Chytré Brno? Hyperloop do Vídně i aplikace, která řekne, kde to nejvíc smrdí
Města chytřetéma 7 a více min čtení
Moravská metropole na chytré image pracuje dlouhodobě – domovské město elitní technické univerzity VUT o sobě často hrdě tvrdí, že se chce stát zdejší obdobou Silicon Valley, a k tomu pochopitelně moderní inteligentní funkce patří. O titul nejchytřejšího velkého města v Česku se Brno přetahuje hlavně s Prahou a Plzní. A vůbec si v tom nevede zle.
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Matematické modely předpověděly šíření viru lépe než vláda
7 a více min čtení
Co se stane, když si v počítači vytvoříte model okresního města a do něj pak pustíte náhodné návštěvníky s koronavirem? Vypadá to trochu jako nějaká speciální verze hry SimCity, ale ve skutečnosti to může mít velký dopad na život v následujících týdnech a měsících. Právě takhle vypadá zkoumání pandemie pomocí matematických modelů.
Michal Šmarda: Současná krize je příležitostí, jak změnit naši společnost
3 min čtení
Kvůli koronavirové pandemii sekáme obrovské dluhy – půl bilionu letos, nejméně půl bilionu příští rok… Kupujeme si za ně čas, abychom se nemuseli měnit. Bylo by ale lepší, kdybychom si za ně koupili změnu.
5G zvyšuje kvalitu života. Bez něj se zvýší nezaměstnanost, říká Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu
7 a více min čtení
5G. Technologie, která budí vzrušené diskuse. Příkladem může být situace v Jeseníku, jednom z pěti měst, v nichž se rozbíhají pilotní projekty této technologie v ČR. Proč ale vlastně zavádění 5G budí takové vášně nejen v tuzemsku, ale i ve světě? A proč je vlastně 5G tak důležité?
Zájem o Teams vzrostl kvůli koronaviru asi sedmkrát, říká Eduard Filek z T-Mobile
6 min čtení
Zájem o nástroje pro videokonference a online spolupráci stoupl ze dne na den sedminásobně. Firmy se teď bez nich neobejdou a zůstane to tak i do budoucna. Zatím však často narážejí na nedostatečnou kvalitu připojení a špatné vybavení domácích kanceláří.
Nejčtenější zprávy
-
Jak dlouho vydržíte v restauraci bez rizika nákazy? Prozradí aplikace od MIT
2 min čtení
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
-
Češi loni rekordně nakupovali na internetu, přeborníky v online nákupech jídla jsou ale dlouho
1 min čtení
Češi loni přesunuli velkou část nákupů na internet. Nejvíce se loni prodalo roušek, znatelný byl nárůst ale například i u potravin.
-
WeChat: superaplikace pro čínského občana i digitální diktaturu
7 a více min čtení
V posledních dvou letech prudce stoupla negativní publicita čínských technologických produktů. Značné pozornosti se přitom dostalo aplikaci WeChat. Je používaná víceméně celou Čínou a prakticky nepostradatelná pro každého občana ČLR, zahraniční studenty nebo podnikatele. Čínskou vládou je ale vnímána jako úhelný kámen digitální diktatury. I proto některé státy WeChat zakázaly nebo se o to snaží.
-
T-Mobile zdvojnásobil pomoc školám. Rychlá data zdarma dá 20 000 žáků
2 min čtení
T-Mobile se pro obrovský zájem rozhodl navýšit svou pomoc základním školám na 20 000 SIM karet s neomezenými daty pro žáky, kteří se nemohou účastnit online výuky a jejich rodiny jsou v tíživé finanční situaci.
-
Pípni a jeď: zjistili jsme, jak se daří novince v šalinách a autobusech
5 min čtení
Brňáci nemusí od počátku léta shánět papírové jízdenky. Stačí vytáhnout mobil nebo kartu a pípnout si v terminálu ve voze MHD. Necelé tři měsíce provozu projektu přinesly rekordní čísla, což překvapilo i autory projektu. Dobře si stojí i projekt Brno iD, který brněnský dopravní podnik plánuje dál rozvíjet.
-
Český průmysl varuje: 5G sítě v Česku mohou zaostávat
3 min čtení
Vypadá to, že problémy kolem budování sítě 5G v České republice narůstají. Nejprve se proti aukci 5G razantně ozvali mobilní operátoři, kteří podali žaloby u českých soudů a také si stěžují u Evropské komise kvůli porušení unijních pravidel. Nyní přišel s vážnými obavami o budoucnost sítí 5G a konkurenceschopnost české ekonomiky nejvýznamnější zástupce zaměstnavatelů v zemi, Svaz průmyslu a dopravy. Podle Svazu vyvolává přístup státu k aukci a nedostatečná komunikace s Evropskou komisí nejistotu, v jejímž důsledku může ČR zoastávat v zavádění chytrých průmyslových řešení.
Další zajímavé články
Praha 2 chystá chytré zavlažování, díky internetu věcí ušetří vodu i peníze
1 min čtení
V posledních letech lidé začínají zjišťovat, že čisté vody není neomezené množství. Proto s ní začínají šetřit - trendem je to nejenom v zemědělství, ale třeba i na golfových či fotbalových hřištích. A pozadu v této oblasti nezůstávají ani zelená městská prostranství.
Kyjovští budou při nákupech platit virtuální měnou
1 min čtení
Koronavirovou virtuální měnu Corrency chtějí od 11. ledna zavést v Kyjově. Město si od projektu slibuje oživení tamější ekonomiky.
Soňa Jonášová: cirkulární ekonomika pomáhá obcím k soběstačnosti
7 a více min čtení
Jak funguje internetové tržiště, na kterém se obchoduje s odpady? Kdy budou satelity z oběžné dráhy řídit kombajny a secí stroje? A může městem jezdit autobus poháněný bioplynem z čistírenských kalů? Na tyhle pozoruhodné otázky dává odpověď nový fenomén dnešní doby: cirkulární ekonomika.
Kvalitní otevřená data z Brna v novém
1 min čtení
Brno ukazuje, že se umí datově otevřít každému - městský datový portál na webu data.brno.cz se dočkal aktualizace a pořádně vylepšuje svoji náplň, která výrazně usnadňuje přístup k otevřeným datům Brna a jeho partnerů.
Drony a 5G v Plzni pomůžou při záchraně lidských životů a zvládání krizových situací
2 min čtení
Díky zavedení sítí 5G v Plzni posílí tamější integrovaný záchranný systém drony. Skrze sítě páté generace budou stoje umět v reálném čase přenášet obraz přímo do krizových štábů policistů, hasičů a záchranářů.
Jaké jsou nejlepší letošní projekty chytrých měst?
1 min čtení
Letošek byl poznamenán pandemií koronaviru a souvisejícími opatření. Oblast Smart Cities ale v průběhu pandemie spíše vzkvétala. Města a obce nejen po celé České republice, ale i po celém světě, začala hojně využívat chytrá řešení. V Singapuru se pohyboval robotický pes, ve Španělsku se prováděla dezinfekce prostranství pomocí dronů a mnohá chytrá řešení se uplatnila i v Česku. Ukázalo se mimo jiné, že koncept Smart Cities je účinným nástrojem v boji proti pandemii covid-19.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!