Zdroj: iStockphoto

Kdo neměří, jako by neběhal. Běžce baví sbírat data

Trendy & tipytéma 7 a více min čtení

Dají se díky nim uchovávat informace o běhání, pomáhají s analýzou tréninku, mají vliv na lepší zdraví. K tomu platí za trendy doplněk pro běžné nošení.  To jsou hlavní důvody, proč podle obchodů závratně rychle rostou prodeje chytrých hodinek, náramků a sporttesterů, které používají rekreační běžci. Ostatní chytré vychytávky přitahují spíš technologické nadšence.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Dají se díky nim uchovávat informace o běhání, pomáhají s analýzou tréninku, mají vliv na lepší zdraví. K tomu platí za trendy doplněk pro běžné nošení.  To jsou hlavní důvody, proč podle obchodů závratně rychle rostou prodeje chytrých hodinek, náramků a sporttesterů, které používají rekreační běžci. Ostatní chytré vychytávky přitahují spíš technologické nadšence.

Běhání je fenomén. Výrobci elektroniky, bot i oblečení si to dobře uvědomují, a tak přinášejí stále nové a nové vybavení, které by i rekreačním sportovcům ještě víc zpříjemnilo a usnadnilo život. Největší zájem je podle prodejců chytré techniky pro sport o chytré hodinky a fitness náramky. Například z internetových obchodů Mall.cz a Alza.cz hlásí v kategorii chytré nositelné elektroniky minimálně padesáti-procentní meziroční nárůst prodejů. Větší zájem běžců o chytrou techniku vnímá i síť běžeckých speciálek Sanasport.

Běžci preferují univerzální zařízení

„I když chytrých vychytávek stále přibývá, nejvíce rozšířené a praktické zůstávají hodinky. Občas potkám někoho i s jiným vybavením, ale jsou to převážně nadšenci do elektronických novinek a chytrých řešení, než aby veškeré informace a funkce dokázali reálně využít,“ říká Michal Hrabec, běžec, novinář a bloger z webu Running2, který technologie pro běžce pravidelně sleduje a testuje. Sám přiznává, že si jakoukoliv novou hračku vždy rád osahá, ale nakonec stejně běhá pouze s hodinkami a jednou za čas v rámci digitálního detoxu odkládá i ty.

Mluvčí internetového obchodu Mall.cz Jan Řezáč k tomu dodává, že lidé preferují jeden produkt, který mohou používat univerzálně – jak na monitorování sportovních aktivit, tak na běžné nošení. A za takový model jsou pak ochotni si i připlatit. Server Srovname.cz ve své anketě před dvěma lety zjistil, že hodinky na běhání používá 45 procent mužů a 23 procent žen. Aplikace v mobilu pak stačí 51 procentům žen a třetině mužů.

Hobbíkům stačí základ

Podle Michala Frosche, který má v Alza.cz na starosti segment sportu, si běžci kupují věci, které jim pomáhají s tréninkem a zároveň přesně monitorují jejich aktivity. Začátečníci se spokojí s fitness náramky, ale kdo to myslí s běháním opravdu vážně, nakonec skončí u sporttesterů. Nicméně trendem, který lze na tomto poli v poslední době pozorovat, je stírání rozdílů mezi oběma kategoriemi. Jejich funkce se totiž víc a víc prolínají.

„Nejprodávanější je série Garmin Fenix 5. U žen jsou oblíbené sporttestery Fitbit Versa, které jsou elegantní a stejně vhodné pro běhání jako Apple Watch, jen mnohem finančně dostupnější. Poslední úspěšná novinka je od tradičního výrobce sporttesterů firmy Suunto, a to Fitness 3,“ popisuje Frosch.

Související článek

Srini Gopalan: Digitalizace pomáhá úplně každému

Srini Gopalan vede evropskou divizi v Deutsche Telekom, tedy v nadnárodním koncernu, který mimo jiné provozuje síť T-Mobile. Na barcelonském veletrhu Mobile World Congress byl v jednom kole – stánek jeho společnosti byl vyhledávaným cílem návštěvníků, kteří si tu prohlíželi nejnovější domácí hračky, systémy pro chytrá města i záznam prvního videochatu z evropského letadla.

Také na Mall.cz se k nejprodávanějším značkám s produkty pro monitoring běhu řadí Garmin, Apple a Fitbit. „Z produktů to je především Garmin Fenix, Apple Watch a Fitbit Charge 2 nebo Flex 2. Roste ale také obliba a prodeje Xiaomi Amazfit Pace. V kategorii základních a jednodušších produktů se na špici drží Xiaomi MiBand 2, který však nedokáže přesně monitorovat běh – chybí zápis do mapy, produkt nemá GPS a podrobný displej,“ popisuje Řezáč.

Většina hobby a amatérských běžců si vystačí se základními funkcemi sporttesterů, jako je měření vzdálenosti v čase, průměrné tempo, nadmořská výška a záznam trasy prostřednictvím GPS, jímž se mohou později pochlubit na sociálních sítích. Ti, co touží zhubnout nebo cíleně trénují, si měří i tepovou frekvenci. Údaje pak evidují v online tréninkovém deníku. Stále populárnější je také propojení hodinek s mobilním telefonem, skrz moderní doplněk na ruce lze pak pracovat s notifikacemi z mobilu, přijímat jejich prostřednictvím hovor nebo ovládat přehrávání hudby. Ženy více řeší design,velikost a váhu hodinek. Průměrná cena se pohybuje kolem 8 600 až 10 tisíc korun, úplný základ bez GPS lze ovšem pořídit i za tisícovku a méně.

Ty nejnašlapanější hodinky dokážou změřit také dobu kontaktu běžce se zemí, tedy to, jak moc při běhu skáče, hodnotu VO2 max. (ukazatel maximálního využití kyslíku) či nejnověji wattový výkon, ale s těmito údaji pracují spíše profesionálové, trenéři a fyzioterapeuti.

Ostatně i nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč přiznává, že se příliš v údajích z hodinek nepitvá – zajímá ho hlavně tepová frekvence a průměrné tempo. „Aplikaci používám v podstatě jen na to, aby měl trenér přehled o tom, jak běhám. Sebelepší aplikace z vás lepšího běžce neudělá, tvrdý trénink je pořád základ,“ říká.

Oblečení naráží na pračku

V Sanasportu v otázce oblíbenosti kromě sporttesterů a hodinek ještě zmiňují unikátní bezdrátová sluchátka Aftershokz, která nehrají přes uši prostřednictvím mikroreproduktoru, ale zvuk přenášejí skrz lícní kost. Díky tomu mohou běžci kromě poslechu motivační hudby či mluveného slova vnímat i své okolí, což se hodí hlavně při běhání tam, kde se pohybují další lidé nebo třeba auta – jednoduše proto, že slyšíte, co se kolem vás děje.

Související článek

Šéf meteorologů: Jsme lepší než Norové, jen to musíme umět prodat

Předpověď počasí přesnější než Norové. To je nejdůležitější vlastnost aplikace, kterou tento týden spustil Český hydrometeorologický ústav. Bude ukazovat předpověď na šest dní, jejíž součástí budou například i srážkové mapy nebo aktivita klíšťat. Společně s ní se rozjede také aplikace ČHMÚ+, která bude zobrazovat složitější data, tedy údaje o kvalitě ovzduší, hydrologické údaje nebo UV index. Aplikace jsou zatím k dispozici pro operační systém Android, pro iOS budou připraveny za necelý půlrok.

Na trhu se nabídka vybavení pro běžce s přívlastkem chytrý rozrůstá – dají se koupit vložky do bot, ponožky i oblečení (psali jsme zde), ale masového využití ještě zdaleka nedosáhly. U oděvů – ať už se podíváme na trika či podprsenky se zabudovaným hrudním pásem pro měření tepové frekvence, LED diodami opatřenou bundu, nebo pohyb nohou sledující ponožky – narážíme na problém nutnosti jejich praní, takže pokud si nepořídíte víc kusů, dřív či později narazíte na fakt, že si konkrétní obleček není zrovna ve skříni. Chytré brýle, které by zobrazovaly informace o tréninku na displeji před okem, pak kvůli otřesům ještě nikdo nedotáhl do konce. Obraz zkrátka není dobře čitelný.

Technika pomáhá nastavovat cíle i hlídat zdraví

Chytré hodinky nejsou jen čistá technika, pro běžce často fungují i jako motivační prvek. „Umožňují jim mít přesnější informace o svém výkonu a z dlouhodobého hlediska pak i o svém pokroku. Běžci si tak díky těmto informacím mohou stanovovat realistické cíle do dalšího období,“ říká sportovní psycholog Václav Petráš. Pokročilejší funkce – nejen hodinek, ale i ponožek nebo vložek do bot – pak mohou ve spolupráci s odborníkem fungovat jako strážce zdraví, jestliže se zaměříme na techniku takzvaného dokroku, propad pánve či vertikální pohyb těžiště. „Některé hodinky umí informovat o úrovni regenerace čili době nutné k odpočinku, což lze sledovat nejen s ohledem na trénink, ale i v případě, kdy se člověk večer přejí. To nám může pomoci upravit i trénink i životosprávu, i když je třeba brát v potaz, že každý jsme jiný,“ připojuje Michal Hrabec.

Související článek

Od hodinek po ponožky – kompletní výbava pro chytré běhání

Chystáte se po zimě zase začít běhat? Jděte na to chytře s chytrým vybavením. Díky sporttestru zjistíte, jak tělo na běhání reaguje, chytré vložky do bot poradí s technikou, chytré ponožky změří kadenci běhu a bunda s chytrým osvětlením zajistí, že budete vidět i bez nepohodlné čelovky. A to zdaleka není všechno! Vybrali jsme pro vás to nejzajímavější.

Na druhou stranu může neustálé sledování digitálních údajů nakonec člověka otrávit. „Negativní dopad mohou mít tyto informace na běžce, který měl doteď nerealistickou představu o své výkonnosti, či na běžce, který nekladl na výkonnostní složku věci žádný důraz a prostě se chodil proběhnout například z důvodu pročištění hlavy. U tohoto běžce může pořízení hodinek znamenat odklonění od původních motivů. Rozhodně ne každý tedy chytré hodinky k běhání potřebuje,“ popisuje sportovní psycholog Petráš.

Nenechte si zkazit chuť na běhání

Běžecký trenér Pavel Novák podotýká, že člověk by měl při tvorbě svého výkonu v první řadě vnímat sám sebe a data z chytrých hodinek by měl brát pouze jako doplňkovou informaci. Zejména je důležité nebrat v úvahu nastavení od výrobce. Jako příklad uvádí tepovou frekvenci. „Práce s tepovými zónami musí vycházet z testování. Jakmile si nastavím do hodinek zóny z výroby, které pracují pouze s věkem, výškou, váhou a základními hledisky výkonnosti, vyjdou mi odchylky, které mohou u jednoho znamenat přetížení a u druhého nefunkční trénink,“ vysvětluje Novák s tím, že sám se podobnými parametry nikdy neřídil a raději dal na vlastní úsudek a intuici.

Běhání se sporttesterem tak doporučuje především začátečníkům. Někteří se ho po čase – podobně jako on – vzdají, jiní jej budou potřebovat i nadále. „Je to hodně individuální záležitost,“ říká trenér. Co od svých svěřenců vyžaduje spíše, je zaznamenávání kadence – počtu kroků za minutu. „Z tohoto výstupu lze poznat mnoho věcí,“ nastiňuje. Kadenci přitom zvládnou sledovat prakticky všechny pokročilejší hodinky doplněné takzvaným footpodem.

Ať už vás z chytrých řešení zaujme cokoliv, všichni se nakonec shodnou, že žádná vychytávka z vás ani radostnějšího, ani rychlejšího běžce neudělá. Co není v nohách a v hlavě, ani v sebelepších hodinkách nenajdete.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama