Zdroj: iStockphoto

Český projekt učí programovat celý svět. Ukažte ho i svým dětem!

Domov chytřetest 5 min čtení

Inteligentní robotek Ozobot je sympaťák. Každému dává šanci si zábavně vyzkoušet základy programování. Stačí trocha času a chuť si hrát.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Inteligentní robotek Ozobot je sympaťák. Každému dává šanci si zábavně vyzkoušet základy programování. Stačí trocha času a chuť si hrát.

Ozobot je název robota a současně projektu českých vývojářů, kteří jej před pár lety ukázali světu. Malý chytrý robotek si podmaňuje svět hravým přístupem k výuce programování, díky kterému základní principy pochopí už sedmileté děti. Stačí k tomu fixa a papír. K dispozici je i bezplatná vizuální programovací platforma OzoBlockly, ovládací mobilní aplikace a další doplňky. Ozobot se prosadil i jako pomůcka při výuce informatiky v českých a zahraničních školách.

Zájemci o tuhle hračičku si můžou vybrat ze dvou variant. Starší generace se jmenuje Ozobot Bit, novější, námi testovaný model, má jméno Ozobot Evo. Verze Bit je o něco jednodušší a hlavně levnější, Evo má více inteligence. Díky autonomnímu chování si s ním můžete zahrát různé hry a podporuje bluetooth. Pro pochopení základů programování ale obě verze poslouží dobře. Takže jestli je pro vás cena důležitý parametr, sáhněte po modelu Bit. Za něj dáte 1700 Kč, za lepší Evo až 3700 Kč.

Ozobot senzory vybavený

Maličký robotek připomíná plastovou kuličku na kolečkách. Hravě ho ukryjete v dlani, v průměru má totiž jen asi 30 milimetrů. Váží jen pár gramů, ale jeho tělo je plné senzorů a elektroniky. Zvenku upoutají vícebarevné diody a jediné univerzální tlačítko pro zapnutí a přepínání funkcí. Součástí balení je také kabel pro nabíjení. Po plném dobití funguje robůtek asi 20 minut, záleží na povrchu, po kterém se pohybuje. Nejlépe mu je na hladkém papíru či displeji tabletu, zvládne ale i koberec, desku stolu nebo lavice.

K získávání informací o okolí slouží dvojice senzorů na přední a zadní straně. Ozobot tak nikdy nenarazí do překážky. Řada LED světel slouží pro vizuální požitek a zábavu majitelů. Jejich barvy se mění dle pokynů na Ozobotově trase, nebo náhodně podle jeho nálady. Spodní část robota je vyhrazena senzorům, které snímají pohyb. Jeden z nich sleduje čáru, po níž robotek na dvojici pogumovaných koleček jede.

Ozobot do čáry zamilovaný

Pohyb Ozobota se řídí barvami a tvary čar, po kterých jede. Trasu mu můžete namalovat buď ručně pomocí přibalených fixů, nebo prstem v aplikaci. Na barvě přitom záleží: po černé jede, na červené zrychlí, na modré a zelené zpomalí. Sledování barevných čar je ale na Ozobotu to nejméně zábavné.

Mnohem lepší je programování. K dispozici je 25 grafických příkazů, kterými můžete robota přepnout například do turbo módu, na nějakou dobu ho zastavit, roztočit ho nebo mu říci, kam má zatočit. Když příkazy správně poskládáte, robotek se bude otáčet, měnit barvy odbočovat na křižovatkách a naučíte ho i další kousky.

Programování, nebo hra?

Dalším krokem je programování robota. Tady už nekreslíte trasu, ale v jednoduchém editoru Ozoblocky skládáte kód programu, kterým Ozobotu říkáte, co má dělat. Tady se můžete dostat na opravdu vysokou úroveň.

Pokud si ale chcete s robotem hlavně hrát, nainstalujte si aplikaci Ozobot Evo. Ta slouží k automatické aktualizaci robota, ale můžete v ní spravovat také více Ozobotů Evo zároveň. Dovolí hrát i jednoduché hry – Ozobota můžete poslat ve směru namalovaných barevných skvrn. Soutěžit může i více hráčů a robotů mezi sebou. Najdete tu i možnost volné jízdy, při níž ovládáte rychlost a směr i rytmus a styl blikání LED světel. Pokud vám jednoduchý pohyb nestačí a chcete robota naučit tančit, stáhněte si další aplikaci OzoGroove (pro Google Play i iTunes). Můžete si pak vybrat hotový tanec nebo naprogramovat vlastní.

Ozobot v akci

Ozobot Evo je doslova závislý na sledování jakýchkoliv čar, které najde. Pokud jej položíte někam na stůl a zapnete, po chvilce se sám vydá nějakou čáru hledat. Vývojáři nezapomněli přidat zvuky a průpovídky, které robot trousí, když někde bloudí nebo najde překážku, ale i tehdy, když si jej nevšímáte a necháte jej v klidu.

Už z výroby umí tři základní triky. Díky senzorům dokáže následovat objekty, například váš prst. Stačí mu jej strčit před „čumák“ a on pojede všude za ním. Po přepnutí tlačítkem se naopak snaží před prstem ujet pryč, můžete ho takto nahánět, dokud mu budou baterky stačit. A pokud budete postupně zakrývat jeho čtyři senzory na bocích, bude vydávat různé tóny. Může tak posloužit i jako hudební nástroj.

Vytuněný robot

Ozobota ale můžete vylepšovat nejen programováním. Na webu jsou k dispozici desítky nálepek a skinů. Díky spolupráci s Marvelem tak můžete z Ozobota udělat svého kapesního Iron Mana nebo Kapitána Ameriku. Doplnit si můžete také zásobu barevných fixů pro kreslení tras, stejně tak konstrukční sadu pro další zajímavé trasy. Ceny jsou příznivé, začínají na 10 dolarech a obchod doručuje i do Česka.

Robotika domů i do školy, ale vždycky hrou

Ozobot má obrovský „fun faktor“, který zajišťuje, že hrátky s ním jsou stále zábavné. Zároveň je to velmi chytrá výuková pomůcka. Zábavně dokáže vysvětlit základy programování a logických příkazů a jejich sekvencí, ukazuje i možnosti chytrých senzorů. U pokročilejšího modelu Evo chválím možnost správy přes mobilní aplikaci. Stejně tak potěší i zvukové projevy a pohybové reakce. Ozobot doporučuji dětem i dospělým. Každý si na něm najde to svoje, upraví si obtížnost programování podle svých schopností a bude z něj mít radost.

Za zapůjčení Ozobota Evo děkujeme Alza.cz.

Související článek

Hanno Pevkur: nadchnout lidi pro e-Government není těžké, když máte vizi

Hanno Pevkur je šéf Reformní strany Estonska – země, která patří k hlavním tahounům digitalizace státní správy a e-governmentu, a to ve světovém měřítku. Čtyřicetiletý politik v minulosti zastával funkce ministra sociálních věcí, spravedlnosti a vnitra. O riziku elektronických voleb, o zavádění e-governmentu, i o tom, jestli elektronizace není pro starší lidi nepohodlná, jsme s ním mluvili na konferenci Digitální Česko. A byl to docela zážitek. Působí mladistvě a energicky, práce ho očividně baví a zároveň jí rozumí, evidentně umí lidi strhnout. Až si člověk posteskne, jak by se někdo takový hodil i v naší politice.

​​​​​​​

Související článek

Česká cesta na Mars vede přes dílny

Před pár dny jsem se s úžasem díval na robotického psa, kterého vyvíjejí v hightech centru Boston Dynamics. Umí si otevřít dveře a nenechá se odradit, ani když mu otravující “lidský faktor” znepříjemňuje život  a snaží se mu v tom zabránit. Robotika, automatizace a algoritmizace výrobních procesů i fungování běžných domácností, to je nikoliv budoucnost, nýbrž hmatatelná a všude prosakující přítomnost.

Související článek

Komu prospěje, když se děti učí programovat?

Zatímco v Česku naprostá většina základních škol nedokáže děti správně učit pracovat s počítačem, v USA přes čtyřicet procent amerických základních škol učí žáky programovat. Je dobré si brát zámoří jako vzor? Není tlak na počítačovou gramotnost jen marketingová akce softwarových firem? Nebo si tak IT společnosti nenápadně pěstují programátorský dorost, který pomůže srazit vysoké mzdy v oboru?

Související článek

Srini Gopalan: Digitalizace pomáhá úplně každému

Srini Gopalan vede evropskou divizi v Deutsche Telekom, tedy v nadnárodním koncernu, který mimo jiné provozuje síť T-Mobile. Na barcelonském veletrhu Mobile World Congress byl v jednom kole – stánek jeho společnosti byl vyhledávaným cílem návštěvníků, kteří si tu prohlíželi nejnovější domácí hračky, systémy pro chytrá města i záznam prvního videochatu z evropského letadla.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama