ilustrační foto: iStockphoto

Svaz průmyslu připravuje Česko na Průmysl 4.0

Firmy chytřeAktuality 1 min čtení

Česko je nejprůmyslovější zemí Evropy, a proto se ho nástup Průmyslu 4.0 dotkne nejvíce. O práci přijde asi 700 000 lidí, nové pracovní pozice ale vzniknou. Zavádění nových technologií brání hlavně firemní procesy a bezpečnostní normy.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Česko je nejprůmyslovější zemí Evropy, a proto se ho nástup Průmyslu 4.0 dotkne nejvíce. O práci přijde asi 700 000 lidí, nové pracovní pozice ale vzniknou. Zavádění nových technologií brání hlavně firemní procesy a bezpečnostní normy.

Odhady, kolik pracovních míst bude kvůli robotizaci zrušeno, se samozřejmě různí. Podle studie zpracované Úřadem vlády zmizí v Česku do roku 2029 asi 700 000 míst, přibližně 300 000 ale vznikne. Demografové zase říkají, že o práci se bude ucházet o 400 000 lidí méně. Na první pohled to vypadá, že se nic neděje, protože 700 – 400 – 300 dává krásnou českou malou domů.

Související článek

Vít Rakušan: V digitalizaci a zavádění chytrých řešení jsme neuvěřitelně zaspali

Vítu Rakušanovi na podzim skončí druhé volební období, které tráví v čele kolínské radnice. Město, které proslavila snad jen okolní rovinatá krajina a festival dechovek, se mu za osm let podařilo přeměnit na jedno z nejprogresivnějších chytrých měst v Česku. Chytré technologie tady začali zavádět mezi prvními, takže za ně nikdy neutráceli přemrštěné částky. Především je ale přizpůsobují konkrétním potřebám obyvatel města, kteří se je naučili používat.

Ale podle odhadů Svazu průmyslu zároveň dojde ke změně struktury pracovní síly. Nejvíc jsou nástupem robotizace ohrožení dělníci a lidé v administrativě. Bude zkrátka potřeba o něco více techniků a vývojářů, ale výrazně méně dělníků. Mladší generace je přitom na nástup nových technologií připravena lépe.

Zavádění nových technologií často brání zaběhlé procesy ve firmách nebo i zastaralá legislativa. Například servisní opravy různých strojů je potřeba provádět v pravidelných intervalech bez ohledu na to, že dnešní technologie již dokáže odhalit jejich skutečné opotřebení.

Související článek

Umělá inteligence je nyní důležitá jen pro čtvrtinu evropských firem

Praha – Umělá inteligence je v současnosti strategicky důležité jen pro 25 procent evropských firem a pouze 11 procent společností jí využívá. Do roku 2025 přitom podle studie agentury Pierre Audoin Consultants (PAC) pro společnost Fujitsu bude jedním z klíčových hnacích prvků proměny pracoviště. Mnoho dnešních pracovních postupů, nástrojů produktivity a fyzických prostředí bude v průběhu následujících sedmi let již zastaralých. Nedostatečné zaměření na technologie umělé inteligence tak může pro Evropu znamenat, že jí ujede vlak. Studie vychází z výsledků sběru dat z 240 firem po celé Evropě. Jednalo se hlavně o automobilky, výrobní společnosti a retail.

Proto Svaz průmyslu založil Platformu pro umělou inteligenci a stál u zrodu Aliance společnosti 4.0.  Snaží se rozšiřovat ve firmách digitální znalosti, pořádá regionální konference a provádí osvětu ve školách.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama