iStockphoto

Moderní technologie a klasické pohádky

Domov chytřekomentář 7 a více min čtení

Milovali jste jako děti pohádkové příběhy? Pokud ano, nejspíš i vy je s láskou čtete svým dětem před spaním, když jsou nemocné anebo jen tak pro radost. Jenže je nová doba, a tak možná pociťujete u většiny klasických pohádek lehkou frustraci.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Milovali jste jako děti pohádkové příběhy? Pokud ano, nejspíš i vy je s láskou čtete svým dětem před spaním, když jsou nemocné anebo jen tak pro radost. Jenže je nová doba, a tak možná pociťujete u většiny klasických pohádek lehkou frustraci.

Když princ probudí Růženku po sto letech, jak princezna zvládne novou realitu? Nepatří vlk, kterého myslivec v Červené Karkulce zastřelí, mezi ohrožené druhy? A co teprve až se vás malé děti, které vyrůstají v době chytrých telefonů, tabletů, WiFi, 3D tisku a virtuální reality začnou ptát, proč třeba ztracené děti v pohádce o Perníkové chaloupce prostě nezavolaly rodičům, že se ztratily, když přece dnes má mobilní telefon každý…

Když se vaše děti nebo koneckonců i vy sami sebe začnete zamýšlet nad tím, jak to s těmi mluvícími zvířátky, nadpřirozenými osobami a kouzly v pohádkách mohlo být doopravdy, mějte na paměti důvody, proč se pohádky vlastně začaly kdysi dávno vyprávět – mají být kouzelné, vysvětlit dětem životní hodnoty, předat ponaučení a bezpodmínečně mají vždy končit šťastně. Když dodržíte tato pravidla, proč si neškodně neupravit pohádky na míru tak, aby byly uvěřitelné pro vás a vaše děti? Vždyť charakter postav nemusí být vždy černobílý, v životě také není všechno jen dobré a zlé. Každá princezna nutně nemá být hlavně krásná a vrchol jejího života by neměla být jen svatba. Chytré technologie přece také umí zázraky a nemusí to být vždy nadpřirozeno, které změní běh událostí a dá vše do pořádku. Pokud máte chuť zpestřit si pohádky tak, aby rozesmály vás i vaše malé školáky, přinášíme inspiraci:

Popelka

O kolik více času pro sebe mohla mít Popelka, kdyby byla její domácnost vybavena chytrými pomocníky – iRobot s wifi sám kdykoliv vyluxuje, chytrá trouba pohlídá vaření a inteligentní pračka se sušičkou se postarají o šaty marnivých a líných sester. Možná by pak nebyla tak “upopelená” a našla by si ženicha mnohem dřív. Jenže na ty nejlepší věci v životě se vyplatí si počkat. Navíc Popelka byla v uklízení zběhlá a tak v okamžiku, kdy jí víla kmotřenka vykouzlila z dýně kočár, z myši urostlého koně a z lístku kaštanu perlami zdobené šaty, byl nepořádek z celého domu pryč.

Představa jízdy ve zlatém kočáře je rozhodně pro většinu slečen mnohem romantičtější než si přes aplikaci objednat cestu s Uberem, ale popravdě, Popelka tím trošku riskovala. Takový kočár totiž budil pozornost po celém městě, nejel moc rychle a pokud by Popelka nestihla z plesu odejít do půlnoci, na což jí naštěstí tiše upozornil alarm jejích Apple Watch, dočista by zmizel. Popelka byla nejen odvážná a pracovitá, ale také krásná, vtipná a chytrá, takže se do ní princ bláznivě zamiloval už během prvního tance. Když nepozorovaně zmizela, byl rozhodnutý, že pokud přijde na druhý ples, nenechá ji jen tak odejít.

Popelka -

Popelka znovu s princem protančila celý večer, nechala se jím unést tak, že nevnímala nic než jeho veselé oči a nevšimla si ani vibrování svých chytrých hodinek. Když začala odbíjet půlnoc, musela rychle utíkat domů, přestože si moc přála na plese zůstat. Princ na malou chvilku zalitoval, že jí včas nezkusil darovat náramek se skrytým GPS lokátorem, jak mu navrhovali jeho vychytralí rádcové. Jenže měl srdce na pravém místě a cítil, že špehování bez vědomí toho druhého není správné. Nezbývalo tedy než utíkat co mu nohy stačily za jeho krásnou neznámou. Když míjel řadu růžových kol byl rád, že má předplacený bikesharing, skočil na nejbližší z nich a celou noc Popelku hledal. Bohužel marně. Když se nad ránem zklamaný vracel domů, všiml si, že kousek za plotem leží maličký střevíček. Znovu v něm zahořela jiskřička naděje, nebylo pochyb o tom, že patří Popelce.

Nechal jeho fotku poslat na každou známou emailovou adresu, byla na všech citylightech po celém městě a nechal založit i facebookovou stránku Hledá se nožka pro tento střevíček. Doufal, že se ozve někdo, kdo botky jeho vyvolené prodával, její kamarádka nebo snad ona sama. Tipů mu přišly tisíce, protože budoucí královnou se chtělo stát téměř každé děvče v celém království. Všem osobně střevíček vyzkoušel. Už chtěl s nepořízenou odjet i z domu, kde bydlela Popelka se svými nevlastními sestrami, které samozřejmě na inzerát také reagovaly, když ho upozornil rádce, že podle evidence obyvatel tu bydlí ještě jedno děvče…

O dvanácti měsíčkách

Maruška, její matka a sestra bydlely v malém domku na okraji města pod horami. Sestra Holena byla bohužel hloupá, nic jí nebavilo, o nic se nezajímala a na Marušku, která byla přátelské a zvídavé děvče, velmi žárlila. Přemýšlela, jak by Marušku mohla potrápit a tak jednou v zimě, když ležel venku sníh a mrzlo jen praštilo, vzpomněla si Holena, že by chtěla fialky. “Fialky v lednu?” divila se Maruška. Vzpomněla si ale, že na internetu četla o 3D tisku, našla pána jménem Březen, který měl firmu 3D Systems a domluvila se s ním na tom, že jí do druhého dne fialky zhotoví.

Zanedlouho si Holena vzpomněla, aby jí Maruška přinesla čerstvé jahody. “Teď v zimě jahody?” divila se Maruška. V obchodě měli jen mandarinky a pomeranče. “Proč je neobjednáš na rohlik.cz?”, podivil se její kamarád Červen, když se mu svěřila s tím, jak to nemá se sestrou lehké a že ani matka ji nemá ráda. (I na tomhle detailu vidíte, že Maruška opravdu žila na horách.)

O dvanácti měsíčkách -

Za několik dní si Holena přála jablka. Nevěděla, že Maruška už má nainstalovanou nákupní aplikaci a tak jí krásná a sladká jablíčka ještě během odpoledne přivezl sympatický kurýr pan Září. “Kde jsi je natrhala?” osopila se na ni hloupá Holena. “Rostou na kopci,” odpověděla jí Maruška v žertu a šla si dělat domácí úkoly. Jenže nenasytná Holena se i přes husté sněžení a zimu sama vydala na kopec. Ztratila cestu a zapadla do sněhu. Matka, která se vydala dceru hledat se také večer nevrátila. Maruška zavolala 112 a nechala po nich vyhlásit pátrání. Druhý den se dozvěděla, že obě v lese zmrzly. Kdyby jen tak nebyly tak hloupé a vzaly si s sebou na cestu aspoň mobilní telefon, mohlo vše dopadnou jinak!

A další…

Pohádkových příběhů, do kterých je možné promítnout současné technologie, je ještě více. Představte si, jak by vypadal souboj prince Bajaji s drakem, kdyby měl k dispozici dron, nebo co by se změnilo na příběhu Sněhurky, kdyby měli trpaslíci chytré zabezpečení domácnosti…

Zapojení technologií není jediný způsob, jak klasické pohádky posunout do současného kontextu. Například Stream.cz v seriálu Mrazivá tajemství zvolil výrazně odlišnou cestu.

Když se vám nechce vymýšlet

Moderní technologie by opravdu mohly přepsat řadu pohádkových příběhů, takže by cesta za štěstím nemusela být tolik klikatá. Nesmíme ale zapomenout, že i cesta bývá někdy cíl a úspěch není bez práce.

Pokud se vám nechce pohádky vymýšlet a raději sáhnete po hotových a originálních příbězích, které jdou s duchem doby a přitom si zachovávají své kouzlo, zkuste knížku od Veroniky Hurdové Bylo nebylo…doopravdy nebo pohádku Mobilmánie v pohádkové říši od Lenky Rožnovské.

Související článek

Související článek

Související článek

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama