ilustrační foto: iStockphoto

Máte doma internet? A mohla bych ho vidět?

Domov chytřetéma 5 min čtení

Kdokoli kupuje dům nebo byt, většinou se ptá, jestli je k dispozici voda, elektřina, případně plyn. Tyto informace najdete i v inzerátech realitních kanceláří. Na co už ale obvykle nenarazíte, je sdělení o internetovém připojení. Přitom jeho absence nebo i nedostatečná rychlost může být během krátké doby pěkný průšvih.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Kdokoli kupuje dům nebo byt, většinou se ptá, jestli je k dispozici voda, elektřina, případně plyn. Tyto informace najdete i v inzerátech realitních kanceláří. Na co už ale obvykle nenarazíte, je sdělení o internetovém připojení. Přitom jeho absence nebo i nedostatečná rychlost může být během krátké doby pěkný průšvih.

Na první pohled je zbytečné dostupnost internetu řešit. Celorepubliková čísla jsou totiž pěkná. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) mělo v roce 2017 více než 77 procent domácností nějaký typ internetového připojení. Vysokorychlostní přísun dat jich využívá celkem jen 71 procent, navíc ve větší míře ve městech s více než padesátkou tisíc obyvatel (79, 1 procent). V obcích se k němu může připojit 74, 6 procent lidí. Lepší situace je pak v Praze, kde se k vysokorychlostnímu internetu může připojit 80 procent bytů a domů. Jenže při bližším pohledu se ukazuje, že prvotní optimismus má dva zásadní háčky.

Související článek

Rychlý internet je prý skoro všude. Jen není snadné zjistit, jestli je to pravda

Česká republika na tom prý podle řady statistik není s pevným internetem vůbec špatně. Problém ovšem nastane v okamžiku, kdy si to chcete fakticky ověřit. V tu chvíli totiž zjistíte, že byť je váš dům či firma přímo v centru města, o standardu vyspělého světa v podobě optického kabelu si můžete nechat jen zdát. Variantou je pouze mikrovlnná anténa. Navíc vlastně ani neexistuje jedno místo, kde byste zjistili, kdo může rychlý internet nabídnout právě vám. Data sice existují, ale veřejnost se k nim nedostane.

Tím prvním je, že ČSÚ považuje za vysokorychlostní internet v podstatě všechno – xDSL linky, mobilní připojení, vesnickou Wi-Fi nebo i kabelovou televizi. Ale podle měření Seznam.cz 84 procent lidí používá připojení pomalejší než 10 Mb/s, což v době on-line videa opravdu není nijak přehnaná rychlost. Vysokorychlostní připojení je jinde. Podle Evropské komise rozumně rychlý internet začíná na 30 Mb/s s tím, že do roku 2020 by se měla minimální rychlost zvýšit 100 Mb/s. To mimo jiné znamená, že za vysokorychlostní už nepůjde označovat mobilní. Podle řady expertů jsou ale i tyto limity nízké a už v dohledné době nebude mít smysl uvažovat o čemkoliv, co vám domů pustí internet rychlostí nižší než 1 Gb/s. Důvod? Hlavně rozšiřují se nejrůznější žrouti dat: videopřenosy, on-line hry, chytré spotřebiče a další.

Tím druhým, a ještě zásadnějším problémem, je informace o dostupnosti rychlého internetu na určité adrese. Problém je, že cesta, jak zjistit rychlost internetu na konkrétním místě, není v Česku nijak snadná.

Ve městech je internet samozřejmostí…

Ve městech dnes berou lidé internetové připojení jako samozřejmost. A vcelku oprávněně. „V současnosti je standard pokrytí a rychlosti natolik dostačující, že jej lze přirovnat k připojení k vodovodní síti,“ říká o internetu v nově prodávaných bytech Michal Svoboda, privátní realitní makléř Fincentrum Reality.

Internetový rozvod by v nových bytech měl být samozřejmost. -

Podle něj zákazníci řešili připojení spíše před deseti lety, kdy to ještě mohl být v některých místech problém. Od té doby se situace výrazně zlepšila. „Obvykle se nás zákazníci ptají, jestli tam připojení je, a občas se zeptají na poskytovatele. Také je zajímá, zda si budou moct převést současnou smlouvu. Tyto informace ale rozhodně nejsou základním parametrem, na základě kterého by si byt vybírali,“ doplňuje Svoboda.

Jeho slova potvrzuje i Tomáš Mejzlík z developerské společnosti ESPRIT living. „V poslední době jsme stavěli dva projekty a u obou se s internetem počítalo jako se samozřejmostí. Zákazníky ani nenapadlo se ptát, jestli je připojení k dispozici.“ A stejné zkušenosti má i Tomáš Brožek z firmy Esencio. „Lidé se buď dotazují na internet, nebo to ani neřeší s tím, že to dnes berou jako samozřejmost. U novostaveb zhruba čtvrtina klientů vznese dotaz na konkrétní řešení internetového připojení.“

Brožek ale připouští, že taková situace panuje hlavně ve větších městech. Kdo chce bydlet na venkově, musí internet řešit více. „V menších obcích se zákazníci na internet dotazují, ale na výslednou cenu nemovitosti to nemá vliv. Podle mě je to dáno tím, že v dnešní době je pokrytí téměř všude jak lokálními poskytovateli, tak operátory s datovými tarify.“ Developeři a realitní makléři také přiznávají, že ze zákazníků překvapivě nikdo moc neřeší rychlost připojení.

Nové byty jsou připojené

U nových staveb jsou náklady na připojení internetu zahrnuty v ceně nemovitosti. „Před zahájením stavby zjistíme, jaké jsou v dané lokalitě možnosti, a podle toho připravíme slaboproudé instalace. Konkrétní připojení je potom na každém zákazníkovi, v případě bytového domu i na společenství vlastníků,“ vysvětluje Tomáš Brožek a přidává konkrétní příklad: „V Tlučné se společenství vlastníků domluvilo na společném řešení. Vybraný lokální poskytovatel pak na střechu umístil přijímač, zbytek už byl v domě nachystaný od developera.“ Nicméně z poznámky o přijímači na střeše je jasné, že ani do nové výstavby nemusí data proudit kabelem, ale vzduchem.

Související článek

T-Mobile má na investice do optické sítě připraveny desítky milionů Eur

Rychlé optické připojení k internetu pro domácnosti i firmy by mělo být v příštích letech dostupné v mnohem více lokalitách než dnes. T-Mobile totiž začne v České republice masivně investovat do výstavby vlastní optické sítě.

Jiný přístup je dodat bydlení i s konektivitou „Jako developer jsme kontaktovali více dodavatelů a vybírali podle rozumné ceny za rychlé pokrytí,“ říká Tomáš Mejzlík, který připouští, že nakonec vyhrál poskytovatel, který pokryl celé budované sídliště. Díky většímu množství zákazníků mohl nabídnout dobré cenové podmínky.

… ale mimo města to platit nemusí

To, že jsou zasíťovaná velká města a nově postavené byty, není příliš překvapivé. V případě, že se rozhodnete pro cestu z města, se ale situace podstatně změní.

Jestli je v místě, kam se chcete přestěhovat, položený kabel s internetem, máte o velkou starost méně. -

Podle Martina Kupky, starosty středočeských Líbeznic, se zájemci o nové bydlení v obci o dosažitelnost a kvalitu internetového připojené velmi zajímají. „Ano, i podle developerů to je stále častěji jedna z důležitých otázek klientů při výběru nemovitosti. Dostupný rychlý internet po optickém vláknu byla jedna z hojně inzerovaných výhod při prodeji domů v poslední rozvojové lokalitě,“ říká Kupka. Dopady na cenu bytu starosta posoudit nedokáže.

Související článek

Srini Gopalan: Digitalizace pomáhá úplně každému

Srini Gopalan vede evropskou divizi v Deutsche Telekom, tedy v nadnárodním koncernu, který mimo jiné provozuje síť T-Mobile. Na barcelonském veletrhu Mobile World Congress byl v jednom kole – stánek jeho společnosti byl vyhledávaným cílem návštěvníků, kteří si tu prohlíželi nejnovější domácí hračky, systémy pro chytrá města i záznam prvního videochatu z evropského letadla.

Co ale vnímá, je odezva na memorandum Pro rychlý internet a na budování rychlého optického internetu v obci. „Investoři tento počin zjevně vítají. Samotní obyvatelé Líbeznic to zatím neměli možnost poznat přímo na zlepšení připojení, ale podle odezvy optické vlákno už v mnoha částech obce netrpělivě vyhlížejí.“

Informace z Líbeznic by mohla být zkreslená tím, že jde o obec v bezprostřední blízkosti Prahy. Ale důležitost internetového připojené potvrdila i Ivana Vlková, starostka Chluman, které mají tři stovky obyvatel a leží poblíž jihočeských Prachatic. Podle ní se zájemci o bydlení v obci zajímají o dosažitelnost a kvalitu připojení k internetu téměř vždy.

Ptejte se!

Pokud se tedy nechcete po koupi bytu, domu nebo pozemku ocitnout v době analogové, rozhodně se na kvalitu připojení ptejte a nenechte se zmást pocitem, že internet je všude. Na vesnici nebo malém městečku se rozhodně vyplatí zajít na radnici a zjistit si všechny detaily.

Související článek

Vít Rakušan: V digitalizaci a zavádění chytrých řešení jsme neuvěřitelně zaspali

Vítu Rakušanovi na podzim skončí druhé volební období, které tráví v čele kolínské radnice. Město, které proslavila snad jen okolní rovinatá krajina a festival dechovek, se mu za osm let podařilo přeměnit na jedno z nejprogresivnějších chytrých měst v Česku. Chytré technologie tady začali zavádět mezi prvními, takže za ně nikdy neutráceli přemrštěné částky. Především je ale přizpůsobují konkrétním potřebám obyvatel města, kteří se je naučili používat.

Dokonce i v případě nové výstavby můžete zjistit, že k internetu jste připojeni bezdrátově, což v dešti nebo sněžení může znamenat snížení rychlosti. A to v případě, že manželka sleduje film on-line, zatímco dcera sleduje videa na YouTube a vy potřebujete pracovat z domova, může znamenat nepříjemnou potíž. Kabelové připojení je zkrátka jistota.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama