Zdroj: iStockphoto.com

Přeneste se do virtuální reality. Herny nabízejí akční střílečky i únikové hry pro partu přátel

Věci chytřetéma 4 min čtení

Přemýšlíte, jak se zabavit, vyzkoušet něco nového a ještě se ukrýt před vedrem? Zkuste hry postavené na virtuální realitě. Po celém Česku se během posledních dvou let objevila řada míst, kde si na hlavu nasadíte speciální brýle pro virtuální realitu, do rukou dostanete senzory a můžete začít střílet vesmírné lodě, skákat ze střech mrakodrapu, zajezdit si po skalách off-roadovým autem nebo zachraňovat unesené dítě v únikové hře.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Přemýšlíte, jak se zabavit, vyzkoušet něco nového a ještě se ukrýt před vedrem? Zkuste hry postavené na virtuální realitě. Po celém Česku se během posledních dvou let objevila řada míst, kde si na hlavu nasadíte speciální brýle pro virtuální realitu, do rukou dostanete senzory a můžete začít střílet vesmírné lodě, skákat ze střech mrakodrapu, zajezdit si po skalách off-roadovým autem nebo zachraňovat unesené dítě v únikové hře.

Do světa virtuální reality se mohou ponořit skoro všichni. „Hrát mohou ti, kdo se nebojí vyzkoušet něco jedinečného. Nedoporučujeme hraní jen dětem mladším osmi let. Hráči pod třináct let pak mohou hrát pouze se souhlasem a pod dohledem rodičů, což vyplývá z doporučení vydaného přímo výrobci brýlí pro virtuální realitu. Stejné doporučení platí i pro těhotné ženy. Žádné další limity však nejsou. Měli jsme tady i skupinu starších dam, které nikdy předtím nezkoušely virtuální realitu ani žádnou jinou únikovou hru,“ říká Michael Rytíř z pražské společnosti Torch VR, který únikovou hru nezmiňuje náhodou. Právě tato firma se totiž na únikové hry ve virtuální realitě zaměřuje. V tomto segmentu ji v Česku konkuruje pouze projekt Golem VR, který funguje v suterénu známého hračkářství Hamleys v centru Prahy.

Jednu z her postavených na virtuální realitě si lze zahrát v podzemí hračkářství Hamleys v centru české metropole. Odvede vás do Prahy 16. století. -

„Nelétejte příliš rychle“

Kdo chce virtuální realitu vyzkoušet, nepotřebuje k tomu nic než přijít do některého z herních center, která je možné najít po celé republice. Na místě dostane headset se sluchátky a speciálními brýlemi a někde i senzory na ruce a batoh s dalším potřebným IT vybavením. K ovládání hry stačí vlastní končetiny. „U nás v Torch VR jsou ruce hráčů pomocí technologie Leap Motion po celou dobu hry skenovány a přenášeny do virtuální reality. V jednu chvíli hráči sedí na židli ve skutečném světě a za chvíli už na palubě vesmírné lodi, aniž by si to vůbec uvědomili,“ říká Michael Rytíř.

Související článek

S virtuální realitou do 16. století

Vývojářské studio DIVR Labs nedávno přineslo do Prahy unikátní hru ve virtuální realitě. Návštěvníky přenese do Starého Města konce 16. století a seznámí je s příběhem bájného golema. Sami jsou přitom vtaženi do děje a plní rozličné úkoly. Na přípravě hry dvanáct vývojářů pracovalo přes dva tisíce hodin.

„Během úvodní instruktáže u nás klademe důraz na to, aby hráči nedělali žádné náhlé pohyby ani nelétali příliš rychle, neboť jak ve vesmíru, tak i v mysli zločince zažijete stav beztíže,“ dodává Michael Rytíř, jehož firma nabízí dvě únikové hry.

V rámci té první s názvem Cosmos se s týmem ocitnete na vesmírné stanici a zjistíte, že jste naklonovaní a všechno kolem vás se zároveň hroutí. Abyste se včas, ještě před tím, než vám dojde kyslík, dostali k záchrannému člunu, musíte plnit různé úkoly. Druhá hra pak spojuje prvky hororu a krimi. Úkolem až šesti hráčů, z nichž každý stejně jako u předchozí hry zaplatí 499 korun (konkurenční hra s Golemem stojí 450 korun), je během hodiny ve virtuálním prostoru najít utajené místo a osvobodit z něj unesené dítě. Při tom všem hráči zažívají létání po obloze, plavání v propasti nebo jízdu na horské dráze. A ještě plní různé úkoly, které je posouvají k cíli hry.

Pro jednotlivce i skupiny

„Možnost hraní ve více hráčích je další výjimečností naší hry. Hry pro virtuální realitu, ve kterých jsou hráči společně a mohou spolu interagovat, jsou stále ojedinělé. Naše hra se zaměřuje na spolupráci všech hráčů, a dokonce ani není možné hru dokončit, pokud se všichni členové týmu nezapojí, v čemž se naše hry také liší od klasických únikových her. Z těchto důvodů ale hru nemůže hrát pouze jeden člověk,“ dodává Michael Rytíř.

Tradiční únikové hry bez virtuální reality zažily boom přibližně před pěti lety. Obvykle při nich stačí být dostatečně přemýšlivý a kreativní. Občas se hodí i list papíru a tužka. Virtuální realita tento typ hraní posouvá jiným směrem. Jestli klasiku původem z Japonska nástup virtuální reality převálcuje, podle Michaela Rytíře ukáže čas. Reakce těch, kteří si vyzkoušeli oboje, jsou podle něj pozitivní.

Související článek

Český projekt učí programovat celý svět. Ukažte ho i svým dětem!

Inteligentní robotek Ozobot je sympaťák. Každému dává šanci si zábavně vyzkoušet základy programování. Stačí trocha času a chuť si hrát.

Mimopražští zájemci o spojení únikové hry a virtuální reality mají prozatím smůlu. Pokud neplánují cestu do metropole, musí si vystačit s počítačovými hrami, které jsou stavěny pro prostředí virtuální reality. Takových míst už je ovšem po republice celá řada, stačí jen do vyhledávače zadat spojení slov herna a VR. Výsledkem jsou herny, které obvykle nabízejí různé typy her pro všechny věkové kategorie a hráče s různými zájmy. Oblíbené jsou střílečky, ale můžete se ocitnout pod hladinou moře a pozorovat podmořský svět, vystoupat na Mount Everest, vyzkoušet si různá povolání, svézt se na adrenalinové horské dráze, zahrát si minigolf nebo zažít sněhovou koulovačku uprostřed zimy. Her je k dispozici celá řada a v jednotlivých hernách se mohou lišit. Témata her jsou ale všude prakticky stejná a příliš se nemění ani vybavení. A to samé platí i o ceně. Obvykle je potřeba počítat se třemi sty až pěti sty korunami za hodinu.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama