Zdroj: iStockphoto

Pečeme cukroví s mobilem a chytrou troubou

HomepageDomov chytře 4 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Jak vykouzlit skvělé vánoční cukroví, štědrovečerní menu i svatoštěpánskou hostinu a nestrávit celý advent a Vánoce u plotny? Buď lze zapojit celou rodinu a věřit, že všechno dobře dopadne nebo přenechat část práce chytré troubě.

Moderní inteligentní trouba je totiž mnohem víc než designový kousek. Nikdy nic nepřipeče a připraví najednou kompletní oběd – maso, přílohu i moučník. 

Chytré trouby v chytré domácnosti

V Americe měly hospodyňky k ruce první funkční plynové sporáky od čtyřicátých let 19. století. U nás s jejich výrobou začala firma MORA v roce 1919. Výrobci prvních modelů by koukali, kam až se technologie za 200 let posunuly. Dnes totiž díky Wi-Fi a aplikacím můžete pečící troubu zapnout, zatímco ještě nakupujete – dokonce i právě probíhající programy lze upravit na dálku. Stejně tak dá trouba sama vědět, že je jídlo hotové, zatímco jste třeba na zahradě. A život usnadňuje i těm, kteří se pouští do nových receptů, protože nastavení pro přípravu konkrétního jídla upraví podle pokynů aplikace. 

Sousedka se vám do trouby nenabourá

Tohle všechno je možné díky aplikaci Home Connect, která zatím funguje s výrobky Siemens a Bosch, ale podle webu dodavatele se v budoucnu mohou integrovat domácí spotřebiče dalších značek.

Abyste mohli troubu s touto technologií používat, potřebujete chytrý telefon nebo tablet s připojením k Wi-Fi. Aplikaci stáhnete zdarma z App Store nebo Google Play. Její bezpečnost zaručuje šifrování, které si získalo i ocenění německého institutu TÜV TRUST IT „Trusted App“, takže pokud heslo dobrovolně nedáte třeba sousedce, nemusíte se bát, že by vám schválně připekla večeři.

Aplikace je k dispozici i v demoverzi, která umožňuje vyzkoušet všechny funkce, přestože chytré spotřebiče ještě nemáte. Můžete si například otestovat, jak se nastavují programy ohřívání, vaření v páře a čištění. Kromě toho nabízí řadu receptů, tipů a vychytávek pro vaření. Home Connect si navíc skvěle rozumí s Alexou od Amazonu, takže na vaření a celou vaší chytrou domácnost už nikdy nebudete sami.

Aplikaci pro chytrou domácnost má i výrobce Miele. Co do funkčnosti je s Home Connect velmi podobná. Aplikace Miele@mobile zvládá recepty, informuje vás o tom, jak dlouho má pečeně ještě zůstat v troubě a umí poslat upozornění (i na Smart Watch), když je potřeba například zavřít otevřená dvířka. Kromě toho nabízí informace o zdravé výživě.

Chytrý základ a chytrý luxus

Modely chytrých trub s technologií Home Connect od výrobce BOSCH se pohybují v cenách od třiceti do padesáti tisíc korun. Mají označení Serie 8 a liší se tím, že dražší varianta kombinuje parní troubu, horký vzduch a maloplošný gril navíc i s mikrovlnným ohříváním, možností vaření v páře a sušením. Plně tak nahradí tři samostatné spotřebiče. Další rozdíly, které při výběru chytré trouby hrají roli, jsou v jejím ovládání. Dražší varianta umí díky sondě sama navrhnout ideální teplotu pro přípravu jídel, takže opravdu nehrozí, že by plech s cukrovím musel do koše. Siemens má pro své chytré trouby označení iQ700 a jeden z nejlevnějších modelů nabízí za 27 990 Kč. Dražší variantu, která se ale liší jen v technologii samočištění, si cení na 32 990 Kč.

Kdo si v kuchyni potrpí na opravdový luxus, nejspíš si vybere jednu ze čtyř barevných variant kombinované parní a mikrovlnné trouby Miele DGM 6805. Ta proti konkurenci nabízí velký čtyřicetilitrový ohřevný prostor. Zvládá i přípravu pokrmů ve vakuu: s použitím vakuovací zásuvky lze maso, ryby, zeleninu i ovoce optimálně připravit pro vaření metodou sous-vide, kdy si potraviny uchovají svůj vzhled, tvar, minerální látky i vitamíny. Nevýhodou je ovšem její cena: přesahuje 100 tisíc korun.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama