ilustrační foto: Deutsche Telekom

Chytré textilie budou mít díky českým expertům vlastní zdroj energie

Věci chytřeAktuality 2 min čtení

Češi vymysleli, jak napájet elektronické systémy zabudované v chytrých textiliích. Využívají k tomu fotovoltaické články třetí generace, systém rezonančního nabíjení a flexibilní akumulační zdroje.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Češi vymysleli, jak napájet elektronické systémy zabudované v chytrých textiliích. Využívají k tomu fotovoltaické články třetí generace, systém rezonančního nabíjení a flexibilní akumulační zdroje.

Oblečení se zabudovanými čidly, systémy k ukládání a přenosu dat nebo zdroji energie nejsou žádnou novinkou. Velmi inteligentní textilie testují přední vědecká a výzkumná pracoviště i armády některých států. Jejich vývojáři si ale až doteď lámali hlavy s tím, jak získávat a uchovat energii, díky které budou různé funkce oděvu fungovat.

Současná řešení sází na dobíjecí akumulátory a využití solárních článků. Jenže to je to vzhledem k omezené kapacitě nejen drahé, ale i nepraktické. Většinu systémů je totiž potřeba před praním z oděvu vyndat, a navíc nejsou ani dostatečně mechanicky odolné.

Rukavice, které svítí

Nově navržený systém českých odborníků je možné použít pro pracovní i běžné oblečení. Možností využití je mnoho. Výzkumníci se zaměřili především na bezpečnost a ochranu zdraví a života v rámci pracovních oděvů. V těchto oblastech vidí největší potenciál pro uplatnění flexibilních napájecích zdrojů.

„Příkladem využití může být spojení systému pro energy harvesting a flexibilního akumulačního zdroje v rámci funkčních rukavic, které mají světelné zdroje pro osvětlení těžko přístupných míst. Takové rukavice zvyšují komfort při práci a díky bezdrátovému nabíjení se dají snadno udržovat. Použití můžou najít například ve strojírenství nebo v automobilovém či chemickém průmyslu. O produkt už projevilo zájem několik národních i nadnárodních zákazníků,“ dodal Aleš Hamáček ze Západočeské univerzity v Plzni.

Na dílčích problematikách smart textilií v současnosti pracuje celá řada výzkumných týmů, většinou ale přichází spíše s nabídkou řešení jednotlivých funkcionalit, jako jsou bundy měřící tlak, mluvící boty nebo trička snímající pohyb těla. Zatím ale nikdo neoznámil, že by přišel s podobně efektivním řešením na bázi fotovoltaiky a systému indukčního nabíjení, které představil tým českých odborníků.

I pro volný čas

Flexibilní zdroje energie najdou uplatnění i v oblečení pros sport i běžné nošení. Zástupci společnosti Applycon a Západočeské univerzity například vytvořili pro francouzskou návrhářku Elisabeth de Senneville volnočasovou sportovní bundu, která využívá rezonanční a solární dobíjení. Bunda už vzbudila zájem na mezinárodním oděvním veletrhu AVANTEX v Paříži.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama