Zdroj: iStockphoto

Obecní rozpočet na internetu zadarmo a na pár kliknutí!

Města chytřetéma 5 min čtení

Rozbité chodníky a málo peněz na podporu kulturních akcí nebo sportovních týmů. Realita v mnoha obcích. A když se občan zeptá, kde je problém, dozví se, že není dost peněz. Přitom vedení města si nedávno pořídilo nového služebního superba. Tak kde ty peníze jsou? A kam skutečně mizí? Stačí pohled do rozklikávacího rozpočtu. Často je to ale nepřehledná změť odkazů a záložek. Platforma CityVizor dokazuje, že to jde i jinak.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Rozbité chodníky a málo peněz na podporu kulturních akcí nebo sportovních týmů. Realita v mnoha obcích. A když se občan zeptá, kde je problém, dozví se, že není dost peněz. Přitom vedení města si nedávno pořídilo nového služebního superba. Tak kde ty peníze jsou? A kam skutečně mizí? Stačí pohled do rozklikávacího rozpočtu. Často je to ale nepřehledná změť odkazů a záložek. Platforma CityVizor dokazuje, že to jde i jinak.

Komunální volby jsou už na podzim. Je nejvyšší čas začít zjišťovat, jak se starostům obcí a měst daří plnit jejich předvolební sliby. Před minulými volbami po celé republice zaznívala slova o otevřených úřadech a lepší kontrole hospodaření s obecními penězi. K tomu je ideální rozklikávací rozpočet na webu radnice, který dovoluje kontrolovat všechny výdaje a příjmy města. Jenže dobrá myšlenka v realitě často vázne – rozklikávací rozpočty jsou někdy tak nepřehledné, že je lidé radši ani nepoužívají. Od září fungující platforma CityVizor se to snaží změnit. Starostové obcí a měst tak jejím prostřednictvím mohou (nejen) svým obyvatelům otevřeně ukázat, jak se svěřenými penězi hospodaří. Přínos pro voliče a ve výsledku i pro samotné obce.

Černošice i Praha 7

Příjmy a výdaje obce, detaily faktur, úřední deska, výpis z národního registru smluv, otvírací doba nebo kontakty úřadu. Tohle všechno od září nabízí platforma, kterou provozují Černošice, Nové Město na Moravě a Uherský Brod. A přidávají se další. V těchto dnech ji jako první pražská městská část spouští Praha 7 a k podobnému kroku se v dohledné době chystá i Brno-střed. „V roce 2016 jsme se připojili k nově vzniklému spolku Otevřená města. Ten si vzal za cíl přicházet s nástroji a projekty, které obcím pomohou zlepšit či zjednodušit transparentní zveřejňování informací, zapojení veřejnosti do rozhodování a využívání moderních technologií. Jedním z projektů spolku je i CityVizor,“ popisuje cestu k aplikaci místostarosta Prahy 7 Pavel Vyhnánek.

CityVizor boduje rychlostí a přehledností

Hlavní výhodou CityVizoru je jeho přehlednost a rychlost. Je napojený na registr smluv, takže se smlouvy do aplikace stáhnou samy. Během několika kliknutí se v příjemném uživatelském prostředí dá dostat od obecných informací o hospodaření města, jeho rozpočtu nebo plánovaných investicích až k jednotlivým fakturám a jejich popisu. Není tak těžké dohledat, kolik město stála například oprava chodníků nebo nová fasáda na škole. Neukazuje se ovšem sken faktury, ale hlavní údaje: datum, částka, účel platby a firma, která peníze inkasovala. Obec se tím elegantně vyhýbá problémům se zveřejněním osobních údajů. Město si údaje, které do systému vkládá, navíc hlídá samo a provozovatel platformy za jejich správnost neručí.

Zdarma pro všechny

K CityVizoru se může zdarma připojit jakékoliv město, které samo dodá účetní data ve specifickém formátu a struktuře, který CityVizor „přečte“. Jde o soubor s příponou csv, tedy v podstatě excelovou tabulku. Pokud formát dat odpovídá, software si je sám převede do výsledné podoby, která je na webu. Exportu dat se není důvod bát, protože CityVizor nabízí podrobný návod, jak ho provést. Horší je to ale se samotným získáním dat z účetního systému. Dodavatelé účetních systémů si totiž za export často účtují nepřiměřeně vysoké částky. Dokládá to například zkušenost z moravské metropole, kde je brněnský magistrát navázaný na uzavřený systém externího dodavatele. Brno-střed nyní používá historickou verzi klikacího rozpočtu Gordic, která je uživatelsky krajně nepříjemná a nepřehledná, proto ji chce radnice nahradit.

Tento problém může městům vyřešit připojení na klíč, tedy s profesionální podporou a zařízením transformace dat do požadovaného formátu. Je ale třeba být členem spolku Otevřená města, což znamená jednou za rok platit příspěvek 1,50 Kč za obyvatele. Připojením ke spolku získá město přístup i k dalším projektům, například analýze dopadů GDPR pro obce, a připravuje se také nabídka řešení pro zveřejňování obecních dat přes katalog CKAN. Dalším řešením je spolehnout se na vlastní síly a stáhnout si zdrojový kód. Aplikace CityVizor je totiž dostupná jako open source.

Otevřené radnice

I když je v případě Brna přechod k CityVizoru vzhledem ke stávajícímu účetnímu systému složitější, převažují pozitivní ohlasy. Černošice strávily implementací jen několik desítek hodin analytické práce nad daty z účetního systému. „Zveřejňujeme všechno, co má smysl zveřejňovat. Máme více věcí na internetu než intranetu. Nelžeme. Nebojíme se například ozvat a postavit se státu. Přijímáme zpětnou vazbu, podněty občanů i konstruktivní kritiku,“ říká starosta Černošic Filip Kořínek. Podobný přístup má i Praha 7. „Zveřejňujeme vše, co zákon vysloveně nezakazuje,” sdělil Pavel Vyhnánek, místostarosty Prahy 7.

Dílo ministerstva financí

Informace může na CityVizoru zveřejňovat jakákoliv obec. Stačí napsat na adresu cityvizor@otevrenamesta.cz a administrátoři projektu se s dotyčným spojí a vytvoří mu přístupové údaje. Správce na straně obce má pak dvě možnosti, buď bude profil zcela skrytý do doby, než bude naplněn daty a schválen k publikování, nebo může být vidět, že se úřad rozhodl do CityVizoru zapojit ještě před finálním spuštěním.

CityVizor vytvořil stejný tým ministerstva financí, který se před dvěma lety podílel na aplikaci SuperVizor. Ta pro změnu mapuje hospodaření ministerstev, ale také například Českého telekomunikačního úřadu. Obě aplikaci získaly ocenění v soutěži Fondu Otakara Motejla Společně otvíráme data.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama