foto: Operátor ICT

Lítačka se zlepšuje, Opencard končí

Města chytřeAktuality 2 min čtení

Praha – Předplatná jízdenka nahraná také na platební kartě nebo na kartě Českých drah, zrušení validátorů, rozšíření Lítačky i do Středočeského kraje a konec nechvalně známé OpenCard. To jsou hlavní změny, které se připravují v systému předplatného MHD pro více než dva a půl milionu lidí.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Praha – Předplatná jízdenka nahraná také na platební kartě nebo na kartě Českých drah, zrušení validátorů, rozšíření Lítačky i do Středočeského kraje a konec nechvalně známé OpenCard. To jsou hlavní změny, které se připravují v systému předplatného MHD pro více než dva a půl milionu lidí.

V létě tohoto roku bude spuštěný nový regionální dopravní systém, který se bude týkat hlavního města a Středočeského kraje. Uživatelé si budou moci nakoupit jízdné na jednom místě a vybrat si nosič, na kterém bude jízdné nahrané, mezi Lítačkou, platební kartou a In Kartou Českých drah. Cestující si budou moci koupit časové kupóny na měsíc až rok buď v novém e-shopu Lítačky, nebo osobně na přepážce. Díky nové technologii ukládání údajů o jízdném v online systému již nebude nutné chodit kupón aktivovat k validátorům v metru. Kupóny se aktivují automaticky po jejich zakoupení na webu.

Související článek

Jaké město je v Česku nejchytřejší? Plzeň, Brno nebo Praha?

„Jste první zastupitel, se kterým za ty dva dny mluvím. A to tu vlastně ještě nejste za obec…“ Tento povzdech jednoho z vystavovatelů na konferenci Urbis Smart City Fair ilustruje stav českých chytrých měst. Přitom už za pár měsíců jsou obecní volby a tato brněnská akce byla znamenitým místem pro inspiraci, jak chytrou obec dělat dobře, ale i jakým cestám se raději vyhnout.

Cestujícím se také rozšíří škála nosičů, na kterých budou moci mít kupón nahrát. Dlouhodobé časové kupóny bude možné nahrát také na platební karty Visa či Mastercard a na In Kartu Českých drah.

Chystá se i nová mobilní aplikace PID Lítačka, určená pasažérům, kteří preferují jednotlivé jízdenky před časovými kupóny. Dovolí vyhledávat aktuální dopravní spojení a ihned zakoupit doporučenou jízdenku. Také bude možné si přes mobil zakoupit více jízdenek a aktivovat je při nástupu do vozu.

Končí ale Opencard. „Od letošního prvního října již nepůjde nahrát nové časové kupóny na kartu Opencard. Cestující, kteří si před tímto datem zakoupili časový kupón, samozřejmě mohou s Opencard dál jezdit, dokud jim kupón nevyprší. Nový si ale již nenahrají,“ komentovala rozhodnutí Rady hlavního města Prahy primátorka Adriana Krnáčová.

Související článek

Virtuální 3D plán Prahy ukáže budoucnost metropole

Podvečer 8. května byl krásný a slunečný. Ve velké části Prahy se ale z tlampačů městského rozhlasu a policie ozývaly výzvy k uzavření oken a omezení pobytu mimo budovy. Stál za tím velký požár haly s matracemi a oblečením v Hostivaři, při kterém se do vzduchu dostala řada škodlivých látek. Když podobná situace teoreticky nastane za rok, krizovému štábu už pomůže virtuální 3D model Prahy. Bude totiž mnohem jasnější, kde bude hrozit reálné nebezpečí a ve kterých částech města mohou lidé zůstat v klidu.

Karta Lítačka zůstává samozřejmě dále v platnosti. Pokud ji budou chtít její stávající držitelé používat i dále, nic se pro ně nemění. Cestující, kteří používají nyní Opencard, si budou muset vybrat jeden z nabízených nosičů. Pokud si vyberou Lítačku, výměnu karty poskytne město bezplatně, a to až do 30.9. 2019,“ uvedl podrobnosti Michal Fišer, generální ředitel Operátora ICT, městské firmy, která systém Lítačky spravuje a vyvíjí.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama