Zdroj: iStockphoto.com

Domácnost jako ze sci-fi filmu můžete mít i vy. Víme, jak na to

Domov chytřetéma 5 min čtení

Snili jste o tom, že byste doma ovládali osvětlení hlasem, z mobilu nastavili topení nebo třeba měli místo kukátka ve dveřích kameru? Tohle všechno už si můžete zařídit sami. Poradíme vám, jak na to.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Snili jste o tom, že byste doma ovládali osvětlení hlasem, z mobilu nastavili topení nebo třeba měli místo kukátka ve dveřích kameru? Tohle všechno už si můžete zařídit sami. Poradíme vám, jak na to.

Spojení chytrá domácnost jste již určitě slyšeli – o rozmachu chytrých technologií a spotřebičů, které se hodí komukoliv z nás, píšeme na našem webu pravidelně. Přispívá k tomu také fakt, že většinu chytrých zařízení pro domácnost už koupíte běžně i v českých obchodech. Dalším plusem je většinou snadná instalace, která se obvykle obejde bez tahání kabelů a vrtání do zdí. Stačí jen kvalitní signál domácí Wi-Fi. Je tak jen na vás, co si pořídíte a jak moc chytrou domácnost chcete mít.

Související článek

Aplikace, které vás ochrání před vykradením

Sezona dovolených a období „vykrádaček“ domů a bytů k sobě slovy klasiků Šimka a Grossmanna patří jako k velbloudovi hrb. Zlodějům se dá bránit tak, že zůstanete doma, nebo vsadíte na techniku, která byt či dům ohlídá za vás. Díky internetu a chytré technice navíc můžete třeba obývák kontrolovat, i když jste tisíce kilometrů daleko. Stačí k tomu jen chytrý mobil.

Jednotka, která vládne všem

Nabídka chytrých doplňků zahrnuje chytré zásuvky, žárovky, alarmy, hlavice na topení, reproduktory s ovládáním hlasem, různá IoT čidla pohybu, teploty, světla a další. Společným znakem chytrých prvků domácnosti je nutnost pořízení centrální jednotky, přes kterou se všechna IoT zařízení řídí. A počítat ještě musíte s koupí různých čidel a modulů.

Centrální jednotka se připojí do Wi-Fi sítě a umožňuje přístup k nastavení všech napárovaných čidel a modulů. V jejich specifikacích najdete možnosti ovládání hlasem přes Apple HomeKit, Amazon Alexa, či Google Assistant. To znamená, že když si pořídíte chytré reproduktory těchto výrobců, můžete hlasem třeba rozsvítit žárovky.

Základní centrální jednotka pro spárování s moduly systému -

Někteří výrobci prodávají chytré startovací sady, které obsahují jednotku a pár čidel či jiných prvků na vyzkoušení. Výhoda je, že když vás chytrá domácnost chytne, můžete dokoupit další prvky. Samozřejmostí je, že centrální jednotku lze spravovat přes mobilní aplikaci. Na dovolené, ale i kdekoliv jinde, kde je připojení na internet, tak třeba víte, že se doma nesvítí, máte zavřená okna a nikdo se po domě nepohybuje.

Pro seznámení s možnostmi chytré domácnosti jsme vybrali polskou sadu Fibaro Starter Kit.  Kromě základní komunikační jednotky obsahuje detektor pohybu, kouře (využijete například v kuchyni), zaplavení (pro umístění na podlahu koupelny), magnetický kontakt (pohlídá dovření dveří a oken) a chytrou zásuvku (může vypnout přívod elektřiny k připojeným spotřebičům).

Moduly a čidla pohlídají a rozsvítí

Možnosti sady jsou téměř neomezené. Po dokoupení dalších modulů ji můžete nastavit tak, že po otevření dveří se doma rozsvítí, roztáhnou se žaluzie, zapne se topení, případně se při detekci pohybu v čase vaší dovolené zavolá policie.

Do rodiny Fibaro patří třeba chytré domácí kukátko s videotelefonem Fibaro Intercom, které pohlídá všechny příchozí i v noci, a navíc přenese váš hlas, i když nejste doma. Při propojení se zámkem dveří umožní po zadání PINu otevření, takže nemusíte hledat klíče.

Dům nebo byt bychom měli ohlídaný, ale co takové ovládání topení? Také bez problémů. Fibaro termostatická hlavice totiž pasuje na většinu radiátorů a ve spojení s externím čidlem teploty pak dokáže efektivně regulovat teplotu podle vašeho nastavení. V noci tak lze mít příjemně chladněji a přes den topit jen v čase, kdy jste doma z práce nebo ze školy. O dalších tipech na chytré vytápění jsme psali zde.

Související článek

Ochočte si chytrý reproduktor. Pomůže najít třeba klíče od auta

Náš velký seriál o chytré domácí asistentce Alexe jsme končili výtkou, že její repertoár je poněkud omezený. To už ale úplně neplatí. Alexu totiž můžete naučit, co chcete. Třeba může nahradit lístečky za různé mluvené vzkazy. Jak ji to naučit? A kdy začne Alexa mluvit česky?

Topení topí, tak se podívejme na osvětlení. Nejchytřejší systémy osvětlení vyrábí Philips, ale v obchodech hledejte označení Hue. Jde o svítidla, RGB LED pásky, žárovky a spínače, které lze ovládat bezdrátově. Startovací sady stojí kolem 2 500 Kč a obsahují malou centrální jednotku Hue Bridge, k níž lze napárovat více chytrých žárovek. Následně se dá z mobilu, hlasem přes chytrý reproduktor nebo ovladačem nastavovat stmívání žárovek, teplota jejich světla a čas zapnutí.  

A co když potřebujete na dálku zapínat filtraci v bazénu nebo jste fanda měření spotřeby elektřiny. Pak prostě musíte mít chytrou zásuvku. Tu jednoduše zapojíte do stávající a po napárování s centrální jednotkou se dozvíte o spotřebě energie, ale i o tom, jestli spotřebiče pracují správně. Samozřejmě také můžete nastavit intervalové spouštění vybraného spotřebiče. Ovládání se nabízí přes mobilní aplikaci nebo třeba hlasem s využitím chytrých reproduktorů. Ceny chytrých zásuvek se pohybují kolem 1 500 Kč.

S umělou inteligencí to jde lépe

Chytrou domácnost můžete ovládat rovnou hlasem. Stačí si k tomu pořídit chytrý reproduktor. Už delší dobu je k mání populární Amazon Echo a novinkou na českém trhu je pak Apple HomePod. Právě tyto dva podporují protokoly pro spárování s centrálními jednotkami výrobců modulů chytré domácnosti. K ovládání obou je zatím potřeba používat povely v angličtině.

Apple HomePod nyní vyjde na 11 490 Kč a na hlasové povely čeká asistentka Siri. V jejích schopnostech stačí najít příslušného výrobce doplňků (např. Philips) a pak povely ovládat třeba chytré žárovky v bytě. Už nikdy tak nebudete muset sáhnout na vypínače.

Související článek

Pirát Profant: Kdyby Babiš uměl používat aspoň e-mail, možná by pochopil, co je dobré zavést

Česko potřebuje funkční e-government. Slyšíme to ze všech stran. A to i z úst premiéra Andreje Babiše, jeho hnutí i členů nové vlády. Povede se to někdy? Budeme vůbec někdy moct podávat daňové přiznání pohodlně z domova během pár kliknutí? Dočkáme se systému, kdy kterýkoliv lékař koukne do počítače a zjistí o pacientovi vše, čím si zatím prošel a jaké léky užívá? Přestanou někdy státní úřady utrácet miliardy korun za nespolupracující IT systémy? Jaký je vlastně skutečný stav e-governmentu v Česku? Tomuto tématu se se dlouhodobě věnuje poslanec Pirátů Ondřej Profant.

Amazon Echo je v nejlevnější verzi Echo Dot už za 1 300 Kč a pro ovládání chytré domácnosti hlasem není třeba více utrácet. Ve skills hlasové asistentky Alexy opět stačí najít příslušnou aplikaci a spojení s jednotkou výrobce a začít používat. Hlasem tak kromě osvětlení ovládnete třeba nastavení zastínění oken či teplotu v místnostech. Více o Amazon Echo najdete v našem seriálu.

Chytré znamená bezpečné a efektivní

Pokud jste fanoušci moderních technických vychytávek, měli byste si chytrou domácnost alespoň vyzkoušet. S využitím některé startovací sady hned zjistíte, jestli je toto řešení pro vás vhodné. Chytré prvky vám přinesou bezpečnější domácnost, ale také nějaké peníze navíc. Ty vám ušetří chytrá regulace topení nebo chytrá zásuvka, která automaticky vypíná nepoužívané elektrické spotřebiče.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama