Zdroj: iStockphoto

I květináčům už roste IQ. Budou chytřejší než my?

HomepageDomov chytře 4 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Znáte to. Závidíte sousedovi jeho krásný záhonek, ale sami pořád zapomínáte zalévat, hnojit… Takže z toho nakonec místo krásné bazalky, máty či jahodníku vzejde v lepším případě vadnoucí nedochůdče. Ještěže žijeme ve věku chytrých domácností, kde i květináčům roste IQ po čertech rychle.

První inteligentní květináče se na trhu objevily přibližně před pěti lety. V té době se začal ve větší míře prosazovat trend chytrých domácností a bylo vlastně logické, že se ke všem těm lednicím, pračkám a dalším sofistikovaným přístrojům hned od začátku přidaly i zdánlivé drobnosti, které ovšem dovedou náramně potěšit. Třeba na mamutím veletrhu CES v lednu 2013 v Las Vegas na sebe strhl pozornost prototyp chytrého květináče značky Moneaul.

Zalij mě!

Květináč Moneaul přitom na dnešní poměry zase tak chytrý nebyl. Vypadal prakticky normálně, sypala se do něj běžná hlína a rostlinky jste si také museli zasít nebo zasadit takříkajíc postaru. Jenže tehdy bohatě stačilo, že na sobě měl dotykový displej, na kterém se zobrazovaly údaje o teplotě a kyselosti půdy a především o tom, za jak dlouho bude obsah květináče zapotřebí zalít. Stejné informace dostával majitel i do aplikace v telefonu. A když jste na zalévání zapomněli, začal se vám květináč dost vehementně připomínat.Vývoj jde samozřejmě kupředu, takže tenhle koncept, jakkoli se ještě dnes občas vyrábí a prodává, už působí celkem zastarale.

Současná generace chytrých květináčů funguje už mnohem sofistikovaněji. Jsou to vlastně zcela samostatná multifunkční zařízení, a občas to vypadá, že se jejich výrobci inspirují filmy z žánru sci-fi.

Místo sazenic kapsle

Vezměte si třeba jeden z nejpopulárnějších letošních modelů, ClickAndGrow Smart Garden. Na první pohled vypadá jako obyčejný truhlík na květiny, ovšem s nezvyklým držákem nad prostorem pro rostliny. Jenže není to držák, ale rameno s LED diodami, které fungují jako světlo – skutečné sluneční paprsky tak prakticky nepotřebujete.

Nepotřebujete dokonce ani tradiční sazenice nebo semena. Místo toho vám výrobce dodá speciální kapsle, které vypadají trochu jako do kávovaru. Zasadíte je do hlíny, do speciální nádržky nalijete vodu a pak už jen stačí celý přístroj zapnout do zásuvky. Vše ostatní probíhá zcela automaticky. Když rostliny potřebují vláhu, z nádržky nateče odpovídající množství vody. Půda svým složením přesně odpovídá typu pěstovaných rostlin, takže ji není zapotřebí hnojit. V základním balení dostanete tři kapsle s bazalkou, na výběr jsou i jiné bylinky nebo malá zelenina. Zhruba za měsíc by rostliny měly dosáhnout plné velikosti.

Pěstování rostlin s aplikací

Podobně funguje i další chytrý květináč Parrot, který už stejně jako Smart Garden seženete i v našich internetových obchodech za zhruba tři tisíce korun. Také ten se dokáže postarat o automatické zavlažování půdy přesně podle potřeby, jinak ale uživateli ponechává o něco víc svobody – můžete si do něj zasadit úplně cokoli a pak pěstovanou rostlinu zadat do databáze v aplikaci na telefonu. Přístroj z databáze zjistí, jak často daný druh potřebuje zalévat, a pak už se podle toho zařídí.

Ještě sofistikovanější model se jmenuje MiG 6 (podobnost s legendární ruskou stíhačkou je čistě náhodná). Ten zvládá dokonce takzvané aeroponické pěstování, což znamená, že se volně visící kořeny ostřikují vodní mlhou. Údajně to zajišťuje lepší vizáž i chuť bylinek i zeleniny. A pokud byste chtěli skutečně bizarní model, můžete využít akvaponický set Brio, což není nic jiného než kombinace chytrého květináče (v tomto případě spíš chytré zahrádky) a akvária. Rybky se v něm starají o přísun čerstvého přírodního hnojiva, rostliny jim za to čistí vodu a všichni jsou dokonale spokojení.

Že se z pěstování rostlin vytrácí přírodní rozměr a výsledek je zpola umělý jako supermarketové růže, u kterých má člověk pocit, že už rostou rovnou v celofánu? Možná. Určitě pro ty, kteří mají pro zahradničení talent, rádi se rýpou v čerstvé hlíně a s nadšením se nechávají překvapit, jak budou klubající se rostlinky vypadat. Ovšem pro geeky nebo v úvodu zmíněné zoufalce, kterým za normálních okolností nevyroste ani plevel, jsou chytré květináče požehnáním…

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama