Zdroj: iStockphoto

Třiďte odpad! Z PET lahví se dá vytisknout lavička

HomepageMěsta chytře 1 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

V roce 2016 vytřídil průměrný Čech asi 12 kg plastových obalů, což je jen 68 % všech prodaných plastů. To je škoda, protože z každých 46 kg vytříděného plastového odpadu dokáže holandská firma The New Raw vytisknout na 3D tiskárně jednu městskou lavičku. Podivně zprohýbaná lavička nazvaná XXX, která již zdobí ulice holandského hlavního města, váží 50 kg a měří na délku 150 cm. Díky tomu si na ní mohou třeba dát piknik ač čtyři přátelé nebo krmit holuby čtyři důchodci. 

Výhodou je, že lavička může být vyrobena přímo ve městě, kde se plastové obaly recyklují, stačí dovézt 3D tiskárnu. Odpadá tak pálení nafty při odvozu lahví do továrny a dovozu hotových laviček zpět. Samotná lavička je samozřejmě poté, co doslouží, také snadno recyklovatelná. The New Raw už plánuje 3D tisk dalších prvků městského mobiliáře, jako jsou odpadkové koše, zastávky MHD nebo třeba dětská hřiště. Všechny samozřejmě mohou být tvarovány podle potřeb konkrétního města, 3D tiskárna do nich snadno vloží logo libovolného sponzora.

Češi jsou v oblasti 3D tiskáren velcí průkopníci, stroje z produkce Josefa Průši jsou ve světě pojem. Jsme zvědavi, kdy se i v ulicích našich měst objeví podobně praktické výrobky.

Zdroj: NewAtlas.com

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama