Zdroj: iStockphoto

Vyzkoušejte si chytrou domácnost v praxi

Domov chytřereportáž 5 min čtení

Kávovar, který mobilním telefonem naučíte nové receptury z dalekých krajů. Ovládací panel pod sádrokartonem, který po pohybu ruky rozsvítí světlo, případně stáhne žaluzie. O tom všem už jste možná četli, jenže zatím to byly spíše zajímavosti prezentované na veletrzích a předváděcích akcích. Teď si je ale můžete vyzkoušet na vlastní kůži – v novém showroomu Alza.cz.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Kávovar, který mobilním telefonem naučíte nové receptury z dalekých krajů. Ovládací panel pod sádrokartonem, který po pohybu ruky rozsvítí světlo, případně stáhne žaluzie. O tom všem už jste možná četli, jenže zatím to byly spíše zajímavosti prezentované na veletrzích a předváděcích akcích. Teď si je ale můžete vyzkoušet na vlastní kůži – v novém showroomu Alza.cz.

Recepty z celého světa

Nejrůznější přístroje pro chytrou domácnost se konečně dostávají do sériové výroby.  Jak fungují společně, si nyní můžete vyzkoušet i v praxi. Alza.cz v prodejně v Pražské tržnici otevřela nový showroom zaměřený právě na chytrou domácnost. Kdokoli se tu může přesvědčit, jak jednoduché je ovládat nejrůznější přístroje pomocí telefonu či tabletu, případně pouhými gesty. Při otevření showroomu si novináři mohli vyzkoušet například chytrou troubu. Z internetu si stáhnete recept na speciální vánoční muffiny, do formy nalijete těsto, dotknete se tlačítka na displeji a o vše ostatní se postará trouba sama. Nastaví vhodný program, celou dobu kontroluje průběh pečení a posílá do telefonu zprávy, kdy se můžete těšit na výsledek.

Showroom Alza.cz, ve kterém si můžete chytrou domácnost vyzkoušet v praxi -

Nebo kávovar zmíněný v úvodu: nejenže k němu vůbec nemusíte chodit a můžete ho zapnout pěkně pohodlně z křesla s telefonem v ruce. Navíc nabízí v podstatě neomezené schopnosti přípravy nejrůznějších nápojů. Zapomeňte na klasickou kombinaci espreso, capuccino a latte. Tady se můžete pustit do experimentování. Do ovládací aplikace lze totiž stahovat nejrůznější speciální receptůry. Ty si aplikace převede do formátu, který kávovar dovede zpracovat. A pak jednoduše upraví postup při přípravě, takže si můžete užít třeba jihoitalské marocchino, španělské cortado a spoustu dalších specialit.

Informovanější čtenáři se možná ušklíbnou. O něčem podobném už četli při reportážích z nejrůznějších veletrhů a předváděcích akcí mnohokrát, navíc popisované systémy toho uměly ještě mnohem víc. Jistě, to je pravda. Nejrůznější firmy už roky předvádějí sofistikované technologie, kdy trouba nejenže zburcuje celou rodinu, že je oběd hotový, ale navíc zapne oblíbenou hudbu a rozsvítí světlo v jídelně. Jenže tyhle krásné novinky mají jeden háček – vždy jde o uzavřený systém jedné značky, a pokud se chytré přístroje vůbec vyrábějí sériově, jejich cena je často astronomická.

Univerzální systémy pro každou domácnost

Právě tohle by se nyní mělo změnit. V showroomu Alzy jsou přístroje zapojené do dvou otevřených systémů, k nimž se mohou v budoucnu přidávat libovolní výrobci aplikací i zařízení. „Kuchyňský“ systém, do nějž patří popisovaná trouba i kávovar, se jmenuje Home Connect a jeho tvůrcem je obří německé konsorcium BSH (Bosch, Siemens a Gaggenau). (Chcete vědět více? Přečtěte si náš článek o chytrých domácích troubách.)

Druhá platforma, do které zatím patří především nejrůznější domácí zabezpečovací a monitorovací systémy, má název Fibaro a vyvíjí ho stejnojmenná polská firma. Obě platformy si dělají naděje, že se stanou jakýmsi Androidem chytrých domácností, tedy dominantním systémem přijímaným většinou výrobců.

Chytré dveřní kukátko Fibaro -

 „Integrace různých zařízení a značek na jedné platformě je nutnost. Lidé potřebují jednotný systém, jinak si prostě chytré přístroje, logicky dražší než ty obyčejné, kupovat nebudou,“ vysvětluje Jan Moudřík, který v Alze působí jako ředitel expanze. A má pravdu – málokdo z nás má třeba v kuchyni všechny spotřebiče od jednoho výrobce a představa, že nás do toho nějaká proprietární platforma bude nutit, není zrovna lákavá. Kdyby se ovšem nadále člověk mohl řídit jen logem univerzálně přístupné technologie na štítku či na obalu, byl by to úplně jiný příběh.

Ještě to chce zlevnit

Systém Home Connect je u nás zatím k vidění jen na zařízeních Bosch a Siemens, v domovském Německu už ale situace vypadá jinak. „Na platformu už vstoupila třeba firma Nest, známý výrobce domácích zabezpečovacích systémů,“ tvrdí Jan Herian z BSH.

Druhý systém Fibaro je v tomhle směru o něco dále. Chytré zásuvky, meteostanice, hlavice radiátorů s vestavěným termostatem, dveřní kukátka nebo nejrůznější záplavová či kouřová čidla pro tuto platformu vyrábějí nejrůznější zavedené firmy – Honeywell, Netatmo, Doorbirds, DanFoss atd. Některé jsou opravdu zajímavé, třeba onen v úvodu zmíněný ovládací panel světel, žaluzií, audiosystémů apod., který reaguje na gesta, ale přitom vůbec nemusí být odkrytý. Při stavbě domu ho tudíž lze schovat třeba pod sádrokarton. Člověk pak mávnutím ruky přiměje zařízení k činnosti a vypadá jako kouzelník.

Tak vypadá hlášení o tom, že myčka právě skončila s mytím nádobí -

Rozdíly jsou i v cenách – chytré přístroje pro Home Connect zatím pořád patří do vyšší kategorie, takže za onu inteligentní troubu i kávovar (v obou případech značky Siemens) zaplatíme kolem pětačtyřiceti tisíc. Pořád je to ovšem méně, než kolik stojí chytré spotřebiče většiny jiných značek. Zato zařízení pro Fibaro, třeba zmíněné hlavice k radiátorům nebo čidla, nestojí víc než dva-tři tisíce. Podle Jana Heriana se ovšem dá čekat, že i ceny kuchyňských přístrojů klesnou, jakmile se nabídka rozšíří.

Showroom Smart Home je v Alze instalován natrvalo, mluvčí obchodu Patricie Šedivá očekává, že se nabídka v dalších měsících rozšíří. „A nezůstane jen u Prahy – velký zájem projevila i naše slovenská pobočka, takže druhý showroom otevřeme během pár měsíců v Bratislavě,“ říká Šedivá.

Tam ale možná bude situace pro Alza.cz obtížnější než v Praze. Slovak Telekom (sesterská firma českého T-Mobile) totiž nabízí pod označením Magenta SmartHome řadu senzorů do domácnosti. Jedinou aplikací je možné ovládat pohybová, kouřová nebo vodní čidla, ale také inteligentní osvětlení nebo hlavici radiátoru.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama