iStockphoto

Hackeři těžili bitcoiny v cloudu Tesly

Firmy chytřeAktuality 2 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Těžit bitcoiny na stolním počítači se už nevyplatí. V nedávné době proto hackeři úspěšně napadli vládní webové stránkytelefony s Androidem nebo superpočítač v jaderném výzkumném zařízení. Kapitální úlovek se jim ale podařil teprve nedávno – bitcoiny pro ně těžil špatně zabezpečený cloud, na který spoléhají samořiditelné vozy Tesla.

Co se přesně stalo? Bezpečnostní firma Red Locks prochází internet a hledá nezabezpečené nebo napadené servery. Minulý měsíc odhalila jeden, který se intenzivně věnoval těžbě bitcoinů, a když se pokusila kontaktovat majitele, zjistila, že server spadá do cloudového systému firmy Tesla. Ukázalo se, že kvůli špatně zabezpečené administrátorské konzoli mohli útočníci bez problémů nainstalovat na server svůj těžební software, který navíc dovedně maskovali tím, že nekomunikoval s bitcoinovou sítí přímo, ale prostřednictvím jejich nastrčeného těžebního serveru. Odhalení nekalých aktivit tak bylo podstatně sníženo.

Zatímco na menším systému se podobné zneužití snadno pozná podle vzrůstající teploty procesorů a zvyšujících se nákladů na energii, pokud napadnete tak velký počítač, jako provozuje Tesla, nějaký ten bitcoin se v celkovém účtu ztratí.

Situace je o to vážnější, že uvedené počítače nelákají hackery jen svým výpočetním výkonem, ale obsahují také řadu informací, za které by konkurenti Tesly rádi zaplatili. Jedná se zejména o informace nasbírané při testování samořiditelných aut, mapové podklady, výsledky testů. Vypadá to ale, že tentokrát se hackeři spokojili s loupeží výpočetního výkonu a cenná data nechali ležet ladem.

Red Locks informovala o objeveném problému Teslu, která ho okamžitě odstranila a nálezce odměnila částkou 3 000 dolarů. Tu Red Locks obratem věnovala na charitu.

Vypadá to, že do budoucna si budeme muset na podobné útoky mířené proti datovým a cloudovým centrům zvykat. Napadnout deseti tisíce počítačů roztroušených po celém světě je příliš pracné a distribuovat jim výpočetní úkoly ve větším množství takřka nerealizovatelné. Datové centrum je oproti tomu lokalizováno na jednom místě, stačí jen zaměřit svou hackerskou dovednost tím správným směrem.

Zdroj: Wired.com

Související článek

Související článek

Musk: Tesla dokáže bez řidiče přejet USA do půl roku

Podle Elona Muska dokáže elektromobil Tesla přejet území Spojených států amerických od jednoho pobřeží k druhému za tří, nanejvýš do šesti měsíců. Původně přitom sliboval, že podobnou věc Tesla zvládne již na konci roku 2017.

Související článek

 

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama