redakce

Pokladní i lékař. Kdo všechno se s nástupem robotů má bát o práci?

Firmy chytřetéma 7 a více min čtení

Právník, lékař, novinář… Zdá se to neuvěřitelné, ale i tahle zaměstnání jsou kvůli nástupu robotů a umělé inteligence v ohrožení. A nejsou rozhodně jediná. Pracovní trh se mění a měnit bude a změny se nedotknou jen dělníků, řidičů nebo pokladních. Pro koho jsou roboti ohrožením? Jak to zařídit, aby se vyhazov netýkal právě vás?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Právník, lékař, novinář… Zdá se to neuvěřitelné, ale i tahle zaměstnání jsou kvůli nástupu robotů a umělé inteligence v ohrožení. A nejsou rozhodně jediná. Pracovní trh se mění a měnit bude a změny se nedotknou jen dělníků, řidičů nebo pokladních. Pro koho jsou roboti ohrožením? Jak to zařídit, aby se vyhazov netýkal právě vás?

 Zatím to vypadalo, že roboti vezmou práci jen lidem, kteří tak či onak pracují rukama nebo vykonávají práci, kterou by po krátkém zaškolení zvládl cvičený foxteriér. Nic ovšem není dál od pravdy. Třeba účetní, kteří jen přepisují údaje z faktur do počítače, už jsou takřka minulostí, protože jejich práci zvládne skener s OCR a špetkou umělé inteligence. Nehledě na to, že řadu dokladů už si firmy vyměňují elektronicky, takže se nemusí přepisovat vůbec. Kdo je další na řadě?

Pracující inteligence

Test vědců z několika univerzit ukázal, že umělá inteligence dokáže srdeční poruchu rozpoznat lépe než živý lékař. -

Celkem překvapivě to mohou být i lékaři. Vědci z kalifornských univerzit v San Francisku a Berkeley společně s kolegy z Beth Israel Deaconess Medical Center totiž dokázali, že umělá inteligence mnohem lépe než živý lékař posoudí, jestli na echokardiogramu není patrná srdeční porucha. Test odhalil, že zatímco počítač stanovil správnou diagnózu v 91,7 % případů, jeho lidský protivník dosáhl skóre jen 70,2 %. Počítač tedy jasně zvítězil. Počítač ale také lépe než právník zvládne analyzovat dokumenty a rozhodnout, které jsou pro soudní spor relevantní nebo které obsahují některou z typických chyb. Pak je tu také oblast financí, k čemuž by měl určitě co dodat Karel Janeček, který už před lety nahradil burzovní obchodníky výkonnými superpočítači.

Jsou ale zaměstnání, která z nástupu robotizace těží. Jsou to softwaroví vývojáři. „Je jich stále častěji zapotřebí i v odvětvích, kde bychom je ještě před pár lety nečekali – například v automotive a strojírenství obecně, ve finančním sektoru, podnikových financích nebo v medicíně,“ potvrzuje trend Tomáš Evrín Dombrovský, analytik pracovního trhu ze společnosti LMC.

Personální inzeráty by měli začít pročítat i novináři, kteří produkují stále stejné texty. Takové sportovní zpravodajství už dnes dokáže počítačový program napsat téměř ve stejné kvalitě jako živý člověk. A jistě se brzy dočkáme situace, kdy programu předhodíme například zápis jednání Poslanecké sněmovny a on nám připraví několik hotových článků, které člověk jen lehce upraví.

Co bude se zedníky?

Po řidičích nákladních aut je velká sháňka, nástup autonomních aut to ale může rychle změnit. -

Asi není nijak překvapivé, že první na řadě jsou především manuální pracovníci, které roboti nahrazují už řadu let. Podívejte se na video z libovolné automobilky a zkuste spočítat, kolik je tam robotických rukou a kolik se mezi nimi pohybuje lidí. Jakmile je nějaká práce složená z jednoduchých opakovaných úkonů, je víc než pravděpodobné, že ji robot zvládne lépe než člověk. Pak už se čeká jen na to, až investice do pořízení robota klesnou pod úroveň ceny lidské práce a podnikoví ekonomové zavelí ke střídání stráží.

Na domy běžně tištěné 3D tiskárnou přímo na staveništi si budeme muset ještě chvilku počkat, i tady už to ale není otázka daleké budoucnosti. Dokazují to například studenti a technici ve francouzském Nantes, kteří ke stavbě rodinného domu použili techniku, při níž rameno naprogramovaného robota z tenkého polymeru vytvořilo vnější a vnitřní stěnu budovy. Tu pak už jen vyplnili běžným betonem. Práci zedníkům ulehčuje (nebo bere?) také robot, který zvládne postavit klasickou cihlovou zeď.

Snažit se musí také barmani, protože robotická ruka společnosti TipsyRobot dokáže protřepat drink mnohem přesněji než živý barman. Dvojice robotických rukou zvládnou za hodinu připravit 120 drinků bez jakékoliv známky únavy. A když už jsme u té zábavy, tak na pozoru by měli být i DJové. Známý pražský taneční klub Karlovy lázně letos v zimě začal experimentovat s robotickým DJem, který dokáže vybírat alba, nasazovat je do přehrávače a volit jednotlivé skladby. Stejně jako živý DJ zvládne také tancovat do rytmu a takzvaně scratchovat čili dotykem zpomalovat přehrávání alb. Pro sestavování playlistu pak využívá speciální software. Protože i jídlo je zábava, ještě musíme zmínit robota Flippy, který pomáhá kuchařům vyrobit skvělé hamburgery.

Řidič tvrdej chleba má

Zprávy o vývoji samořiditelných aut najdete na našem webu často. Přinejmenším řidiči náklaďáku se tak podle všeho musí hodně rychle učit něco, co je bude živit. Pokud nic jiného, tak jejich vozy budou brzy jezdit za sebou jako vlak a místo deseti řidičů bude stačit jeden vpředu. Ohroženi jsou i kurýři nebo taxikáři. Práce řidiče přitom rozhodně není manuální ani rutinní. Umělá inteligence ale udělala takové pokroky, že dokáže bez problémů zanalyzovat i složitou dopravní situaci.

Roboti stále lépe zvládnou komunikovat také s člověkem. Nahradí tak zaměstnance v zákaznickém servisu, v restauraci namísto číšníka přivítají hosty, přijmou objednávku a předloží i účet. Se zákazníky si také umí povídat na chatu i po telefonu, aniž by živá osoba na druhé straně linky poznala, že nemluví s živým člověkem. Vývojáři se prozatím soustředí jen na komunikaci v angličtině, jak ale ukazují nejrůznější chytré asistentky v mobilu, ani čeština není úplně problém. Infolinka nebo telemarketingové call centrum používá omezený počet slov a vět, které umělá inteligence snadno rozpozná.

Člověk proti stroji

Jak se bránit tomu, aby vaši práci převzal stroj? Učte se a specializujte se. Roboti a umělá inteligence sice pronikají do řady oblastí lidské činnosti, kde by to bylo ještě před pár lety nepředstavitelné, většinou ale stačí zatím jen na základní úkony. Robot sice dokáže obracet maso na pánvi, složit z něj stabilní třívrstvý hamburger mu ale možná dělá problém. Chatbot zodpoví jednoduché otázky na nejbližší vlakový spoj nebo ztracené vyúčtování, jakmile ale zákazník potřebuje vyřešit něco méně standardního, volá na pomoc lidského kolegu. Umělá inteligence diagnostikuje problém se srdce, léčit ale musí člověk. Stroj sice přepíše údaje z účetního dokladu a spáruje je s bankovním výpisem, prezentovat finanční výsledky managementu ale musí živá účetní.

Robotizaci se nemá cenu bránit.  Pokud se ve svém oboru nedokážete dostat na vyšší úroveň, než má robot, naučte se roboty opravovat, instalovat a ovládat. Všimněte si zedníků na stavbě na jednom výše uvedených videí. Chodí kolem robota s tabletem v ruce a říkají mu, jak má zeď vypadat. Vždy bude potřeba určitý počet lidí, kteří roboty vyvíjejí, programují, řídí a opravují. „S nasazením více strojů se zvýší náročnost údržby. Takže část pracovníků se přelije do oddělení údržby a vývoje,“ říká Jan Klička, ředitel logistiky největšího tuzemského internetového obchodu Alza.cz. Zjednodušeně řečeno: Přestaňte montovat auta a naučte se montovat roboty, kteří montují auta. Pak můžete zůstat v klidu, protože o práci budete mít postaráno.

T-Mobile už se připravuje

Podobný názor má i Branimir Marić, technický ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom. „V minulosti se člověk něčím vyučil a to pak dělal celý život. Jenže dnes jsme někde úplně jinde, naučit se novým dovednostem vůbec není těžké. A zase za to může moderní technika a internet – v podstatě na všechno najdete návod na YouTube. Navíc lidem připadá normální začít s něčím znovu. Takže pokud neuděláme nějakou fatální chybu, nemyslím si, že by nástup průmyslu 4.0 měl vést k nějakým velkým otřesům. Spíš se lidem otevřou nové možnosti,“ uvažuje Marić, podle něhož už se T-Mobile na toto období připravuje. „Počítáme s tím, že zanedlouho budeme do některých pracovních úseků nabírat spoustu lidí a přednost samozřejmě dostanou dosavadní zaměstnanci, kteří po změnách systému o původní místo přijdou. Už dnes potřebujeme několik set nových lidí.“

Úvodní foto: Matt Brown, londonist.com

Související článek

Související článek

Související článek

SEAT zrychlil výrobu o 1/4 díky autonomním robotům

Ve výrobním závodu SEAT ve španělském městě Martonello každý den nastupuje do práce 125 autonomních robotů AGV. Spolu s nimi v závodě pracuje 7 000 zaměstnanců, kteří spoléhají na rozvoz náhradních dílů a součástí motorů právě prostřednictvím robotických kolegů.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama