iStockphoto

Amazon Echo – každý chce mluvit s Alexou

Domov chytřetest 5 min čtení

Chytré reproduktory Amazonu se začaly přednedávnem konečně oficiálně prodávat také v Česku. Jsou české domácnosti připraveny na takové zařízení? Jak se s ním dá domluvit a co vše je nutné nastavit? Objevte s námi funkce hlasem ovládané Alexy.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Chytré reproduktory Amazonu se začaly přednedávnem konečně oficiálně prodávat také v Česku. Jsou české domácnosti připraveny na takové zařízení? Jak se s ním dá domluvit a co vše je nutné nastavit? Objevte s námi funkce hlasem ovládané Alexy.

V minulém díle našeho seriálu o chytrém reproduktoru od Amazonu jsme představili jeho různé typy. Nyní se budeme věnovat zprovoznění a prvním krokům, které na nové majitele Echa čekají.  

Angličtina nutná

Hned na počátku bližšího seznámení s funkcemi je třeba zdůraznit, že s chytrým reproduktorem Amazon Echo se dá komunikovat pouze anglicky. Angličtinou je potřeba vládnout i při nastavení v mobilní nebo webové aplikaci. Podporu českého jazyka Amazon zatím nepotvrdil a asi nemá cenu příliš doufat, že by se s ní v dohledné době dalo počítat.

Ke komunikaci a nastavení ale postačí i pouhé základy angličtiny. Povely pro spuštění funkcí jsou totiž velmi jednoduché. Na druhou stranu lze Echo brát jako skvělého společníka pro procvičení mluvené angličtiny, ale i pro pasivní porozumění. Nejasné povely po vás Alexa opakuje nebo alespoň potvrdí to, co provedla, aby bylo jasné, že povel pochopila správně. S Alexou tak lze bez potíží diskutovat a ptát se jí na různé věci. Nám třeba odpověděla na otázku, jak vysoký byl Abraham Lincoln. Ptát se jí můžete, jak se má, co si myslí o nějaké problému nebo jak vám to sluší. Většinou se pobavíte a něco se dozvíte. Podívejte se na videa, jak to jednoduše funguje.

lexo, vstávej!

Jak probudit Amazon Echo k činnosti? Nejprve je nutné navštívit web Amazonu a založit si u něj účet. Nic to nestojí a je to povinné pro přihlášení do obslužné aplikace reproduktoru. Po zřízení účtu pak s mobilem navštivte obchod s aplikacemi pro Android nebo iOS aplikaci s názvem Alexa. Instalujte a hned při jejím spuštění se budou hodit přihlašovací údaje do účtu Amazonu.

Pro fungování Echo je nutná domácí Wi-Fi, na kterou se musí připojit společně s mobilem s aplikací. Zapnutý reproduktor Echo bliká nahoře oranžově, první spojení s Wi-Fi v našem případě vyvolalo aktualizaci firmwaru zařízení a následný restart.

V sekci nastavení doplňte jméno zařízení, to se hodí ve chvíli, kdy budete mít více reproduktorů v domácnosti, abyste věděli, který zrovna využíváte. Taktéž zadejte adresu umístění, zvolte časovou zónu (Paříž) pro přesné informace o času, počasí apod. Stejně tak metrické udávání jednotek vzdálenosti a teploty ve stupních Celsia přijde vhod.  Dost důležitým parametrem je i volba slova pro probuzení, které bude na počátku každého hlasového povelu. Na výběr je Alexa, Echo, Amazon nebo Computer. Vlastní si bohužel nastavit nelze. V našem případě jsme zůstali právě u Alexy. Při každém vyslovení jména se modře rozzáří světelný prstenec na horní straně, což je signál, že reproduktor je připravený přijímat povely.

Rozumíme si?

Jeden reproduktor Echo může používat více členů domácnosti. A to každý pod svým účtem Amazonu. Stačí doplnit jejich přihlašovací jména do sekce Houshold profile a poté příkazem „Alexa, switch account“ přepínat. Další personalizaci umožní uložení vlastního hlasového profilu – po vyřčení deseti frází si Echo uloží hlasový profil a pak na otázku „Alexa, who am I“ pohotově odpoví jménem majitele hlasu. Umělá inteligence pak ví, k jakému hlasu přiřadit patřičné preference při poslechu hudby a dalších činnostech.

Velkou výhodou aplikace Alexa je ukládání historie a všeho, o čem jste s reproduktorem mluvili. Můžete tak zpětně procházet zadání a informace, které jste třeba mohli přeslechnout nebo jste si nerozuměli. V historii se také zobrazuje výpis spuštěných aplikací či výpis z hledání všeho možného. U každé hlášky lze dodatečně doplnit hodnocení, jestli vás Alexa slyšela správně, a přispět tak k dalšímu přesnějšímu poslechu v budoucnosti.

 

Reproduktor pro hudbu je kvalitní

Jednou z hlavních skvělých funkcí je možnost poslechu hudby. Přece jen, jde o výkonný reproduktor s prostorovým zvukem, který může sloužit jako domácí centrum poslechu hudby. K ovládání hlasitosti lze použít povely jako „Alexa, volume up“ nebo jednodušeji otočit světelným prstencem. Maximální hlasitost doslova trhá uši.

Jako zdroj hudby může slouži jakékoliv zařízení spárované přes Bluetooth. Pokud máte v mobilu oblíbenou hudbu, spárujte ho s Echo a můžete poslouchat. O něco pohodlnější je využít podpory různých hudebních streamovacích služeb, jako jsou Spotify, iHeart Radio a další. V případě Spotify musí být služba placená, tedy ve verzi Premium. Pro spuštění Spotify je nutné v aplikaci Alexa doplnit přihlašovací údaje v sekci Music, Video and Books. K poslechu Spotify pak lze používat hlasové povely jako „Alexa, play U2 on Spotify“, „Alexa, play (můj název) playlist“ apod. Alexa se také vyzná v hudebních albech, žebříčcích a dalším členění, celé Spotify tak zvládnete řídit hlasem.

Velmi kladně lze také hodnotit poslech TuneIN s českými i světovými rádiovými stanicemi, takže z reproduktoru se rázem stane rádio s příjmem v perfektní kvalitě. Stanice lze vyhledávat vypsáním jejich názvu nebo se řídit zařazením do žánrů.

Chytrý reproduktor Amazon Echo nabízí také spoustu užitečných funkcí pro organizaci času, správu poznámek, spouštění denního zpravodajství a informací o počasí. Na nejen tyto funkce se podíváme společně v dalším díle seriálu o Amazon Echo.

Za zapůjčení reproduktoru děkujeme Alza.cz.

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama