Zdroj: iStockphoto

Kam nemůže policista, může robot zabiják

Stát chytřetéma 7 a více min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Roboti, kamery, senzory, virtuální displeje. Budoucí války už nebude rozhodovat hrubá palebná síla – vojevůdci začínají sázet spíš na inteligentní technologie. Totéž platí pro strážce veřejného pořádku nebo třeba pro hasiče.

Chytrá uniforma

Uniforma plná senzorů s monitoringem životních funkcí, chytré hodinky sloužící ke komunikaci, inteligentní brýle s kamerami a virtuálními displeji. Takhle vypadají představy vlády Velké Británie, a pokud se naplní, budou britští vojáci za pár let vypadat jako postavy ze sci-fi thrillerů. A nejde o žádný sen militantních technologických nadšenců – projekt Future Soldier Vision je pevnou součástí oficiální vládní koncepce armádního rozvoje, vláda na něj vyčlenila 160 miliard liber.

„Ve válce obyčejně vítězí ten, kdo má nejvíc informací,“ komentoval britskou iniciativu již před časem server PopularMechanics.com. Nová výbava je tak zaměřena především na informační technologie. Jednou z nejdůležitějších součástí výstroje bude kamera na přilbě, která vojákovi umožní natáčet videozáznam v reálném čase i z krytu. Je umístěna přímo na špičce helmy, takže funguje v podstatě jako periskop. Voják uvidí situaci před sebou a bude přitom v bezpečí, protivník ho v ideálním případě vůbec nezaregistruje. Obraz z kamery i z balistických brýlí se automaticky promítne na virtuální displej přímo před očima, kde se zároveň zobrazí potřebné informace, třeba o vzdálenosti nebo rychlosti cíle. Ke komunikaci s ostatními poslouží jak sluchátka, tak i chytré hodinky na zápěstí, pochopitelně s telefonními funkcemi.

Future Soldier
Britský projekt Future Soldier Visioin: Chytrá uniforma, zbraň i helma. Špičkově vycvičený voják je značná investice a živou sílu se vyplatí pečlivě chránit

Projekt počítá i s biometrickou technikou. Bojová uniforma bude vybavena senzory, které měří základní tělesné funkce jako tlak nebo tep. Veškerá data lze automaticky přenášet na velitelský štáb, takže jeho členové budou mít přehled o tom, jak na tom vojáci jsou (autoři projektu se do značné míry inspirovali systémem, na který jsou napojeni kosmonauti při vesmírných letech). V případě zranění lékaři podle systémových informací poznají, jaký druh první pomoci je zapotřebí.

Válka robotů

V armádě budoucnosti se pochopitelně uplatní i nejnovější generace robotů. Zatím asi nelze počítat s početnými bojovými jednotkami androidů, tahle představa bude asi ještě dlouho patřit do sci-fi filmů, ale na nejrůznější speciální úkoly se roboti hodí výborně.

Takovým úkolem může být třeba likvidace nastražených výbušnin. A právě k tomu je určen model 710 Kobra z dílny firmy iRobot, kterou nejspíš znáte coby výrobce mírumilovných domácích robotických vysavačů. Výbušniny rozpozná pomocí inteligentních senzorů na bezpečnou vzdálenost a dovede je odpálit, což lze zařídit buď automaticky, nebo manuálně na dálku pomocí aplikace pro telefon či tablet.

710 Kobra
710 Kobra – bratranec domácích chytrých vysavačů

Někdy je ovšem zapotřebí opačný účinek – výbušninu armáda nechce zlikvidovat, ale odpálit. Některé neslavně proslulé organizace k tomu využívají sebevražedné útočníky, americká armáda sází opět na roboty. Za druhé irácké války k tomu posloužily modely MarcBot, novější varianta se jmenuje Remotec. Vyrábí ho firma Northrop Grumman, váží 220 kilogramů, je vybaven spoustou kamer a čidel a unese až kilogram trhaviny, což už dokáže nadělat slušnou paseku. Mediální slávu si Remotec zajistil v červenci 2016, kdy ho ozbrojené složky použily k úspěšné likvidaci teroristy Micaha X. Johnsona v americkém Dallasu. Johnson zastřelil několik policistů a pak se ukryl v garážích, kam na něj policie fyzicky nemohla. Vyjednávání k ničemu nevedlo a Johnson hrozil, že dálkově odpálí nálože uložené na neznámých místech ve městě. Než tak stihl učinit, nasadila policie Remotec…

Dalším zajímavým robotem z vojenské laboratoře je umělý pes (nebo poník) LS3, vyráběný společností Boston Dynamics. Umí přepravit přes 180 kilogramů nákladu na vzdálenost 32 kilometrů i hodně náročným terénem, třeba v poušti nebo v horách. A když náhodou spadne, sám se zvedne a pokračuje v cestě. Mise může trvat až 24 hodin, protože tak dlouho vydrží jeho baterie. Jiný robot téhož výrobce se jmenuje RHex a je rovněž určený do obtížného terénu. Sice toho tolik neunese, ale zase je mnohem méně nápadný a díky kamerám s nočním viděním si výborně vede při špionáži.

Pro strážce pořádku

Roboti se uplatňují i u policie, například brazilští strážci pořádku je s úspěchem nasadili při kontrole podezřelých předmětů během předloňské olympiády v Riu. Konkrétně šlo o model PackBot 510, který se osvědčil i po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Je malý a lehký (váží jen asi 30 kilogramů), pohybuje se rychlostí 10 kilometrů za hodinu, umí i plavat a chodit po schodech. Do základní výbavy patří čtyři kamery s celkovým záběrem 360 stupňů a dvoumetrové rameno, schopné unést cca 12 kilogramů nákladu, případně pomocí nůžek přestřihnout drát na výbušném zařízení.

O něco méně přátelské jsou drony Skunk jihoafrické výroby, které nedávno zakoupila policie v nejlidnatějším indickém státě Uttarpradéš. Jejich hlavním úkolem je totiž kropit demonstrující davy pepřovým sprejem, případně barvicími kuličkami pro pozdější identifikaci. Dálkově řízený dron je vybaven osmi vrtulemi, samozřejmostí jsou běžné i termální kamery, ale také reproduktor, aby policisté mohli demonstranty oslovit, a ostré bílé světlo, které oslní, ale údajně neublíží. Kadence při „střelbě“ dosahuje dvacet barevných kuliček za sekundu, takže Skunkovi jen tak někdo neuteče.

Dogo
Dogo vypadá jako dětská hračka, ale pro Izraelce je bezpečnost velmi vážná záležitost. Takže není divu, že tenhle robot disponuje devítímilimetrovým Glockem…

Pepřový sprej patří do základní výbavy i v případě izraelského robota Dogo, který na rozdíl od Skunka nelétá, ale pohybuje se na pásech po zemi jako malý tank. Zato dokáže vylézt do schodů a přelézat překážky, takže ho izraelská armáda hodlá používat podobně jako dallaská policie robota Remotec. A pokud pepřový sprej nezabere, má třináctikilový Dogo v zásobě přesvědčivější argument v podobě pistole Glock ráže 9 mm, z níž umí vystřelit až pětkrát za dvě sekundy.

Související článek

Data z fitness aplikace prozrazují vojenské základny

Sociální síť Strava, která slouží pro propojení fanoušků běhání a dalších sportů a sdílení jejich sportovních výkonů, aktualizovala online mapu s vyznačením míst, kde se loni běhalo nejvíce. Zveřejnění mapy asi neudělalo radost armádním představitelům různých zemí. Ukazuje totiž oblíbené trasy vojáků, kteří trénují na známých i utajených základnách a misích po světě.

Související článek

Občanství pro roboty: nutnost, nesmysl, nebo politika?

Loni v listopadu získal první humanoidní robot na světě státní občanství. Je to vlastně robotka, jmenuje se Sophia a občanství jí udělila Saúdská Arábie, což vzbudilo řadu vzrušených debat. Co vládu ropných šejků k podobnému kontroverznímu kroku vedlo? A bude to v budoucnu normální?

Související článek

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama