Zdroj: iStockphoto

Závod dronů: člověk vs. autopilot:

HomepageFirmy chytře pod minutu čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

NASA vyvíjí drony s automatickým pilotem, o které má zájem například Google. I když je totiž jejich vývoj zaměřen hlavně na vývoj kosmických lodí budoucnosti, automatické drony najdou uplatnění například i při automatickém doručování zboží.

Samořiditelný dron ale musí být podroben jakémusi Turingovu testu – autopilot musí dron řídit tak, aby nikdo nepoznal, že ho neřídí člověk. NASA proto připravila závod. Na jedné straně je skupina algoritmů umělé inteligence, které mají nahrané mapy a dostávají obraz z kamery dronu. Na druhé straně pomyslného ringu je profesionální závodník Ken Loo. Závodní dron dokáže vyvinout rychlost až 129 km/h.

V závodě na deset kol zvítězil Ken Loo s průměrným časem 11,1 sekundy na kolo. Umělá inteligence se ale nenechává zahanbit. Dosahuje sice o něco horšího průměrného času (13,9 sekund na kolo,) létá ale výrazně plynuleji a tudíž bezpečněji. Navíc nepodléhá únavě, na kterou si lidský závodník stěžoval, takže by vydržela drony ovládat klidně celý den. Zdá se, že doba, kdy automatický pilot nahradí člověka, není nijak daleko.

Zdroj: NewAtlas.com

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama