Umělá inteligence by mohla zabránit útoku v Praze
Trendy & tipytéma 7 a více min čtení
Proč tak dlouho trvalo pátrání po násilnících, kteří za bílého dne zmlátili číšníka v centru Prahy prošpikovaném kamerami? Jak zařídit, aby samořiditelná auta nebourala? A kde už za sedm let budou autonomní vozy běžnou součástí provozu?
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Průmysl, o kterém se nemluví. Česko má ke kosmu mnohem blíž, než si myslíte
7 a více min čtení
O českém kosmickém průmyslu se moc nemluví. To ale rozhodně neznamená, že neexistuje. Nejenže funguje, ale v posledních deseti letech prudce roste. Zapojených je do něj kolem šedesáti firem, které se dělí o zakázky atakující miliardu korun. V Česku tak vzniká například zařízení, bez kterého by se na družících za miliardy korun nerozvinuly životně důležité listy solárních panelů. Velkou roli v účasti Česka na evropského kosmického programu má Karel Dobeš.
„Stejně jako má každý v bytě vodovod, měl by mít i optický kabel,“ říká Martin Adam z T-Mobile
7 a více min čtení
„Čau lidi, mám pro vás dobrou zprávu – naše krásná země se na žebříčku složitosti stavebního řízení propracovala na skvělé 156. místo, což znamená, že jsme předehnali Pásmo Gazy a dotahujeme se na Uruguay. Naše ministryně na tom prostě mákla.“
Ondřej Krátký, spoluzakladatel Liftaga: Data dáváme rádi. Víme, že za to přijdou výhody
7 a více min čtení
Ondřej Krátký, spoluzakladatel a šéf platformy Liftago, by mohl dostat přezdívku Pan hodný. Proč? Třeba proto, že vede a rozvíjí aplikaci, která nestojí mimo zákon, což je v taxikářském byznysu skoro až výjimečný počin. Kromě toho uklidňuje spory s taxikáři bojujícími proti nástupu nových služeb a ještě stíhá spolupracovat i s těmi, kteří jeho aplikaci na první pohled nemají příliš co nabídnout – městy, státními institucemi i e-commerce společnostmi. Je to výsledek jeho jasné představy nejen o budoucnosti značky Liftago, ale i celé automobilové sdílené ekonomiky.
Dan Přibáň: Co jsme viděli v Číně, by vyděsilo každého
7 a více min čtení
Dan Přibáň projel s trabanty Afriku, postsovětské země, Jižní Ameriku, Austrálii i část jihovýchodní Asie. Průjezd Čínou ale považuje za nejhorší dny, jaké kdy zažil. Deptalo ho spojení moderní techniky a režimu, který se lidskými právy a svobodami příliš nezdržuje. V praxi to představovalo obří rentgeny aut na hranicích, všudypřítomné kamery nebo povinně instalovaný sledovací software v mobilu. „Neuměl jsem si představit, že by něco takového mohlo existovat. Tak masivní využití technologií jsem v životě neviděl. Čína využívá moderní techniku dost odpudivým způsobem,“ říká patrně nejznámější český cestovatel současnosti.
Nejčtenější zprávy
-
Nástup 5G roztáčí kola dezinformací. Případ konkrétního webu ukazuje, že se na nich dá dobře vydělávat
7 a více min čtení
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
-
Šéf českého Siemensu: „Díky digitalizaci a 3D tisku se nám otevírá nový fascinující svět“
7 a více min čtení
Deset let v čele firmy v lednu oslaví Eduard Palíšek, šéf skupiny Siemens Česká republika. Řízení této obří společnosti, která v Česku zaměstnává přes 13 tisíc lidí, s sebou v poslední době nese i jeden zásadní aspekt. Je jím masivní podpora a propagace konceptu Průmysl 4.0 a digitalizace českých firem.
-
František Vrábel: Prezident Zeman je hlásnou troubou dezinformační scény
7 a více min čtení
Dezinformace, fake news, hybridní válka. Pro mnohé námět nekonečných debat na sociálních sítích, pro Františka Vrábela každodenní práce. Jeden z nejúspěšnějších datových analytiků na světě si nebere žádné servítky, co se týče hodnocení zdejší mediální gramotnosti, stavu médií nebo třeba úlohy Facebooku a dalších sociálních sítí…
-
Český gymnazista přišel na to, jak fotografové můžou díky umělé inteligenci vydělat víc peněz
1 min čtení
Student Gymnázia Jana Ámose Komenského v severočeském Dubí Michal Doubek přišel se zcela novým způsobem, jak s pomocí umělé inteligence výrazně zrychlit vystavování fotografií ve fotobankách a tím i zvětšit možnosti výdělku pro fotografy, kteří svoje snímky do fotobank umísťují.
-
Včely nezabíjí a telefon vám zůstane. Technologie 5G – mýty a realita
7 a více min čtení
Technologie 5G. Převratná novinka, na kterou čeká celý svět, ale také něco jako pověstná paní Columbová – všichni o ní mluví, ale v Česku ji (skoro) nikdo nikdy neviděl. A jak bývá mýtickým bytostem vlastní, víří kolem ní spousta neověřených zpráv a pověr… Podívali jsme se na to, co je a co není pravda.
-
Český lékař se bál o své dcery. Místo pořízení zbraně jim vymyslel aplikaci do mobilu
4 min čtení
Mladoboleslavský lékař Jaroslav Mitlener přemýšlel, jak ochránit své dcery. Místo toho, aby jim pořídil zbraň nebo pepřový sprej, vsadil na mobilní aplikaci My Bodyguard. V případě napadení jim pak stačí zatřást chytrým mobilem, který útočníka nafotí a zaznamená i údaje o poloze. Data okamžitě míří do zabezpečeného serveru, kde jsou k dispozici například policii.
Další zajímavé články
Američtí křesťané se chtějí chránit před hanbatými videi. Napráská je umělá inteligence
2 min čtení
Sledování na internetu snadno dosažitelné pornografie se nevyhýbá ani věřícím, kteří to vnímají jako hřích. Aby se ale „pokušení zla“ vyhnuli, berou si na pomoc aplikaci, která o případném selhání okamžitě informuje jejich blízké.
Rok 2010: Internet v mobilu měli jen 4 % Čechů. Teď ho mají dvě třetiny lidí
2 min čtení
Chytrý mobil připojený na internet. Na začátku tohoto desetiletí skoro raritní záležitost. Dnes je situace naprosto odlišná. Chytrý mobil má nyní sedm osob z deseti. Mezi mladými do 24 let ho používá 99 procent z nich. Masivně přibývá i lidí, kteří jsou díky telefonu on-line. V roce 2010 používala internet na telefonu čtyři procenta Čechů, teď už jich jsou podle údajů Českého statistického úřadu dvě třetiny.
Spíš než jinému člověku, uvěří lidé virtuálnímu asistentovi v chytrém reproduktoru
1 min čtení
Více než dvě pětiny uživatelů virtuálních asistentů používaných v chytrých reproduktorech se domnívají, že si zanedlouho lépe porozumí s chytrým telefonem lépe než se skutečným živým přítelem. Šest z deseti lidí pak očekává, že do tří let budou běžně rozšířená zařízení, která budou reagovat přesně podle jejich nálady. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ericsson.
e-SALON: Zaplněné výstaviště v Letňanech odhalilo elektrickou budoucnost na silnicích i ve městech
7 a více min čtení
Vyrazit si na výstaviště v pražských Letňanech na veletrh čisté mobility e-Salon znamená, že si člověk udělá komplexní představu, čím nejspíš budeme jezdit za pár let. Nás ale vzhledem k nevídanému zájmu cyklistů o elektrokola zaujala i univerzální nabíječka, která jejich baterie zvládne nabíjet třeba u restaurace, horské boudy nebo obecního úřadu. A nevšimnout si nešlo ani spojení chytrých řešení a městské e-mobility. Například v podobě chytré zastávky, která i z nudného čekání na tramvaj může udělat zajímavou kratochvíli.
V Plzni bude pacienty operovat robot za 50 milionů
1 min čtení
Fakultní nemocnice v Plzni (FN) koupí příští rok za 50 milionů korun robota na některé typy chirurgických, urologických a gynekologických operací. Ve volném operačním sále bývalé vojenské nemocnice vybuduje centrum robotické chirurgie.
Umělá inteligence bude vytvářet zprávy z pražské burzy. Na řadě jsou sport a počasí
2 min čtení
Zprávy z dění na pražské burze budou vznikat automaticky pomocí umělé inteligence. Nástroj vytvořili vědci Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK), Českého vysokého učení technického (ČVUT), Západočeské univerzity (ZČU) ve spolupráci s ČTK, která ho v následujících dnech začne testovat. Umělá inteligence by v budoucnu mohla v češtině psát i zprávy o počasí nebo sportu.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!