iStockphoto

Airbus Vahana – létající taxi předvedlo úspěšný let

Firmy chytřeAktuality 1 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Budoucnost s létajícími taxíky na obloze je zase o krok blíže. Letecký gigant Airbus v rámci své divize Vahana dokončil vývoj jednomístného autonomního elektrického taxíku a pochlubil se také oficiálním prvním testovacím letem. Sice netrval ani minutu, ale dopadl na výbornou. Stroj Alpha One váží 745 kg, na letištní ploše v americkém Oregonu dokázal vzlétnout a vystoupat do 5 metrů výšky a opět bezpečně přistát.

Alpha One má přes 6 metrů na šířku, téměř 6 metrů na délku a na výšku bezmála 3 metry. Pohání jej 8 motorů a 6 vrtulí pro kolmý vzlet, poté se naklápějí křídla, který jsou ve vertikální poloze při startu. Pro ukázkový let o délce jedné minuty spotřeboval 8 % energie. Komerční nasazení v provozu Airbus uvažuje již v roce 2020, v blízké budoucnosti chce vyzkoušet vzlet a následný přechod do letové fáze s opětovným přistáním. O komerční taxíky pro využití ve vzduchu se zajímají i jiní výrobci, čínský Ehang již dokonce povozil několik lidí v jeho dronu Ehang 184.

Zdroj: Airbus Vahana

Související článek

Související článek

Honda začne vyvíjet autonomní auta

Automobilka Honda oznámila spolupráci s čínským startupem SenseTime, který jí má v budoucnosti významně pomoci při výrobě autonomních aut.

Související článek

Autonomní obchod Robomart přijede až ke dveřím

Novinky z veletrhu CES v Las Vegas ukazují, že se díky autonomnímu řízení a umělé inteligenci robotů již v blízké budoucnosti potkáme s velmi užitečnými roboty. Při nakupování potravin to může být autonomní dodávka Robomart: první autonomní obchod na světě, který přijede až ke dveřím zákazníků.

RendererException: Unable to render template "/views/defaults/content_link/_article1.ftl".

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama