Chytrá technika na vlastní kůži: Teď do vás pustím proud

Trendy & tipyreportáž 5 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Jsem maličko nervózní. Zhruba čtyřicetiletý chlapík s pohledem dychtivého vynálezce mi na kůži za ušima lepí vodivé polštářky, pak mi na ně přikládá elektrody, na hlavu mi nasazuje cosi, co filmovým fanouškům okamžitě připomene zlověstnou „ohlávku“ z dystopické sci-fi Minority Report, a oznamuje mi: „Teď do vás pustím proud“.

A skutečně, za ušima mi začíná brnět. „Tohle je jednička z deseti stupňů intenzity,“ usmívá se chlapík – ve skutečnosti Jason McKeown, generální ředitel firmy Modius. „Až se dostaneme nad půlku, budete mít pocit, že se pod vámi houpe podlaha.“ A nelže. Přesto podle něj tuhle proceduru lidé podstupují denně dobrovolně, navíc dokonce s nadšením. „Ohlávka“ jim totiž pomáhá hubnout – elektrickými výboji stimuluje vybrané nervy, jimiž mozek řídí ukládání tuku v těle. Laicky řečeno, když někdo intenzivně hubne, má organismus pocit, že zažívá období nedostatku a tudíž produkuje a hromadí hlavně tuk. Mobius mu v tom do určité míry brání, podle Jasona McKeowna velmi úspěšně. Zařízení prý stačí použít několik minut denně. Jeho součásti jsou samozřejmě moderní chytrá lákadla – veškeré hodnoty si můžete změřit, porovnat s ostatními na speciální sociální síti a mnoho dalšího.

S pračkou pomůže virtuální opravář

Modius
Modius – přístroj, který pomáhá lidem hubnout.

U dalšího stánku si zase nasazuji brýle pro virtuální realitu značky Daqri a v tu chvíli se mi před očima objevuje ovládací menu. Podle instrukcí obsluhy se upřeně na pár vteřin zahledím na jednu z položek (pohled stačí, žádné jiné ovládací prvky nejsou zapotřebí) a najednou se přede mnou zhmotní turbína dopravního letadla. Je třírozměrná a já ji můžu obcházet ze všech stran, dívat se zblízka, jak funguje, případně si ji přemístit někam, kde svým popocházením nikomu nepřekážím (jak prohlížení virtuální turbíny vypadá z pohledu člověka, který virtuální realitu k dispozici nemá, se můžete podívat ve videu na konci článku). Možnosti užití jsou prakticky neomezené, jde jen o to vyvinout správnou aplikaci. Opraváři všeho možného takové brýle jistě ocení.

Když jsme u opravářů, pro ty je určena šikovná aplikace Streem. Slovy jejího autora Ryana Finka je „něco jako Uber pro řemeslníky“. Funguje následovně: instalatér, elektrikář nebo třeba odborník na zapojení domácího kina si do telefonu nainstaluje profesionální modul, běžný smrtelník si ten svůj stáhne z AppStore nebo Google Play. A když si pak doma s něčím nebude vědět rady, najde si přes aplikaci vhodného řemeslníka. Pak už jen stačí kamerou v telefonu problém natočit a řemeslník to nejen vidí na svém displeji, ale pomocí virtuálního laserového ukazovátka hned může ukázat, který šroub přitáhnout a co kam zapojit. Na Showstoppers jsme si vyzkoušeli zapojení projektoru a služba funguje bez problémů.

Wallabot
Chcete vidět do zdi? S Wallabotem to půjde!

Krabička, která vidí skrz zeď

Z  podobné kategorie je i zařízení jménem Wallabot, které pomocí radiofrekvenční technologie umí prohlédnout zdi a další překážky. Nasadíte si ho na telefon (vypadá trochu jako robustnější powerbanka), spustíte aplikaci a na displeji vidíte, co se ve stěně před vámi skrývá. Wallabot dokáže rozeznat dřevěný trámek od vodovodní či kanalizační trubky nebo od elektrického kabelu, u trubek rovnou ukáže, zda jimi něco proudí či nikoli. Stejnou technologii lze podle marketingového ředitele Malcolma Bermana využít i k jiným účelům, třeba ke sledování osob v uzavřených místnostech, což možná zní zlověstně, ale podle Bermana se to hodí třeba při hlídání dětí nebo seniorů.

Krabička jménem Bitdefender zase slouží k softwarové ochraně nejrůznějších zařízení v chytrých domácnostech. „Je pěkné mít ledničku, světla nebo žaluzie připojené k Wi-Fi a ovládané třeba hlasem, ale málokdo si uvědomuje, že právě tyhle přístroje jsou pro hackery nejsnazším cílem. A když se vám někdo dostane do systému přes žaluzie, dosáhne i na data  ve vašem počítači,“ vysvětluje PR manažer Timm Friedrichs. Bitdefender vybaví každé zařízení heslem a dalšími ochrannými prvky, takže hackeři mají smůlu.

Showstoppers patří k nejoblíbenějším doprovodným akcím veletrhů moderní techniky, nechyběla ani v předvečer zahájení Mobile World Congress v Barceloně. Ve velké univerzitní hale se sešla zhruba dvacítka firem. Nepatří k úplně velkým jménům, ale jejich nabídka stojí za pozornost. A co je vůbec nejlepší: na stáncích sedí skuteční odborníci, často majitelé nebo techničtí ředitelé. Návštěvník se tak o vystavovaných produktech dozví první poslední. Řadu z nich si může sám i vyzkoušet.
Všechny tyhle novinky jsou k vidění i v hlavní části veletrhu, jenže dá práci je najít. Výstaviště v Barceloně je obrovské a dominují mu obří expozice velkých firem, vedle nichž se drobné stánky start-upů a malých výrobců ztrácejí. Na Showstoppers (nebo obdobné akci MobileFocus, která se odehrává o den později) jsou tyhle nenápadné, ale o to zajímavější novinky, návštěvníkům mnohem přístupnější.

A jak jsem vypadal jako opravář virtuální turbíny? Divně, máte pravdu :-)

Související článek

Na sex s lidmi zapomeňte, na scénu míří sexuální roboti!

Loni v říjnu se první robotkou, která oficiálně obdržela občanství, konkrétně Saudské Arábie, stala Sophia. Zatímco  zprávy o Sophii obletěly svět, desítky firem po celém světě pracují na zcela jiných projektech, byť částečně se stejným obsahem. Na scénu míří sexuální roboti. Ti reagují na to, že mladí lidé už spolu nechtějí mít sex. Na co se v této oblasti můžeme těšit, jakou roli v tom hraje rozmach pornografie a co nakonec bude s prostitutkami?

Související článek

Rozšířená realita urychluje operace nohou

Brýle Microsoft Hololens pro rozšířenou realitu (AR – Augmented Reality) najdou uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti. Aktivně je využívají návrháři automobilů pro detailní ladění tvarů chystaných modelů, pedagogové na vysokých školách pro ukázku funkce vnitřních orgánů člověka, – ostatně podívejte se na schopnosti brýlí na videu výrobce.

Související článek

Zub, játra, dům i hračku. Co ještě zvládne 3D tisk?

3D tiskárny urazily za posledních několik let dlouhou cestu z vědeckých laboratoří přes stoly nadšenců až do praktického nasazení. Brzy tak nejspíš revolučně promění řadu oborů lidské činnosti, u kterých bychom to dnes ani nečekali.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama