Zdroj: iStockphoto

Budovy budoucnosti: sklo, ocel, umělá inteligence

HomepageMěsta chytře 5 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Už dávno neplatí, že kancelářské budovy jsou téměř výhradně ze skla a oceli. Při jejich návrhu je stále více řeč o chytrých energetických sítích, využití velkých dat, on-line připojení a prediktivních schopnostech. Na co všechno si budeme muset zvykat?

Pro inteligentní budovy je typická integrace stavebních systémů, technologických sítí a automatizace. Taková budova může vzniknout jako novostavba, ale také přestavbou již hotového objektu. Jde nejen o kanceláře, ale i o nemocničních areály nebo univerzitní kampusy. Základní požadavky na inteligentní budovy se přitom v různých segmentech příliš neliší. Z pohledu majitele je zásadní minimalizace nákladů na spotřebu energií, provozních nákladů a výdajů na opravy a rekonstrukce a uživateli a návštěvníkovi záleží především na kvalitě prostředí pro pobyt a lepší práci.

Autonomní budovy v akci

Instalace chytrých technologií do budov není úplná novinka, získaná data se v ale plné míře začínají zpracovávat a využívat poměrně krátce. Na tomto poli se angažuje například Siemens, jehož systém automatizace nese označení Desigo CC. Slouží pro monitoring systémů budovy a ovládání různých funkcí. K tomu využívá data, která pro další zpracování a vyhodnocení ukládá v cloudu. Systém dovede pro optimalizaci provozu využít i údaje o návštěvnících budovy.

Pokročilé řídicí systémy budov navíc dokáží získat informace o aktuálním počasí a vědí jaká je roční doba; všechna data pak použijí při rozhodování. Budova tak může vědět dříve než její správce, co a kdy nastavit, aby byl její provoz co nejhospodárnější (a tedy i ohleduplný k životnímu prostředí). V praxi chytrá budova dokáže automaticky například regulovat větrání a vytápění a ovládat je společně s regulací zastínění. Samozřejmě stále dovoluje i ruční zásah operátora z řídícího centra.

Na změny se musí připravit i uživatelé takových budov. Budou s nimi totiž mnohem více propojeny. Řadu systémů bude možné ovládat prostřednictvím aplikací v mobilním telefonu. Když si poznačíte schůzku ve vybrané zasedací místnosti do kalendáře, zpracuje tuto informaci řídicí systém budovy a ještě před příchodem do zasedačky nastaví podmínky podle zadaných požadavků. Bude vyvětráno, nastavena optimální teplota a podle potřeby také osvětlení. Vše co nejefektivněji s ohledem na spotřebu energií. A když bude zaměstnavatel prozíravý, do aplikace přidá i možnost objednat si kávu, kterou dostanete na stůl “just-in-time”.

Elektromobily jako energetická záloha

Siemens se také zabývá možností integrovat do chytrých budov napájení elektromobilů. Kapacitu baterií připojených automobilů totiž plánuje využít jako zásobníky energie. Ta se během dne může hodit ve chvíli, kdy je potřeba vykrýt poklesu zisku energie z fotovoltaických panelů. Řidiči se ale nemusí bát, že by po práci svá auta nenastartovali: systém má být nastavený tak, že vozy budou odjíždět s plně nabitou baterií.

Uvažovat se ale dá i ve větším měřítku. Příkladem může být americké město Colorado Springs, kde propojením celého komplexu chytrých budov vznikla společná elektrická mikrosíť. Ta dokáže optimalizovat poptávku po elektřině s ohledem na počasí a aktuální spotřebu. Siemens odhaduje, že takové spojení by mohlo fungovat v celých městských čtvrtích s tím, že inteligentní sítě by mezi sebou komunikovaly a ve výsledku tak elektřinu poptávaly levněji.

Práce s energií a její dočasné skladování je vůbec jednou z důležitých otázek . Krom již zmíněných elektromobilů se zvažují se i tepelné akumulační jednotky: například vodní nádrže nebo mechanické jednotky v podobě setrvačníků.

Systémy chytrých budov

Chytré technologie se v kancelářských budovách prosazují i podle toho, jaké úspory vlastníkům přinášejí. Kde se tedy dá ušetřit nejvíc? ?

Vytápění, ventilace a klimatizace

Podle studie časopisu Facility Executive se ručním nastavováním vytápění a chlazení klimatizacemi spotřebuje až jedna třetina energie navíc. Automatické systémy to změní.

Řízení elektrické spotřeby

Chytré systémy budov dokáží snižovat spotřebu elektrické energie v energetických špičkách, kdy jsou sítě nejvíce zatížené a hrozí výpadky a současně je elektřina nejdražší.

Maximální zabezpečení budov

Pro návštěvníky budov jsou připraveny systémy, které mohou odesílat přístupové kódy prostřednictvím e-mailu po on-line registraci na webu. To urychluje odbavení návštěv na recepcích budov. Samozřejmostí se stávají dohledové systémy se senzory pohybu a kamerami pro vzdálenou kontrolu prostor, a to třeba i z mobilu.

Inteligentní osvětlení

Klasickým zářivkám je konec. Nastupuje doba LED osvětlení, které lze jednoduše regulovat a přináší velkou úsporu ve spotřebě. Chytré systémy budov dokáží ovládat sluneční rolety pro optimální přístup světla. LED osvětlení mění intenzitu a teplotu automaticky během dne podle vnějších světelných podmínek.

Zajímavé chytré budovy v ČR

První chytrá administrativní budova v ČR

V roce 2011 byla v Ostravě dostavěna první energeticky pasivní a nízkoenergetická administrativní budova. Slouží dodnes pro prezentaci technologií pro chytré a pasivní budovy. Jedná se o sídlo stavební společnosti Intoza.

Úsporné kanceláře v Brně

Centrum Areal Slatina nabízí nové chytré budovy s pronájmem technologicko-administrativních prostor. Již první dokončená budova Green building obsahuje technologie pro úsporu energií a její energetická náročnost tak dosahuje úrovně A. Zajímavostí je například systém chlazení a větrání prostor kanceláří. Jde o dvě trubky s vestavěným výměníkem chlazení. Větrání a chlazení je tak zcela tiché, ale především nevzniká nepříjemný průvan. Další podrobnosti na webu www.usporne-kancelare.cz.

Main Point Karlín

V roce 2011 dokončená třináctipatrová administrativní budova v Praze zaujme zahradou na střeše a výraznou fasádou – stavba získala řadu ocenění, například MIPIM Awards jako nejlepší kancelářská budova světa 2011. Jako první kancelářská budova v ČR obdržela nejvyšší hodnocení za úspornost budovy, ekologickou náročnost a vliv na okolí – LEED Platinum. Její pilíře chrání budovu před ohříváním sluncem, základy jsou chlazeny protékající říční vodou v podzemním kanálu. Chlazení se využívá pro regulaci teploty v celé budově. Více o projektu na webu developera.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama