Glucly: aplikace, která zlepší život diabetiků

Trendy & tipytéma 3 min čtení

Mobilní vývojář Pavel Buben se u lékařky dozvěděl, že trpí cukrovkou. První věc, kterou od doktorky dostal, byl diabetický notýsek, do něhož si měl pravidelně zapisovat naměřené hodnoty. Zápisník ale ihned ztratil, a tak vyvinul vlastní mobilní aplikaci, která ulehčí život nejen jemu, ale i ostatním diabetikům. Dostala název Glucly.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Mobilní vývojář Pavel Buben se u lékařky dozvěděl, že trpí cukrovkou. První věc, kterou od doktorky dostal, byl diabetický notýsek, do něhož si měl pravidelně zapisovat naměřené hodnoty. Zápisník ale ihned ztratil, a tak vyvinul vlastní mobilní aplikaci, která ulehčí život nejen jemu, ale i ostatním diabetikům. Dostala název Glucly.

Monitoring naměřených výsledků i celkový zdravotní stav jsou při léčbě cukrovky zásadní. Pavel to věděl, ale notýsek byl pryč a žádná z už existujících aplikací mu nevyhovovala. Proto loni na podzim vymyslel koncept vlastní aplikace nazvané Glucly, na který navázal poměrně rychlý vývoj. Výsledkem je fakt, že přibližně za měsíc by v obchodech AppStore a Google Play měla být hotová aplikace k dispozici pro stažení do mobilů se systémy iOS i Android.

Související článek

Jan Klodner: SunBall jsme původně vyrobili pro babičku

Rehabilitace po úrazu nebo po nemoci není zrovna zábava, cvičení koncentrace pro děti s poruchami učení už vůbec ne. Jak zařídit, aby se do těchhle nutných činností lidé pouštěli s chutí a ne s pocitem ztraceného času a energie?

Že nápad i jeho samotná realizace dopadly dobře, dokazuje úspěch aplikace Glucly v rámci soutěže T-Mobile Rozjezdy, která má za cíl podporovat drobné podnikatelské nápady. Pavel Buben si s Glucly odnesl cenu za první místo v rámci Středočeského kraje. Pomohlo mu k tomu kladné hodnocení jak odborníků, tak i veřejnosti.

Aplikace sleduje cukrovku

Mobilní aplikaci Glucly Pavel Buben navrhl tak, aby byla jednoduše ovladatelná a maximálně přehledná. Uživatel v ní může ukladát naměřené hodnoty, aby mohl detailně sledovat vývoj onemocnění a předcházel tak negativním, často velmi rychlým, zvratům svého zdravotního stavu.

Aplikace je použitelná pro  monitoring cukrovky jakéhokoliv typu. Ruční zadávání údajů do aplikace zahrnuje jak hodnoty z měření cukru v krvi, tak i další podrobnosti – nechybí například detaily o denní době měření stejně tak o fyzické aktivitě či příjmu léků, ale také to, ze kterého prstu se dělal odběr. Zadání hodnoty cukru i dalších údajů je v Glucly otázkou okamžiku.

V aplikaci se všechny informace ukládají a graficky zobrazují a generují se přehledné grafy z měření a hodnot. Za zmínku stojí i dlouhodobé statistiky, z nichž se například uživatel dozví, jestli má na nemoc vliv kvalitní spánek, fyzická námaha, či některé léky ovlivňující hladinu cukru.

Sdílení dat povoleno

Co všechno se dá s naměřenými hodnotami dál provádět? Glucly podporuje export informací do formátu PDF, takže není nic jednoduššího, než vytvořený dokument zaslat e-mailem lékaři nebo ho vytisknout a probrat ho kdekoliv se specialistou. Vytištěná data mohou snadno kontrolovat třeba i rodiče nemocných dětí, u seniorů naopak jejich potomci. Možnosti přístupu k datům se budou ještě zdokonalovat. „Pracuji na tom, že do Glucly přidám možnost exportu dat s aktivním odkazem, na který může lékař kliknout a ten se mu zobrazí v prohlížeči,“ říká Pavel Buben.

Mezi vize dalšího rozvoje jeho aplikace také patří, že po jejím uvedení do obchodů by mohla vzniknout webová verze s pracovním názvem „Glucly pro lékaře“. Lékař pak bude mít trvalý přehled o pacientovi v reálném čase, protože se do ní budou on-line sdílet data přímo z mobilní aplikace. Doktor tak může pacientův stav kontrolovat na dálku a včas reagovat s úpravou léčby, aby se jeho pacient cítil lépe. Dočkat bychom se mohli také kompatibility Glucly s Bluetooth glukometry, kdy by se data přenášela automaticky po měření bez dodatečného ručního zadávání.

 

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama