Foto: iStock

3D tisk zbraní. Přichází doba, kdy si doma vytisknete vlastní pistoli

Věci chytřekomentář 6 min čtení

O tisku zbraní pomocí 3D tiskáren se hovoří už dlouho. Pro některé z oboru jde o pohádku, která nemá reálný základ, ale třeba americké úřady se této možnosti tak obávaly, že nechaly zablokovat internetové stránky amerického kryptoanarchisty Codyho Wilsona, na kterých nabízel ke stažení plánky na výrobu tištěné zbraně Liberator. Je načase se začít bát, jestli váš soused nemá doma arzenál vytištěných zbraní?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

O tisku zbraní pomocí 3D tiskáren se hovoří už dlouho. Pro některé z oboru jde o pohádku, která nemá reálný základ, ale třeba americké úřady se této možnosti tak obávaly, že nechaly zablokovat internetové stránky amerického kryptoanarchisty Codyho Wilsona, na kterých nabízel ke stažení plánky na výrobu tištěné zbraně Liberator. Je načase se začít bát, jestli váš soused nemá doma arzenál vytištěných zbraní?

Cody Wilson, teprve třicetiletý šéf sdružení Defense Distributed, vymyslel a navrhl tištěnou zbraň Liberator před pěti lety. V souladu se svým přesvědčením, tedy že zbraň má právo vlastnit kdokoliv, poskytl plánky zbraně všem internetovým uživatelům ke stažení. Teoreticky si ji tak mohl vytisknout kdokoliv, kdo měl k dispozici dostatečně silnou 3D tiskárnu. Během chvíle si plánky stáhlo sto tisíc uživatelů z celého světa, nejenom ze Spojených států, ale také z Velké Británie či Španělska. Poté ale zasáhla americká vláda, které se aktivity Codyho Wilsona nelíbily, a pod hrozbou sankcí jeho stránky zablokovala. Je ale jasné, že v okamžiku, kdy se jakýkoliv materiál ocitne na internetu, jeho stažením nic nekončí. I plány na zbraň proto kolovaly dál.

3D tiskárny se dnes prodávají už za necelých dvacet tisíc korun, ale představa, že by právě na nich šlo vytisknout smrtící zbraň, je prý mylná. -

Zbraně se mohou dostat ke komukoliv

Stejně liberální názor na 3D zbraně sdílí i český anarchokapitalista Martin Urza „3D tisk zbraní je naprosto úžasná možnost, jak by se časem mohly zbraně dostat ke komukoliv, byť zatím ne v příliš dobré kvalitě. Jsem přesvědčený, že ozbrojená společnost je obecně svobodnější, zodpovědnější a bezpečnější společnost, ergo 3D tisk palných zbraní pokládám za jeden z kroků kupředu pro celé lidstvo,“ vyjádřil se.

Související článek

Srini Gopalan: Digitalizace pomáhá úplně každému

Srini Gopalan vede evropskou divizi v Deutsche Telekom, tedy v nadnárodním koncernu, který mimo jiné provozuje síť T-Mobile. Na barcelonském veletrhu Mobile World Congress byl v jednom kole – stánek jeho společnosti byl vyhledávaným cílem návštěvníků, kteří si tu prohlíželi nejnovější domácí hračky, systémy pro chytrá města i záznam prvního videochatu z evropského letadla.

Jsou zbraně tištěné na 3D tiskárnách hrozbou? Pokud si představíme, že by takto šla skutečně zhotovit smrtící zbraň, pak by byly obavy na místě. V první řadě je zbraň z plastu neodhalitelná detektorem kovů například na letišti. Pokud by si zbraň mohl vyrobit kdokoliv s přístupem ke 3D tisku, mezi lidmi by se jich pohybovalo nekontrolované množství. Zatímco dnes si alespoň u nás nemůže jedinec zbraň koupit jen tak, takto by si ji mohl pořídit i ten, kdo na ni dnes z různých důvodů nedosáhne. A v neposlední řadě by nešlo o zbraně registrované, takže vyšetřovatelé odhalující zločiny by přišlo o důležitou pomůcku.

Politici chtějí tisku zbraní bránit

Mezi českými odborníky na 3D tisk panuje názor, že problém je uměle vyvolaný a není se čeho bát. I Martin Urza vnímá, že současné 3D zbraně mají k těm klasickým daleko. „Zatím pochopitelně existuje celá řada praktických překážek. Pokud je mi známo, neumíme tisknout zbraně tak kvalitně, jak by bylo zapotřebí. Navíc vytištěná zbraň je jedna věc, náboje do ní věc jiná. Tak či tak doufám, že se všechny současné problémy podaří s pokračujícím technologickým vývojem vyřešit, takže možnost vytisknout si zbraň může mít jednou třeba úplně každý z nás, když o něco takového bude mít zájem. Politici se pochopitelně budou snažit něčemu takovému bránit, ale poslední roky nám ukazují, že technologickému pokroku ani státy vzdorovat nedokážou,“ říká Urza.

Související článek

Maker Faire 2018: Největší vzduchové dělo na světě, chytré 3D tiskárny i kursy programování pro děti

Sejdou se kutilové, hračičkové a programátoři, začnou si vzájemně předvádět svoje výtvory a je z toho víkend plný zábavy pro půl Prahy. Ano, oblíbený veletrh Maker Faire se letos poprvé konal i u nás. V Průmyslovém paláci na Výstavišti bylo vážně veselo.

Policie v Česku problém v držení vytištěných zbraní nevidí. Nikdo se jí k vlastnictví tohoto typu zbraně zatím nepřihlásil. „Můžeme ujistit, že Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy podobnou žádost dosud neobdrželo,“ odpověděla policejní tisková mluvčí Andrea Zoulová na dotaz, zda někdo zažádal u přidělení licence na tištěnou zbraň.

Trump se chtěl s Codym dohodnout

Nedávno přišla z Ameriky překvapivá zpráva, že stránky https://defcad.com měla americká legislativa nechat odblokovat. Cody se totiž se státem soudil o to, že mu upírá možnost svobodně se vyjadřovat. Argumentoval druhým dodatkem americké ústavy, který říká, že obyvatelé USA mají právo vlastnit zbraně. I proto je vlastnictví zbraní v Americe stále velmi ožehavé téma, které vyvolává značné vášně. Cody se tak stal velmi sledovanou osobou, kterou se zabývá i prezident Donald Trump.

Související článek

Čidlo Růžová kačenka hlásí únik vody!

Je devět hodin ráno a na recepci operátora T-Mobile stojí dvacet studentů, kteří se jdou seznámit s internetem věcí. Právě začíná druhý den programu Big Step, v němž se seznamují s fungováním a know-how různých společností. Kromě T-Mobile jsou mezi nimi také Accenture či ČEZ.

Stát nabídl Codymu možnost smíru s tím, že jeho stránky s plány budou opět fungovat, a to od 1. srpna. To se nestalo, federální soudce doslova hodiny před spuštěním nechal stránky zablokovat. I tak ale si stihlo mnoho uživatelů stáhnout plánky na výrobu několika druhů plastových zbraní, které již kolují po internetu. Cody ve svém boji pochopitelně neustává a stále se snaží, aby jeho stránky opět fungovaly a plánky nabízely.

Policie v Česku problém v držení vytištěných zbraní nevidí. Nikdo se jí k vlastnictví tohoto typu zbraně zatím nepřihlásil. -

Atraktivní mediální bublina

Luboš Rozkošný z firmy Innomia, která se 3D tiskem zabývá, nespatřuje v současné době v tisku zbraní problém. „3D tisk zbraní je mediálně momentálně velmi populární, ale jedná se hlavně o mediální bublinu. Důvod je prostý – každá střelná zbraň má nějakou hlaveň, která musí být hladká a přesná geometricky, aby jí vystřelený náboj prošel co nejrychleji s minimální ztrátou energie a přitom získal správný směr. Technologie 3D tisku neumí vyrobit hladké povrchy kvůli tomu, že hmotu staví po vrstvách, proto by bylo nezbytné nastavit velké vůle mezi průměrem hlavně a průměrem náboje, aby takový náboj měl vůbec šanci projít. Takže ohledně výroby kompletních zbraní na domácí 3D tiskárně jsem skeptický, byť teoreticky to jistě lze a jistě lze považovat takovou zbraň za nebezpečnou. Ovšem možná více pro toho, kdo z ní střílí,“ varuje Rozkošný. To, že jde o zbraň vhodnou pro sebevrahy a že zbraň může ublížit hlavně střílejícímu, si myslí také Josef Průša z Prusa Research „Dali byste do plastové hlavně náboj a vystřelili? Ne? Já taky ne,“ přiznává Průša.

I u tištěných zbraní je nutné obrábění

Přesto je 3D tisk pro výrobu zbraní důležitý „Technologie 3D tisku kovů se ve zbrojním průmyslu využívá pro výrobu specifických součástí. Využívá se schopnosti 3D tisku vyrobit součásti odlehčené na základě topologické optimalizace, popřípadě s integrovanou funkčností. Využívá se samozřejmě i při výrobě prototypů, ale v takových případech je nutné funkční plochy následně doobrobit konvenčním způsobem,“ doplňuje Luboš Rozkošný.

Nebojte se 3D tisku, ale soustruhu

3D tiskárny se dnes prodávají už za necelých dvacet tisíc korun, ale představa, že by právě na nich šlo vytisknout smrtící zbraň, je prý mylná. Aby výsledný produkt měl šanci alespoň trochu fungovat, tvůrce zbraně by musel zvolit tiskárnu mnohem dražší. „Běžný smrtelník si ji jistě nepořídí. Snad jen bohatý fanda, protože ceny takových zařízení se pohybují v milionech korun. U velkých průmyslových i v desítkách milionů. Kromě toho je nutné počítat i s tím, že pro využití technologie tisku kovů je nutná i další strojní vybavenost , která umožní následné zpracování tištěných dílů,“ vysvětluje Luboš Rozkošný, podle něhož to výrobu ještě víc prodražuje.

Související článek

Virtuální 3D plán Prahy ukáže budoucnost metropole

Podvečer 8. května byl krásný a slunečný. Ve velké části Prahy se ale z tlampačů městského rozhlasu a policie ozývaly výzvy k uzavření oken a omezení pobytu mimo budovy. Stál za tím velký požár haly s matracemi a oblečením v Hostivaři, při kterém se do vzduchu dostala řada škodlivých látek. Když podobná situace teoreticky nastane za rok, krizovému štábu už pomůže virtuální 3D model Prahy. Bude totiž mnohem jasnější, kde bude hrozit reálné nebezpečí a ve kterých částech města mohou lidé zůstat v klidu.

Z uvedených důvodu se prý nemusíme zatím 3D tisku zbraní obávat: „Z pohledu firmy, která má dnes  s 3D tiskem kovů více než desetiletou zkušenost, je tato aplikace téměř nonsens určený pro senzacechtivé publikum. Čímž nevylučuji výrobu menší triviální zbraně, která je schopna ublížit, ale rozhodně takové dílo nelze srovnávat s klasickými zbraněmi,“ uzavírá Luboš Rozkošný. Josef Průša dokonce hovoří o tom, že tisk zbraní je jedním z klasických mýtů 3D tisku. „Na jednu stranu mě to mrzí, že lidi získávají strach z tak úžasné technologie, jako je 3D tisk, ale na druhou stranu je skvělé, jak moc lidí se o 3D tisku dozví,“ doplňuje Průša.

V souvislosti s výrobou zbraní se tak podle odborníků na 3D tisk máme prý obávat úplně jiného zařízení, než je 3D tiskárna. A to takového, kterého jsou po celém světě miliony kusů a na kterém se nechá zbraň vyrobit daleko jednodušeji, a dokonce plně funkční. Jmenuje se soustruh.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama