Zdroj: iStockphoto

Ampér v Brně – IoT startupy i chytré stožáry

Firmy chytřeHomepage 4 min čtení

Vyrazili jsme se podívat na mezinárodní veletrh elektrotechniky a elektroniky Ampér v Brně, a objevili jsme zajímavé chytré produkty, s nimiž se setkáme ve městech i domácnostech. Novinky představily startupy i ostřílení výrobci. Na co se můžeme těšit?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Vyrazili jsme se podívat na mezinárodní veletrh elektrotechniky a elektroniky Ampér v Brně, a objevili jsme zajímavé chytré produkty, s nimiž se setkáme ve městech i domácnostech. Novinky představily startupy i ostřílení výrobci. Na co se můžeme těšit?

Mezinárodní veletrh Ampér je známý jako akce plná elektronických hraček a různých hejblátek, které poutají pozornost odborné i laické veřejnosti. Jejich uplatnění je možné jak v průmyslové oblasti, tak v domácnostech běžných uživatelů. Na veletrhu jsme našli také produkty pro chytrá města, ať už šlo o chytré stožáry nebo veřejné nabíjecí stanice. Následující přehled představuje produkty, které nás zaujaly.

Startupy v síti Sigfox

Na Ampéru jsme se potkali se zástupci českých vývojářů, kteří využívají komunikačního IoT standardu sítě Sigfox pro přenos informací z IoT zařízení. Ta mohou být různě zaměřená a získávat data dle požadavků uživatelů, může jít o různá čidla teploty, tlaku, ale také se mohou využít pro další praktické činnosti. Jak nám dále vysvětlil Ing. Lukáš Jablončík z brněnské firmy ASN+, která se půlrok zabývá vývojem IoT elektroniky: „Umíme vyvíjet IoT zařízení například pro dálkový odečet elektroměrů, které umí průběžně zaznamenávat spotřebu elektřiny. Náš hardware může pracovat kromě sítě Sigfox, také na NB-IoT a dalších, zabezpečení dat je tak plně na použité síti“. Další informace o produktech jsou k vidění na webu výrobce.

Na dalším startupovém stánku jsme našli pražské vývojáře SimpleHW, kteří nám ukázali hlavně univerzální IoT čidlo. To je sotva pár centimetrů velké a přitom nabízí řadu funkcí. Čidlo SimplePack obsahuje LED diodu, akcelerometr, vysílač s připojením na síť Sigfox a hlavně nevyměnitelnou a téměř „nesmrtelnou“ baterii. Bílá krabička s rozměry jen 65 x 25 x 10 mm je vodotěsná, vyrábí se v ČR a stojí už 15 euro, asi 400 Kč. Zařízení se dá nastavit na různou funkčnost dle přání zákazníka, takže nabídne – stisk tlačítka (např. potvrzení objednávky, přivolání pomoci apod.), sledování lokace/pohybu (např. zásilky, kufru apod.)., hlídat (vyšle upozornění při pohybu), zavolá údržbu (monitoruje otřesy a vibrace strojů). Další informace jsou na https://www.simplehw.eu/simplepack.

Chytré stožáry pro města

Pro instalaci v chytrých městech nachystala společnost Prokop Technology v rámci projektu Smart Europe chytrý stožár. Možná si řeknete, co může být na stožáru chytré, ale je toho docela dost. Autoři počítají s jeho využitím samozřejmě pro chytré LED osvětlení, ale dá se osadit třeba rozhlasem, městskou Wi-Fi sítí, kamerovým systémem, meteorologickou stanicí či sloužit s displejem jako informační kiosek. Spojí se tak ochrana majetku, poskytování informací, sledování a monitoring osob či dopravy v jedno řešení.

Související článek

Nosorožci pod dohledem internetu věcí

Co spojuje nosorožce, chytrá města, moderní logistiku nebo Průmysl 4.0? Přece internet věcí. Pro hlídání a ochranu extrémně ohrožených zvířat se v Africe využívá technologie, která nevyžaduje napájení a spolehlivě s nízkými náklady dokáže sledovat jejich pohyb na ploše přesahující 3500 km2.

Nekonečný zdroj elektřiny

Česká společnost Energy Cloud chce obyvatele domů naučit ukládat energii do baterií. Akumulační technologie umožní uložit do baterií energii ze solárních panelů i rozvodné sítě při využití levnějšího tarifu, a poté se z baterií dá dobít třeba elektrické auto nebo ohřát voda v kotli. Nabízí kapacitu akumulátorů 7,7 – 38 kWh pro jednu nebo tři fáze, konrétní řešení nastaví po vyhodnocení technik. Pokud doma chcete mít klidně půltunové akumulátory, najdete více informací http://www.energycloud.cz/.

Tady ABB. Pustíš si mě domů?

Jeden z největších stánků si pořídil výrobce ABB, kde jsme se zblízka podívali na prvky chytrých elektroinstalací. Z malého tabletu můžete ovládat třeba stínění žaluzií, světla, topení a další systémy. Řešení ABB-free@home podporuje aplikaci v mobilu i tabletu, nechybí propojení s vypínači a senzory, například pohybu a teploty v místnosti. V aplikaci se nastavují režimy používání domácnosti (kdy topit, svítit apod.), vše se dá průběžně měnit. Do systému se dají integrovat chytré žárovky Philips Hue. Zkrátka díky ABB už není nutné vstávat z gauče, abyste někde zhasli nebo přepnuli topení, stačí vzít do ruky mobil. A u ABB jsme si mohli v rámci inovací zkusit virtuální realitu. Byla pro Česko typická – šlo o skládání lahví v pivovaru. 

Související článek

Výkladní skříň internetu věcí: Sigfox World IoT Expo

Mísa, která hlásí, kolik bonbónů v ní zbývá. Pípa měřící průtok i teplotu piva. Záplavové senzory v podobě gumových kachniček. Nejen to bylo k vidění na dvoudenním mezinárodním veletrhu Sigfox World IoT Expo, který proběhl koncem září v pražském Foru Karlín.

 

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama