ilustrační foto: iStockphoto

Co budeme dělat s 3 500 000 000 senzory internetu věcí?

Firmy chytřeanalýza 6 min čtení

Budeme za pár let všichni nakupovat ve virtuální realitě? Nahradí drony důlní vozíky i horníky? Vystačí pacienti s domácím EKG, nebo budou i nadále chodit k lékaři? Co všechno změní IoT a další chytré technologie?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Budeme za pár let všichni nakupovat ve virtuální realitě? Nahradí drony důlní vozíky i horníky? Vystačí pacienti s domácím EKG, nebo budou i nadále chodit k lékaři? Co všechno změní IoT a další chytré technologie?

Během pěti let se počet IoT zařízení zvýší ze současných 700 milionů na 3,5 miliardy. To alespoň tvrdí Ericsson Mobility Report. K tomu připočtěte rozvoj dalších chytrých technologií a musí vám být jasné, že náš svět už nikdy nebude jako dřív. Australský web Business Insider připravil The Connected World Report, ve které odhaduje, jak moderní technologie změní svět.

Nákupy přímo z mobilu

Pokud právě vyjednáváte o prodloužení nájemní smlouvy obchodu v Pařížské ulici, měli byste to ještě zvážit. Analytici z Gartner Research tvrdí, že do dvou let bude 100 milionů zákazníků nakupovat ve virtuální realitě. Znamená to, že kamenné obchody nebudeme potřebovat vůbec? Nejspíš ne.

Související článek

Srini Gopalan: Digitalizace pomáhá úplně každému

Srini Gopalan vede evropskou divizi v Deutsche Telekom, tedy v nadnárodním koncernu, který mimo jiné provozuje síť T-Mobile. Na barcelonském veletrhu Mobile World Congress byl v jednom kole – stánek jeho společnosti byl vyhledávaným cílem návštěvníků, kteří si tu prohlíželi nejnovější domácí hračky, systémy pro chytrá města i záznam prvního videochatu z evropského letadla.

Už dnes existují aplikace, které využívají rozšířenou realitu a umožňují zákazníkům, aby si vyzkoušeli nové oblečení. A to buď doma, nebo v obchodě za pomoci prodavače. Ze zákaznických výzkumů vyplývá, že zákazníci nákupy ve virtuální a rozšířené realitě vítají. Těší se, že získají o nakupovaných produktech více informací a ještě se při nákupech zabaví.

Některé z těchto věcí bude samozřejmě možné využít i v kamenných obchodech. Nedávný úspěch hry s lovem Pokémonů ukázal, že lidé chtějí zábavu. Stačí zaměstnat kromě úslužných prodavačů také trošku střeleného gamifikátora a doufat, že lidé zachovají kamenným obchodům přízeň.

Obavy o ztrátu soukromí

Největší obavy se týkají ztráty soukromí a sběru osobních informací. Dnes si vyzkoušíte nové tričko v kabince, a pokud se u toho nevyfotíte na Instagram, nikdo se o tom nedozví. Jestliže ale použijete mobilní aplikaci, kdo vám zaručí, že vám najednou nezačnou ze všech stran chodit reklamy na podobná trička?

Způsob, jak budeme nakupovat, ovlivní i další chytré technologie – autonomní auta a chytré domácnosti. Už dnes se experimentuje například s rozvozem pizzy samořiditelnými auty a do budoucna nejspíš samočinné vozy nahradí většinu poslíčků.

Díky propojení chytrých věcí vám kurýr doručí balíček, i když nebudete doma -

Zajímavá je služba Amazon Key, která je zatím dostupná jen v USA (její obdoba prošla testováním i ve Skandinávii). Pokud máte dům vybavený chytrým zámkem, může vám poslíček doručit nákup až za dveře, i když zrovna nejste doma. Jakmile se přiblíží k vašemu domu, dostanete do mobilu zprávu a aktivuje se kamera za dveřmi. Poslíček pak požádá o odemknutí dveří, pod dohledem kamery uloží váš nákup za dveřmi, vyjde z bytu a opět na dálku požádá o zamknutí.

Lékař v každé domácnosti

Chytré hodiny nebo náramek měřící tep už nejsou ničím neobvyklým. Další zařízení jsou, nebo brzy budou, schopná sledovat krevní tlak, okysličení krve, množství cukru nebo třeba měřit EKG. Vzhledem k tomu, že všichni u sebe neustále nosíme smartphone, mohou tyto přístroje snadno přenášet data přímo lékaři.

Související článek

Glucly: aplikace, která zlepší život diabetiků

Mobilní vývojář Pavel Buben se u lékařky dozvěděl, že trpí cukrovkou. První věc, kterou od doktorky dostal, byl diabetický notýsek, do něhož si měl pravidelně zapisovat naměřené hodnoty. Zápisník ale ihned ztratil, a tak vyvinul vlastní mobilní aplikaci, která ulehčí život nejen jemu, ale i ostatním diabetikům. Dostala název Glucly.

Pacient, který je vcelku soběstačný, ale musí být pod neustálým dozorem, tak může zůstat doma, místo aby ležel v nemocnici jen kvůli pozorování. U řady nemocí je navíc léčba výrazně účinnější, pokud je pacient pod kontrolou častěji než při návštěvě lékaře. Měření doma je navíc přesnější, protože člověk nemusí nikam cestovat a není ve stresu z neznámého prostředí.

Díky propojení různých zdravotnických registrů budou moci lékaři různých odborností mezi sebou sdílet pacientské karty. Možná i v tuzemsku. -

Obdobné domácí senzory doplněné ještě o senzory pohybu nebo pádu a SOS tlačítko zase prodlouží, respektive do značné míry už dnes prodlužují, dobu, kdy zvládne senior pobyt ve známém domácím prostředí.

Velkou naději vkládají analytici do propojení různých zdravotnických registrů. V Austrálii je běžné, že lékaři různých odborností mezi sebou nesdílejí pacientské karty, a v Česku není situace o moc příznivější. Například kardiolog tak nemá podrobné informace od kolegy diabetologa nebo neurologa. To se s nástupem elektronických zdravotních karet změní. Potom také bude možné pustit na pacientská data analýzu big dat, která odhalí dosud nečekané souvislosti mezi různými příznaky a nemocemi. Stejně tak může odhalit, proč u někoho zabírá některý lék lépe a u jiného hůře.

Auta, která jezdí sama

O rozvoji samořiditelných aut už jsme toho na našem webu napsali mnoho. Potřebná technologie je v hrubých rysech připravena, výrobci ji usilovně testují nejen na vyhrazených okruzích, ale i v reálném provozu nebo na sněhu. Velký problém je ale etika a legislativa.

Potřeba bude vyřešit takové problémy, jako podle čeho má samořiditelné auto rozhodnout, zda ohrozí chodce, nebo člověka, který cestuje uvnitř vozu. Kdo bude za případnou nehodu zodpovědný? Řidič, který neřídí, výrobce, který není na místě, nebo anonymní vývojář? A kdo ponese zodpovědnost, pokud se srazí dvě samořiditelná auta?

Související článek

Chytrá auta v novém kabátě včetně Wi-Fi

Jednoduché a levné zařízení, které z obyčejného auta udělá chytré, představil T-Mobile už před rokem. Služba umožňující sledovat polohu auta na mapě, hlídat styl jízdy nebo hlásit případné odtažení vozu si za tu dobu získala velkou oblibu. Nyní se představuje její nová verze s Wi-Fi, která připojí celou posádku na internet.

Už dnes jsou ale auta prošpikována nejrůznějšími senzory a chytrými technologiemi. Například australská pojišťovna Progressive tato data umí využít a poznat z nich, jak často jezdíte a jakým stylem. Pokud jste opatrní, můžete dostat až 30% slevu na pojistném.

I hloupým autům mohou prospět moderní technologie, které instalují chytrá města. Inteligentní parkoviště umí zjistit svou obsazenost a přes web nebo mobil informovat řidiče, jestli má cenu tam jezdit. Chytré navigace, jako například Waze, dokáže rozpoznat kolony aut a provést řidiče objízdnými trasami.

Drony těží, drony sklízí

Také o nasazování chytrých technologií v zemědělství už pravidelní čtenáři Světa Chytře dobře vědí. Drony dokážou sledovat stav polí, takže včas odhalí oblasti, které vysychají více než ostatní, případně pomohou s detailním zjištěním škod například po krupobití. Chytré kombajny a traktory s GPS navigací umí prakticky samy orat, hnojit i sklízet. A co je nejdůležitější, ušetří při tom nejen naftu, ale i hnojivo nebo postřik, takže v plodinách je díky tomu méně chemie.

Související článek

Nechte bagr pracovat bez obsluhy. Bude to lacinější

Některé traktory zvládnou orat bez obsluhy. Stavbaři tak daleko zatím nejsou, jejich stroje ale pohlídají, aby se nebagrovalo zbytečně hluboko a svah měl ten správný sklon. Na stavbě se díky tomu nemusí pohybovat tolik lidí a práce je rychlejší, bezpečnější a především levnější.

Drony se také stále častěji používají ke geologickému průzkumu. Průletem nad potenciálně zajímavým územím mohou odhalit, kde je nejvhodnější začít s těžbou nebo kde je naopak těžba bezpředmětná. Při vlastním dobývání pokladů Země se pak dají drony využít třeba k dopravě nebezpečných odpadů na místo, kde budou zpracovány nebo uloženy. K samotné těžbě se stále častěji budou používat automatické a poloautomatické stroje. Díky nejrůznějším IoT čidlům a navigačním systémům umí udržovat směr těžby. Horník může sedět v bezpečí na zemském povrchu a jen na dálku sledovat, co se děje v dole.

Když si stroje povídají

Většina výše uvedených revolučních změn už je ve fázi dostupných technologií. Někde chybí potřebná legislativa nebo systémové rozhodnutí, jinde se čeká, až trochu klesne cena. Operátoři se připravují na budování dostatečných IoT sítí, které zvládnou miliardy připojených zařízení.

Všichni se ale budeme muset naučit přemýšlet v jiných souvislostech. Není to tak dávno, co jsme si zvykli na představu, že připojit se můžeme kdykoliv a odkudkoliv. Nemusíme čekat na levné hodiny internetového tarifu, nemusíme kvůli internetu chodit do práce nebo školní knihovny. Nyní přibývá do uvedeného vztahu „kdekoliv-kdykoliv“ ještě „cokoliv“. K internetu je, nebo brzy bude, připojená kdejaká lednička, hodinky, ale třeba i naše domovní dveře nebo květináč s muškáty. Je čas se začít připravovat na změnu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama