Zdroj: iStockphoto

Proč se chytré odečty energií vyplatí

Domov chytřetéma 4 min čtení

Elektroměr, plynoměr nebo vodoměr s průběžným odečtem stavu přes internet věcí může ušetřit nemalé peníze. Kromě toho uchrání i před problémy s rozbitou ledničkou a hlavně zbaví nepříjemných překvapení v podobě velkých nedoplatků.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Elektroměr, plynoměr nebo vodoměr s průběžným odečtem stavu přes internet věcí může ušetřit nemalé peníze. Kromě toho uchrání i před problémy s rozbitou ledničkou a hlavně zbaví nepříjemných překvapení v podobě velkých nedoplatků.

Známe to všichni. Pán s notýskem přijde, zazvoní, opíše, odejde. A pak přichází tak dlouhá chvíle napětí, než vám přijde finální vyúčtování za elektřinu, plyn, teplo nebo vodu. V každém případě s předpisem nových záloh, v tom ideálním s vyčíslením přeplatku, v tom méně radostném pak s částkou, kterou je ještě třeba doplatit. Přitom se tomu dá vyhnout – je jen potřeba se spolehnout na měřák, který zjištěná data třeba i denně odesílá na vzdálený server prostřednictvím internetu věcí.

Okamžitě vidím, jak na tom jsem

Průběžné měření totiž nemusí sloužit jenom dodavatelům, ale také zákazníkům. Proč by informaci o tom, kolik jste který rok, měsíc, den nebo dokonce hodinu spotřebovali elektřiny, měl mít jen distributor energie? Proč byste to nemohli vědět také vy?

K čemu se taková informace hodí? Pohledem do grafů spotřeby můžete například zjistit, že není úplně vhodné zapínat pračku v osm hodin ráno, protože ve stejnou dobu vaříte čaj, kávu, běží holicí strojek, zvýšenou spotřebu má i neustále otevíraná lednička a možná svou troškou do mlýna přispěje i toustovač. Elektrorozvody a zejména jističe navržené na běžnou spotřebu takovou situaci neunesou a vypadávají, což vás v ranním shonu rozhodně nepotěší. Stačí přitom odložit praní o hodinu a vše je v pořádku, aniž byste museli pořizovat silnější jistič, což by přineslo vyšší platby za energii. Pokud máte tarif s více sazbami (tzv. noční proud), můžete bližší analýzou své spotřeby zjistit, co z vašich aktivit by bylo vhodnější přesunout do sazby levnější. Týká se to třeba právě praní prádla nebo mytí nádobí v myčce, což jsou činnosti, poměrně energeticky náročné.

Tady se nabízí možnost zajímavého byznysu pro chytrého dodavatele elektřiny. Cena elektřiny totiž kolísá v průběhu dne podle toho, kolik je jí zrovna k dispozici v rozvodné síti. Pokud dodavatel energie dokáže na dálku sepnout méně prioritní spotřebiče, jako jsou různé nabíječky, topení, bojlery, v ten správný čas, dokáže tím svým zákazníkům ušetřit a sobě vydělat nemalé peníze.

Je jasné, že dlouhodobým sledováním spotřeby se dopředu připravíte na závěrečné vyúčtování. Když dojdete k závěru, že máte spotřebu nižší, než jste předpokládali, můžete si včas snížit zálohy a nečekat zbytečně na vrácení velkého přeplatku. Když naopak vaše spotřeba vzroste, můžete zálohy včas zvýšit a předejít se tak nedoplatku na konci roku.

Ta lednička je nějaká divná

Komu se sledování spotřeby domácnosti zalíbí, může ho posunout na úroveň jednotlivých spotřebičů. Existují například chytré zásuvky, které měří příkon zapojených spotřebičů a odesílají ho přes bezdrátovou síť Wi-Fi na server. Odběratel energie tak má okamžitý přehled, v kterých dobách které spotřebiče běží, a kolik energie spotřebují. Může tak také odhalit, že některé spotřebiče mají problém. Lednička, která ze dne na den zdvojnásobila svou spotřebu, má nejspíš nějakou poruchu. Klimatizaci s nečekaně vysokou spotřebou možná dochází chladící médium. Taková odhalení zvládnete sami, pokud budete sledovat pravidelně všechny údaje, ale může to udělat i vhodná aplikace, která bude porovnávat spotřebu v průběhu času. V neposlední řadě také sledování spotřeby poradí, jestli není na čase se poohlédnout po novém spotřebiči. Stačí srovnat náklady na měsíční provoz stávající lednice, srovnat s udávanou spotřebou lednice nové a hned člověk ví, jestli vůbec, případně kolik elektřiny provozováním nové lednice ušetří.

Dobrá aplikace je základ

Nasazení IoT čidel jen na hlavních bytových měřidlech je samozřejmě první krok. Jeho výsledky dokážete analyzovat sami za dlouhých zimních večerů jen s tužkou a papírem. Jakmile se ale rozhodněte měřit jednotlivé spotřebiče nebo třeba spotřebu v jednotlivých pokojích, případně v jednotlivých bytech v rámci celého domu, už si s tím tak snadno neporadíte. Tady přichází ke slovu vhodná aplikace, která dokáže hodnoty nejen zobrazit, ale i dát do souvislostí.

Příkladem může být aplikace Innosvět, která ukazuje, jak je na tom zákazník s aktuální spotřebou ve srovnání s průběžně placenými zálohami, a jak asi dopadne na konci roku. Díky aplikaci také můžete svůj domov nebo kancelář kdykoliv zkontrolovat na dálku. Zjistíte, jestli jste třeba nenechali puštěné topení, když doma celý den nikdo nebude, nebo ověříte, zda vaši zaměstnanci vypnuli na noc všechny počítače.

 

Aplikace kromě toho většinu problémů souvisejícími s  spotřebiči dokáže odhalit automaticky a jen vás o nich informovat. A abychom se nedrželi jen elektrické energie, IoT měření spotřeby vody používají různé školy k tomu, aby v rozsáhlém areálu odhalily kapající kohoutek či protékající toaletu.

Nebuďte troškaři

Když už začnete něco sledovat, není důvod, abyste toho nesledovali ještě víc. Přidávání dalších a dalších měřičů do jedné domácnosti nebo kanceláře brzy narazí na strop. Takže co třeba přidat další domácnost? V jedné aplikaci můžete sledovat svůj byt, chatu, firmu … anebo, když se domluvíte, i dům rodičů a třeba i pronajatý byt dětí na studiích.

Související článek

Chytrá hudba od IKEA

V roce 2019 bychom se měli dočkat dalšího kroku IKEA v oblasti chytré domácnosti. Pro distribuci hudby spojila švédská nábytkářská firma síly s americkou společností Sonos, která vyrábí hudební systémy pro poslech ve všech místnostech domácnosti. Programu home Smart, který v roce 2015 přinesl nábytek s integrovaným bezdrátovým nabíjením telefon a v loňském roce pak i chytré žárovky, tak bude pokračovat.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama