Zdroj: iStockphoto

Poslechněte si hlasy z mise Apollo

HomepageTrendy & tipy 1 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Texaská univerzita se rozhodla udělat pořádek ve zvukových záznamech mise Apollo, která vedla k dobytí Měsíce. Až na výjimky jsou totiž překvapivě uchovány pouze na magnetofonových páskách. Konkrétně se jedná asi o 200 pásek, z nichž každá na 30 stopách ukrývá 14 hodin záznamu. Přečíst je navíc umí jen zařízení umístěné v NASA.

Vědci proto nejprve vyrobili přístroj, který dokáže přečíst všech 30 stop magnetického pásku současně. Následně je převedli do digitální podoby a vyčistili nejrůznější šumy v pozadí. Dalším krokem byl automatický přepis všeho, co je na páskách zaznamenané. Ačkoliv se to zdálo jako  snadný úkol, mírně ho zkomplikoval fakt, že v řídícím středisku letu pracovalo mnoho Texasanů s výrazným místním přízvukem. Práci neulehčoval ani fakt, že často mluvili jeden přes druhého – někdy se překrývají hlasy až pětatřiceti osob.

Cílem projektu nebylo jen vyzkoušet, zda moderní technika přepis a vyčištění záznamů zvládne. Ještě zásadnějším motivem bylo zpřístupnění kompletních záznamů široké veřejnosti. Často se totiž objevování vesmíru omezuje jen na provolávání slávy kosmonautům, zatímco stovky stovky vědců a techniků podílejících se na kosmických letech zůstávají v pozadí. Záznamy si můžete poslechnout na stránce ExploreApollo.

Zdroj: NewAtlas.com

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama