iStockphoto

Ochočte si chytrý reproduktor. Pomůže najít třeba klíče od auta

Domov chytřetest 5 min čtení

Náš velký seriál o chytré domácí asistentce Alexe jsme končili výtkou, že její repertoár je poněkud omezený. To už ale úplně neplatí. Alexu totiž můžete naučit, co chcete. Třeba může nahradit lístečky za různé mluvené vzkazy. Jak ji to naučit? A kdy začne Alexa mluvit česky?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Náš velký seriál o chytré domácí asistentce Alexe jsme končili výtkou, že její repertoár je poněkud omezený. To už ale úplně neplatí. Alexu totiž můžete naučit, co chcete. Třeba může nahradit lístečky za různé mluvené vzkazy. Jak ji to naučit? A kdy začne Alexa mluvit česky?

Chytrý reproduktor Amazon Echo vybavený hlasovou asistentkou Alexou s umělou inteligencí se dere i do českých domácností. Naše zkušenosti z používání potvrdily, že s Alexou zažijete legraci při každodenní komunikaci, odpoví vám téměř na jakoukoliv otázku, poradí s receptem na vaření, zahraje vám oblíbenou hudbu ze Spotify nebo rádia, pomůže vám s organizací kalendáře, poví vám aktuální předpověď počasí a nově dovolí poslouchat zprávy z Radiožurnálu. V naší recenzi Amazon Echo jsme přišli i na pár věcí, které Alexa příliš nezvládá, a právě tady je prostor na zlepšení.

Amazon ale svůj reproduktor s Alexou pořád rozvíjí. Poslední novinkou je možnost, aby si majitel do vlastní Alexy uložil novou schopnost, takzvaný skill. Taková schopnost se neobjeví v obchodě Amazonu, kam přispívají profesionální vývojáři. Bude fungovat jenom v domácím zařízení, které je propojené s jedním Amazon účtem, a na jiné Alexe nepoběží, ale pro domácí použití to bohatě stačí.

Zeptejte se Alexy, ona bude vědět

Jak si vlastní schopnost do Alexy uložit? Amazon na to jde přehledně a jednoduše. Zpřístupnil prostředí pro vytváření nových funkcí pro ukládání schopností na webu Alexa Blueprints. Celkem je tu připraveno šestadvacet šablon pro nové schopnosti, roztříděných podle kategorií využití. Vytvořit můžete nové schopnosti pro zábavu (hry se slovy či písmeny, otázky na detaily o členech rodiny, vyslovení komplimentů apod.), pro poučení (vědomostní kvízy, fakta) a pro informace o domácnosti (kde jsou ručníky nebo kam se dávají klíče od auta apod.).

Nová funkce také dovoluje do Alexy uložit třeba kompletní pohádku a před spaním ji dětem nechat přečíst. Do pohádky můžete doplnit zvuky a jiné efekty pro větší zážitek. Hodit se také může schopnost Q&A, tedy do Alexy uložíte otázku s odpovědí a pak se jí prostě zeptáte. Z webu Blueprints nás zaujaly právě Q&A, kdy jí do paměti uložíte třeba dotaz: „Where are the car keys?“ a současně i odpověď „The car keys are on the shelf at the back door“. Takových hlášek do políček můžete psát spoustu, takže se pak stačí jen zeptat. Už tak doma nemusíte nikomu opakovat, jak se co dělá nebo kde co v domě najít. Stačí se zeptat Alexy.

Reproduktor návštěvám poradí, kde hledat ručníky

Amazon vidí příležitost i ve využití přizpůsobení Alexy na míru návštěvám v bytě, kde není přítomný jeho majitel, typicky u pronajímání přes Airbnb. Alexa pak poradí hostům, kde mají hledat čisté ručníky či povlečení, jak si zapnout TV nebo kam ve městě vyrazit na večeři.

Rozhraní Alexa Blueprints je samozřejmě v angličtině a pořád má určitá omezení. Alexu s jeho pomocí nenaučíte česky, ani když jí do políček u schopností uložíte české věty. Stejně tak nebude mluvit vulgárně. Prostě neumožní uložit text, dokud nevhodná slova nesmažete. Samotné uložení nové schopnosti je otázkou jednoho kliku, takže během jediné minuty ji můžete hned používat ve všech reproduktorech Echo u svého účtu u Amazonu. My jsme funkčnost ověřili na zapůjčeném Amazonu Echo Dot z Alza.cz.

T-Mobile si hraje s Alexou

Schopnostem Amazonu Echo propadli také v českém T-Mobile, kde jsme se na možnosti přizpůsobení a vytvoření nových funkcí ptali Jana Fišera a Adély Mikschikové.

Amazon nabízí pro Alexu otevřené rozhraní pro třetí strany, je tedy možné připojit i jiné vývojové prostředí a naučit ji něco vlastního. „Schopnosti pro Alexu se píší tak, že Alexa něco uslyší a my ji musíme naučit, co má na to říct, zjistit nebo provést. Alexa převádí anglické slovo, kterému musí porozumět, do textu. Pak se nastaví, co se má na základě zjištěného textu vykonat,“ říká Jan Fišer.

V T-Mobile si s Alexou pohrávají už nějakou dobu, například ji naučili hlásit, jestli je obsazeno na WC. Stačilo připojit IoT čidlo na dveře toalety, které komunikuje v síti IoT Sigfox, a vše pak propojit do vytvořené schopnosti. Poté už jen stačí se reproduktoru zeptat, jestli je na WC volno.

Alexo, už umíš česky?

Možnosti Alexy jsou zatím na počátku, Jan Fišer předpovídá její veliké možnosti právě díky tomu, že logika a mozek Alexy jsou v cloudu Amazonu, a neměl by tak být problém ji naučit mluvit česky. Jakmile se to stane, česky budou díky cloudu najednou umět všechny Alexy koupené i před několika lety.

Na tom ale musí spolupracovat Amazon. Nemusí ale nové jazyky sám vkládat. Zatímco se stávající jazyky (tedy angličtina a němčina) do Alexy vkládaly za využití tisíců testerů, kteří Alexu učili rozumět, u dalších jazyků včetně češtiny by se mohlo podle Jana Fišera využít učení samotnými majiteli reproduktorů. „Učení jazyků by mohla vyřešit nová schopnost s komunitním učením, kdy každý uživatel přečte daný text a Alexa se to naučí. Touto rychlostí se umělá inteligence Alexy naučí česky třeba v řádech měsíců.“ 

Zatímco je přizpůsobení a vytvoření nových funkcí s Alexa Blueprints na počátku, už nyní je ale jasné, že možnosti jsou značné. Nepochybně se rozšíří do většího počtu domácností, které budou obsahovat více IoT senzorů, které umí Alexa ovládat (teplo, světlo, zámky apod.). Technologie Alexy se hravě vejde do hodinek, do výbavy auta a na další místa. Alexa se tak stane virtuální partnerkou, která se od nás doslova nehne a bude znát naše zvyklosti například při nakupování a trávení volného času.

Související článek

Amazon Echo – Co Alexa neumí a čím vás naštve?

Schopnosti chytrého reproduktoru od Amazonu jsou velké, ale pár chyb se najde. Které to jsou? A s čím naopak v domácnosti chytrá pomocnice Alexa pomůže? To zjistíte v závěrečném dílu našeho seriálu.

Související článek

Amazon Echo – každý chce mluvit s Alexou

Chytré reproduktory Amazonu se začaly přednedávnem konečně oficiálně prodávat také v Česku. Jsou české domácnosti připraveny na takové zařízení? Jak se s ním dá domluvit a co vše je nutné nastavit? Objevte s námi funkce hlasem ovládané Alexy.

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama