ilustrační foto: iStockphoto

Apple HomePod – poněkud předražený přehrávač hudby

Domov chytřetest 5 min čtení

Apple vstupuje do oblasti chytrých domácích asistentek. Jak je jeho zvykem – s vysokou cenovkou, čistým designem, uzavřeným systémem a perfektními detaily. Potíž je v tom, že HomePod svými schopnostmi zatím konkurenčnímu Amazon Echo nedýchá ani na záda.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Apple vstupuje do oblasti chytrých domácích asistentek. Jak je jeho zvykem – s vysokou cenovkou, čistým designem, uzavřeným systémem a perfektními detaily. Potíž je v tom, že HomePod svými schopnostmi zatím konkurenčnímu Amazon Echo nedýchá ani na záda.

Apple HomePod je chytrý reproduktor, s nímž si můžete zařídit chytrou domácnost. Díky hlasovému ovládání Siri a technologii HomeKit lze ovládat chytré žárovky, zabezpečovací systémy a další doplňky. Rovněž pomůže s organizací času a je možné se ho téměř na cokoliv zeptat. Je to přímá konkurence známému reproduktoru Amazon Echo s hlasovou asistentkou Alexou. Během testu se ale ukázalo, že Echo toho umí podstatně více. A díky tradiční cenové politice Apple stojí HomePod tolik, co pět (!) kusů největších Amazon Echo 2. generace.

Displej pro doteky

Apple HomePod koupíte v šedém nebo bílém provedení, v obou případech si domů odnesete 2,5 kg těžký reproduktor, který se stane nepřehlédnutelným domácím doplňkem. Minimalistické balení a design reproduktoru odkazuje na líbivé tvary zařízení od Apple. Přestože jsme měli k testování obdržet verzi pro Velkou Británii, z Alzy dorazila nakonec s EU koncovkou napájení na kabelu s délkou asi 1,7 m.

Související článek

Udělá z nás Portál občana digitální národ?

Osmého července se měla zatřást zem. Ministerstvo vnitra spustilo Portál občana – velkolepý projekt, který má zásadním způsobem změnit komunikaci lidí s úřady. Z nevábných chodeb úředních budov a od přepážek s dělícím sklem ji totiž převede do on-line světa. Alespoň tak nějak vypadá ideální představa.

Reproduktor má na výšku 172 mm a na šířku 142 mm, nikde nic nepřebývá a nechybí. Spodní strana dostala neklouzavou gumovou podložku, takže reproduktor drží spolehlivě i na hladké ploše. Horní hladká plocha představuje vícefunkční dotykový displej, který je v neaktivním stavu pohaslý. Podporuje ovládání doteky, takže třeba dvojitým poklepáním se posunete při přehrávání hudby vpřed, trojitým pak zpátky a podobně. Během přehrávání trvale svítí tlačítka plus/minus pro regulaci hlasitosti. Pokud vyslovíte „Hey Siri“, váš hlas zachytí hned šest mikrofonů, displej zareaguje duhovými efekty a poslouchá. Také když asistentka Siri mluví, displej poblikává barevně. Nic dalšího na displeji nespatříte.

Po připojení do sítě se reproduktor aktivuje do módu párování přes Bluetooth, a tak nezbývá nic, než si jej najít ve svém iPhonu nebo iPadu (pozor, vyžaduje nejnovější verzi systému iOS). Spojení s reproduktorem potvrzuje jeho přítomnost v aplikaci Domácnost, kde nastavíte jeho umístění (obývací pokoj, pokoj pro hosty atp.). Díky tomu se snadněji vyznáte mezi reproduktory, pokud si jich domů pořídíte více.

Česky Siri neumí

Dále v menu aplikace upravíte schopnosti Siri v reproduktoru. Může vám zapisovat poznámky, posílat a číst zprávy v iMessage nebo vytvářet poznámky. Ale už třeba nemá přístup ke kalendáři, nic do něj nezapíše a nezjistí, jaké máte schůzky. Při komunikaci používá výhradně angličtinu a je zapotřebí být docela přesný – Siri dost často pokynu nerozumí a je třeba jej opakovat. Aplikace také umožňuje upravit výslovnost Siri, rovněž může místo ženy mluvit muž. Také aktivaci pomocí oslovení reproduktoru lze vypnout, a Siri tak nastartuje až po ťuknutí do displeje reproduktoru. Displej rovněž nemusí při komunikaci se Siri vůbec svítit, pokud by vám to nějak vadilo. Reproduktor funguje samostatně díky Wi-Fi připojení i bez spárovaného telefonu.

Související článek

Amazon Echo – Co Alexa neumí a čím vás naštve?

Schopnosti chytrého reproduktoru od Amazonu jsou velké, ale pár chyb se najde. Které to jsou? A s čím naopak v domácnosti chytrá pomocnice Alexa pomůže? To zjistíte v závěrečném dílu našeho seriálu.

Apple HomePod naplno spoléhá na ekosystém Applu, a proto je třeba počítat s tím, že neumí přehrát hudbu odjinud než z knihovny iTunes nebo Apple Music. Apple Music můžete první tři měsíce provozovat bezplatně. Nedostalo se už na propojení s populárním Spotify nebo jinou streamovací službou. Ovšem pokud máte doma systém Airplay, můžete reproduktor připojit k němu. Vše funguje bezdrátově, na jiná připojení, například na 3,5mm jack nebo třeba i Bluetooth z jiného mobilu než Apple, zapomeňte.

Poslech hudby je na reproduktoru opravdu radost. Kvalitou mu nesahá konkurence od Amazonu ani po kolena, dočkáte se hutných basů i při nízkých hlasitostech, rovněž u vysoké hlasitosti ozvučí velkou místnost. A není divu, vždyť má mohutný basový výstup a navíc sedm výškových měničů.

Všesměrový zvuk je čistý, uslyšíte spoustu detailů, parádní jsou vokály i syrové bicí. Dá se říct, že HomePod si poradí s jakýmkoliv typem hudby a nikdy svého posluchače nezklame. Ovládání hlasitosti svítí na horním displeji, ovšem pohodlnější je hlásit „Hey Siri, volume down“.

Trochu rozumu pobrala

Siri můžete použít jako asistentku pro zapisování poznámek, ovšem při uvedeném předpokladu dobré anglické výslovnosti. Založit lze připomínku, ale také alarm, odpočet času, dotazem zjistíte aktuální počasí i třeba to, odkud Siri pochází. Všechny dotazy musejí začínat „Hey Siri“, po jejích odpovědích můžete uvádět upřesňující data, která požaduje. Pohodlné je diktování vzkazů do iMessage, stačí definovat, komu má Siri zprávu odeslat, a pak se vás zeptá na text. Před odesláním jej ještě řádně přečte a žádá potvrzení. Rychlé a pohodlné, ale v angličtině.

Související článek

Chytré hračky, které tiše naslouchají

„Moudrý je ten, kdo druhým naslouchá“, říká jedno staré přísloví a druhé dodává: „Mluviti stříbro a mlčeti zlato“. Asi se ptáte, jak tato dvě přísloví souvisí s Internetem věcí? Možná víc, než si na první pohled uvědomujeme.

S HomePod můžete i telefonovat, jen musíte v iPhonu vždy ručně zvolit možnost přenosu zvuku do něj. Nelze říct Siri v reproduktoru, aby někomu zavolala. Stejně tak nefunguje pro hovory přes datový FaceTime.

Chytrá domácnost

Další oblastí, kde se Apple HomePod uplatní, je chytrá domácnost. Díky komunikaci přes HomeKit lze ovládnout řadu chytrých doplňků domácnosti. Doporučené příslušenství Applu najdete na jeho webu, pořídit si můžete chytré kukátko do dveří, bezpečnostní kameru Logitech, senzory Fibaro, žárovky Philips Hue, ventily na topení a další. Pak už stačí Siri rozkazovat, kde má rozsvítit a na kolik stupňů zatopit.

Zatímco u Amazonu jsme mohli asistentku Alexu lecčemu naučit i dodatečně prostřednictvím tzv. skills, ať stažených z obchodu s aplikacemi, nebo naprogramováním vlastních, u Applu to možné není. Takže Siri je v porovnání s Alexou dost omezená. Nic víc, než ji naučil Apple (a je popsáno na řádcích výše), neumí.

Hlavně pro fandy

Související článek

Chytré domy jsou Česku už běžné. Ročně jich přibudou stovky

Chytré domy se stávají standardem i v Česku. Do své nabídky je zařadila například i firma RD Rýmařov, jedna z nejúspěšnějších tuzemských společností, které se specializují na montované dřevostavby. Jen ta už jich postavila stovky. Využívá k tomu řešení nadnárodního koncernu Siemens. Dům využívající tuto spolupráci pak například udržuje příjemné vnitřní klima a šetří svým majitelům peníze za energie potřebné k vytápění.

Pro fanoušky produktů Applu je reproduktor příslušenstvím, které doma musejí mít. Designově se nepochybně povedl, dobrý dojem umocňuje dotykový displej s barevnými efekty. HomePod hraje lépe než konkurence, je nutné počítat s propojením s placeným Apple Music nebo již doma koupeným systémem AirPlay. Pokud již doma máte chytré osvětlení nebo jiné podporované příslušenství, rovněž váhat nemusíte, to vše už Siri umí ovládat. Slíbený update iOS možná přinese možnost přímého volání. Bohužel nejspíš nikdy umět nebude spojení se Spotify.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama