Zdroj: iStockphoto

Multimediální centrum – video, hudba i hry v televizi

HomepageDomov chytře 5 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Chcete mít ve své televizi cokoliv, na co se díváte na internetu? Nejnovější filmy či seriály, pořady z druhého konce světa, ale také nejmodernější hry? Umožní vám to multimediální centrum – nenápadná, ale náramně chytrá krabička. Z běžné televize udělá přístroj, od kterého se nebudete chtít odtrhnout.

Možná se zeptáte: k čemu je mi multimediální centrum, když mám v televizi USB port? Když se chci podívat na film, prostě si ho zkopíruji z počítače na flashdisk, ten do portu strčím, zapnu přehrávání a je to. Televize dnes zvládají všechny běžné formáty, tak proč kupovat a instalovat další zařízení?

S multimediálním centrem ale zažijete asi podobný pocit, jako když ze Škody Fabia přesednete do Audi A8. Dostanete toho mnohem, mnohem víc.

Rozlišení 4K bez problému

Díky centru se rázem můžete pustit do streamování prakticky veškerého obsahu, který máte k dispozici na počítači. Videa a filmy z YouTube nebo Vimea nepředstavují žádný problém. To samé platí pro hudbu, ať ji pouštíte ze Spotify, Deezeru nebo jiné služby. Při sledování asi každý ocení, že většina novějších center bez potíží zvládá nejvyšší obrazové rozlišení 4K a ty nejlepší modely si poradí i s posíleným dynamickým rozsahem (HDR). Samozřejmostí jsou nejnovější obrazové a zvukové formáty, přičemž se kompatibilita (na rozdíl od samotných televizí) pravidelně vylepšuje při aktualizacích softwaru. Novější multimediální centra také podporují přímý přenos obrazu a zvuku z mobilních zařízení, takže si na telefon na procházce natočíte povykující děti a večer, až konečně usnou, si to dáte ještě jednou na velké televizní obrazovce. Klidně i ve 4K, pokud to telefon a televize zvládají.

Mnohá lepší multimediální centra jsou navíc vybavena nejnovějšími operační systémy pro mobilní zařízení (převážně Androidem). Díky tomu nabízejí mnohem víc i v porovnání se standardními chytrými televizemi. Stačí v nezměrném oceánu aplikací najít takovou, která nabízí váš oblíbený obsah, a můžete chystat brambůrky a pivo ke sledování třeba novozélandské ragbyové ligy nebo rybaření v Karibiku.

Postavte si vlastní síť

Spousta modelů nabízí i síťové funkce – buď jsou vybaveny přímo vestavěnými pevnými disky s velkou kapacitou, nebo k nim aspoň lze připojit disky externí. Faktem je, že několik USB portů patří prakticky k povinné výbavě. Z multimediálního centra se pak může stát navíc i síťové úložiště NAS, které využijete například k zálohování filmů z počítače. A k lepším zařízením patří i poměrně sofistikované herní schopnosti. Mnohá centra tak slouží jako částečná náhrada herních konzolí, a v některých případech se jim vyrovnají úplně.

Zajímavé modely na současném trhu

Škála multimediálních center je velmi rozsáhlá; najdete tu nejen univerzální modely, ale i velmi specifické kousky. O tom, jak výrazně se jednotlivé modely mohou lišit, se přesvědčte sami.  

Evolveo MultiMedia Box M4

Cenově Evolveo patří do nižší třídy, ale po funkční stránce nabízí prakticky vše, co od multimediálního centra člověk očekává. K dispozici je podpora 4K a HDR, okamžitý přenos obrazu z telefonu do televize (systém Miracast), Bluetooth a operační systém Android 7. Pevný disk tu nenajdeme, to už bychom při téhle ceně opravdu chtěli příliš, ale díky třem USB portům můžeme připojit disky externí, takže se z Evolvea stane prakticky regulérní NAS úložiště. Hlásí se pak v domácí síti jako běžný připojený počítač a můžeme ho použít k zálohování či k ukládání multimediálních souborů. Pokud není Wi-Fi síť dostatečně spolehlivá, je k dispozici ethernetový port. Pro připojení k televizi slouží standardní HDMI port, zvuk lze vyvést i do samostatného reprosystému pomocí optického výstupu.

Cca 2 500 Kč

Mede8er MED 800

Specializované multimediální centrum pro náročné filmové a hudební fanoušky, kteří nepotřebují další funkce a stačí jim dokonalý obraz a zvuk. Mede8er (čte se stejně jako mediator, tedy „zprostředkovatel“) totiž na rozdíl od většiny podobných modelů není vybaven operačním systémem, takže nezvládá hry ani aplikace, které nejsou přímo v základní výbavě. A také neumí 4K, což výrobci vysvětlují tím, že filmů v tomhle rozlišení je velmi málo. Zato podporuje 3D obraz, prostorový zvuk 7.1 nebo FLAC – audiofilský bezztrátový formát zvuku. K dispozici je dokonce i klient BitTorrent pro přímé stahování filmů z internetu. Mnohé potěší i vestavěný disk s kapacitou 1 TB, další disky lze připojit přes USB port. Jen ta cena je trochu vyšší.

Cca 8 300 Kč

NVidia Shield TV

Hybridní zařízení v sobě skrývá velmi slušné multimediální centrum, ale především zcela plnohodnotnou herní konzoli. Díky operačnímu systému Android 7 můžete hrát cokoli z internetového obchodu Google Play. Tím ale možnosti nekončí – podpora platformy GeForce Now znamená možnost streamovat stovky her pro PC. A co se výkonu týče, Shield se nezastaví prakticky před ničím – je vybaven 64bitovým procesorem a chipsetem Tegra X1 s 256 grafickými jádry, takže výkonově stačí na dražší konzole. Velkou pochvalu zaslouží i audiosystém Dolby Atmos. A pokud by ty spousty dat byly na domácí Wi-Fi byly příliš, vždycky je tu ethernetový port.

Cca 6 000 Kč

Opačná cesta: z NAS do televize
Síťová úložiště NAS slouží primárně k automatickému zálohování dat a často nejsou vybavena multimediálními funkcemi. Někteří výrobci ovšem tento problém řeší softwarově. Příkladem je třeba firma QNAP, jejíž NAS systémy jsou i u nás poměrně oblíbené. Pokud některý z nich máte a k tomu vlastníte TV s Androidem, stačí si zdarma stáhnout aplikaci Qmedia a obsah z disků si můžete pouštět v televizi. Samozřejmě je zapotřebí mít ji připojenou k domácí síti.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama