ilustrační foto: iStockphoto

Chytrý zavlažovací systém sám rozhodne, kdy je nejlepší zalévat

Domov chytřetéma 4 min čtení

Kdo má zahradu se záhonky nebo alespoň trávníkem, zná to dilema velmi dobře. Bude pršet, nebo ne? Má cenu zalévat? Nebo z těch mraků nakonec vážně něco spadne? Nově můžete toto rozhodování přenechat technice. Stačí jen zahradu svěřit zavlažovacímu systém s umělou inteligencí, který uspěl v jihomoravském kole soutěže T-Mobile Rozjezdy. Systém nejdřív pomocí čidel zjistí vlhkost půdy, ověří, jaké panuje počasí a podle nasbíraných zkušeností sám rozhodne, jestli má cenu rostliny svlažit, nebo bude lepší počkat na očekávaný déšť.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Kdo má zahradu se záhonky nebo alespoň trávníkem, zná to dilema velmi dobře. Bude pršet, nebo ne? Má cenu zalévat? Nebo z těch mraků nakonec vážně něco spadne? Nově můžete toto rozhodování přenechat technice. Stačí jen zahradu svěřit zavlažovacímu systém s umělou inteligencí, který uspěl v jihomoravském kole soutěže T-Mobile Rozjezdy. Systém nejdřív pomocí čidel zjistí vlhkost půdy, ověří, jaké panuje počasí a podle nasbíraných zkušeností sám rozhodne, jestli má cenu rostliny svlažit, nebo bude lepší počkat na očekávaný déšť.

Za projektem Vivanto stojí Vratislav Čmiel z brněnského Vysokého učení technického. Jeho systém pro řízení zavlažování umí naprogramovat časy zalévání až pro dvanáct záhonů a v budoucnu by měl zvládnout propojení s meteorologickými čidly a zapojení strojového učení. Díky tomu ve výsledku dokáže ušetřit až čtvrtinu běžně spotřebované vody.

Wi-Fi krabička v garáži

Související článek

Čidlo Růžová kačenka hlásí únik vody!

Je devět hodin ráno a na recepci operátora T-Mobile stojí dvacet studentů, kteří se jdou seznámit s internetem věcí. Právě začíná druhý den programu Big Step, v němž se seznamují s fungováním a know-how různých společností. Kromě T-Mobile jsou mezi nimi také Accenture či ČEZ.

Vivanto se bude zanedlouho dodávat ve dvou provedeních, která se od sebe liší hlavně odolností proti vlhkosti. Zatímco základní verze musí být ukryta v garáži nebo na jiném místě chráněném před deštěm, odolnější variantu můžete klidně nechat venku nebo umístit do šachty s rozvody vody. Větší interiérová verze umí elektronicky ovládat dvanáct ventilů, menší vodotěsná pět. I verze s větším počtem ventilů by měla stačit pro rodinný dům s  velkou zahradou.

Výhodou je, že každý z ventilů lze nastavit zvlášť. Dá se tak naprogramovat častější zavlažování pro trávník na jižní straně více vysušované sluncem, ale i méně časté pro květinové záhony na východní straně, které jsou náchylné k podmáčení. Jiný zavlažovací režim pak bude mít třeba skleník.

Vodotěsná varianta Vivanto -

Obě varianty Vivanta jsou ovladatelné přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Z počítače, tabletu nebo mobilu v nich snadno nastavíte časy, kdy mají být jednotlivé ventily otevřeny, odkud pak voda teče k rozstřikovačům, do perforované hadice nebo se k rostlinám dostane formou mikrozávlahy. Přes Wi-Fi je možné také provádět aktualizaci firmwaru. To je do budoucna velmi důležité, protože zařízení se stále zdokonaluje. Zákazník si tak nebude muset pořizovat nový produkt, jen označí připojené příslušenství a systém sám provede upgrade.

Související článek

Jan Klodner: SunBall jsme původně vyrobili pro babičku

Rehabilitace po úrazu nebo po nemoci není zrovna zábava, cvičení koncentrace pro děti s poruchami učení už vůbec ne. Jak zařídit, aby se do těchhle nutných činností lidé pouštěli s chutí a ne s pocitem ztraceného času a energie?

Jednoduchá verze za tři tisíce

Ve verzi, která se na trhu objeví jako první, bude zavlažování bohužel probíhat podle nastaveného programu bez ohledu na to, jestli je zrovna horko k padnutí, nebo příjemně pod mrakem. Systém tak nebude brát ohled na právě probíhající průtrže mračen ani májové deštíky. Veškerá zodpovědnost je tedy na majiteli zahrady, který musí sledovat počasí, a pokud je to potřeba, vzít do ruky mobil a plánované zalévání zrušit. „Ovládání nabídnu z mobilního telefonu přes internetové připojení, alternativně i z PC. Uživatel si tak snadno definuje zavlažované oblasti a načasuje závlahu,“ vysvětluje Vratislav Čmiel. Tato základní verze má být na trhu během letošního léta a zákazníci za ni zaplatí 2 500 až 3 000 Kč.

Ať si to zjistí sám

Druhá verze Vivanta, která je zatím v přípravě, se už o zalévání postará automaticky, a to díky doplňkovým čidlům. Základní čido změří aktuální vlhkost půdy, tudíž zalévání už neproběhne například každý den od sedmi do půl osmé, jak je nastaveno v programu, ale jen tehdy, když vlhkost půdy klesne pod určitou mez. Čidel může být samozřejmě víc, protože každý záhon s ohledem na jeho umístění vysychá jinou rychlostí.

V tomto okamžiku už se o zavlažovací systém nemusíte vůbec starat. Žádné sledování oblohy ani obcházení zahrady s tím, jestli něco neusychá. Vivanto si všechno samo změří a zálivku přizpůsobí aktuálním potřebám, i když budete zrovna na dovolené. „Půdní senzor se dá využít i pro úpravu délky prováděné závlahy,“ doplňuje Čmiel.

Větší verze je určena pro použití v interiéru, menší je vodotěsná -

Automatická zálivka podle předpovědi počasí

Dalším čidlem, které bude možné k systému Vivanto připojit, je kombinovaný meteorologický senzor. Ten umí kromě množství aktuálně spadlých srážek zaznamenávat také tlak vzduchu, jeho teplotu, ale i jas a barvu nebe. Tento senzor je aktuálně ve vývoji a měl by být k dispozici v průběhu podzimu.

Takto vybavený systém už sám bez zásahu člověka umí zavlažovat v případě, kdy usoudí, že je půda suchá, neprší ani není zataženo natolik, že by se dal očekávat déšť. To už je poměrně sofistikovaný systém, který podle prvních odhadů zvládne ušetřit až čtvrtinu na zálivku běžně spotřebované vody. Přesné množství ušetřené vody samozřejmě závisí na konkrétní zahradě, počasí a dalších vlastnostech.

Nejpokročilejší verze, která je spíše úvahou do budoucna, by pak měla využívat strojového učení. Vivanto pomocí čidel odkouká, jak rychle jednotlivé záhony či části trávníků vysychají, a na základě této znalosti, aktuálně naměřené vlhkosti půdy a informací z meteorologického senzoru se rozhodne, jestli má smysl v danou chvíli zalévat. A pokud k takovému rozhodnutí dopěje, upraví délku zalévání podle aktuální situace, aby bylo co nejefektivnější.

Na tomto místě je důležité zmínit, že všechny verze používají stejný hardware. S postupným vývojem systému Vivanto tak bude stačit jen přes Wi-Fi aktualizovat firmware a provést v mobilu úpravy nastavení. Obě pokročilejší verze jsou ve fázi vývoje a termín uvedení na trh zatím není stanoven.

Vivanto umí řídit elektronicky ovládané ventily -

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama