Zdroj: iStockphoto

Občanství pro roboty: nutnost, nesmysl, nebo politika?

Stát chytřeanalýza 5 min čtení

Loni v listopadu získal první humanoidní robot na světě státní občanství. Je to vlastně robotka, jmenuje se Sophia a občanství jí udělila Saúdská Arábie, což vzbudilo řadu vzrušených debat. Co vládu ropných šejků k podobnému kontroverznímu kroku vedlo? A bude to v budoucnu normální?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Loni v listopadu získal první humanoidní robot na světě státní občanství. Je to vlastně robotka, jmenuje se Sophia a občanství jí udělila Saúdská Arábie, což vzbudilo řadu vzrušených debat. Co vládu ropných šejků k podobnému kontroverznímu kroku vedlo? A bude to v budoucnu normální?

Sophia je pohledná a sympaticky vyhlížející dáma, jen člověka může trochu znepokojit, že má místo vlasů průhledný kryt, takže si kdokoli může prohlédnout její elektronický mozek. I na robotické poměry je pořád ještě vcelku mladá – zrodila se v roce 2015 v hongkongské společnosti Hanson Robotics a na veřejnosti se poprvé představila následujícího roku v Austinu v Texasu. Designéři jí údajně vdechli rysy legendární Audrey Hepburnové. Ovládá přes šedesát různých výrazů tváře a rozhodně jí nechybí sebedůvěra – loni v červnu na tiskové konferenci v Ženevě prohlásila, že by si v roli amerického prezidenta vedla jistě lépe než Donald Trump.

Kromě toho porazila ve stříhání (kámen, nůžky, papír) populárního amerického moderátora Jimmyho Fallona přímo v jeho televizním pořadu a objevila se na titulní straně magazínu Elle. V jiném novinovém rozhovoru zase tvrdí, že by se ráda stala průkopnicí nových a lepších vztahů mezi roboty a lidmi a mimo jiné se těší na rodinu a děti. Prostě hezké mladé robotí děvče, které si užívá života a chvályhodně se zajímá o okolní svět. Nedávno se však kolem ní strhla hodně vzrušená diskuse – Sophia totiž získala jako první robot v historii regulérní státní občanství. A to v Saúdské Arábii. Je jasné, že se jedná hlavně o reklamní gesto, jímž se vláda pouštního království hlásí k technickému pokroku, ale to té diskusi na síle nijak neubírá.

Robot nebo člověk, základní práva jsou stejná

Co nově nabyté občanství pro Sophii z právního pohledu znamená? Zevrubně se tomu věnuje John F. Weaver na serveru Slate.com. Především Sophia získává základní lidská práva podle deklarace OSN z roku 1948. To jí mimo jiné dává možnost volit a kandidovat ve volbách, má právo na spravedlivý soudní proces, ale třeba také na poctivou odměnu za práci nebo na vlastní majetek. Pokud tedy firma Hanson svou robotku využívá coby pracovní nástroj, měla by ji napsat na výplatní listinu jako každého jiného zaměstnance. V rámci Saúdské Arábie má Sophia rovněž právo na svobodný pohyb a může se účastnit běžného společenského dění, ať se to Hansonu líbí, či nikoli.

Zatím to všechno zní jen jako vtip, jenže Sophia se má stát součástí nově projektovaného města v saúdské poušti, kde by mělo bydlet víc robotů než lidí. A tady to začíná být zajímavé – pokud šejkové udělili občanství Sophii, bylo by jen spravedlivé udělit ho i jejím budoucím kolegům a kolegyním. Pak se ale při současném rozvoji umělé inteligence může stát, že se u voleb nebo při soudních žalobách budou lidští obyvatelé ještě hodně divit.

Saúdská kontroverze

Mnozí autoři (například Cleve R. Wootson z Washington Post) sžíravě komentují i skutečnost, že se Sophia dočkala občanství zrovna v Saúdské Arábii, tedy v zemi, která si s lidskými právy zrovna velkou hlavu nedělá. Už jen vizuální podoba robotky je vlastně zvláštní: nenosí totiž hidžáb neboli šátek na hlavu, který je pro skutečné ženy v zemi povinný. Jistě, ono by přes něj nebylo vidět na ty obvody a tištěné spoje v Sophiině mozku, ale stejně jí musejí běžné Saúdky občas docela závidět.

Nebo další kámen úrazu: v době nastupujících autonomních aut asi není pochyb, že se roboti jako Sophia za pár let budou moci běžně posadit za volant a řídit. Jenže opravdovým ženám to saúdská vláda dovoluje až od loňského roku a údajně je připravena to zase zrušit, pokud by žen-řidiček bylo příliš. A podle přísných výkladů saúdských zákonů dokonce žena nesmí bez doprovodu muže opustit domov, s čímž Sophia rovněž nemá problém. Nabízí se logická námitka, že by si šejkové měli napřed vyřešit situaci živých bytostí ve své zemi a teprve poté se zabývat roboty. Možná ale právě proto svěřila firma Hanson svou robotku právě Saúdské Arábii – v Evropě nebo v USA by nejspíš nějaký soud vzal Sophiina práva vážně a výrobci by měli problém. V Rijádu se s něčím podobným očividně nepočítá.

Hanson Robotics – humanoidi jako tradice

Společnost, která Sophii vyrobila, má s humanoidními roboty bohaté zkušenosti. První Sophiin předchůdce vznikl už v roce 2006, jmenoval se Jules. Jeho umělá inteligence mu umožňovala relativně chytře konverzovat o nejrůznějších otázkách, navíc se na vás stále díval, protože měl v očích zabudované kamery, díky kterým uměl otáčet hlavou. O rok později Hanson představil nového robota jménem Zeno. Byl asi 40 cm vysoký a zvládal normální konverzaci, což byla v té době naprostá rarita. V roce 2008 pak vznikla Alice, robotka, která uměla pohybovat tvářemi, ústy, očima i obočím, a výborně tak napodobila nejrůznější pocity – úlek, radost, vztek nebo smutek.

Související článek

Zelená elektřina vyžaduje chytré sítě

Evropská unie chystá postupný odklon od uhelných a jaderných elektráren. Dominique Ristori, generální ředitel Evropské komise pro energetiku, uvedl, že velká část energie by měla být vyráběna z obnovitelných zdrojů. Pro co nejlepší využití těchto nových zdrojů je ale nutné, aby se stávající energetické sítě proměnily na takzvaně chytré.

Související článek

Díky chytrému řešení zaparkujete v Bonnu na jistotu

Konec marného hledání parkovacího místa v přeplněném městě. V Bonnu k tomu stačila mobilní aplikace, která využívá senzory zabudované v parkovištích. Dočkáme se podobné parkovací novinky i v dalších městech?

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama