Zdroj: iStockphoto

Robot Atlas umí skákat a metat salta

HomepageVěci chytře 1 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Humanoidní robot Atlas, kterého vyvinula společnost Boston Dynamics, značně pokročil ve způsobech, jak se může pohybovat. Roboti jsou většinou nestabilní a potřebují čtyři nebo šest končetin, aby se mohli efektivně pohybovat – jako například čtyřnohý robot Anymal, o kterém jsme psali nedávno.

Ale náš svět je uzpůsoben dvounohým lidem, takže je v mnoha případech žádoucí, aby se v něm robot uměl přirozeně pohybovat. To neobnáší jen stabilní chůzi po dvou končetinách, ale také například výstup do schodů nebo lezení po žebřících.

Vlastně nevíme, jestli už robot Atlas dokáže lézt po žebříku. Rozhodně ale udrží stabilitu při přeskakování z jedné bedny na druhou, čímž překoná i většinu lidí. A dokonalá salta zpět, která umí metat bez větších problémů, by mu mohl závidět nejeden artista ze seriálu Cirkus Humberto. Robot Atlas je vysoký 150 cm a váží 75 kg. Můžete mu naložit až 11 kg, což pro nějakou tu brašnu s nářadím bez problémů dostačuje. Pohyblivost jeho umělému tělu zajišťuje 28 kloubů. Výrobce se chlubí, že při práci dokáže udržovat rovnováhu na dvou končetinách, což mu uvolňuje zbylé dvě pro to, co právě potřebuje dělat.

Zdroj: Wired.com, BostonDynamics

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama