Zdroj: iStockphoto

Výkladní skříň internetu věcí: Sigfox World IoT Expo

Firmy chytřereportáž 4 min čtení

Mísa, která hlásí, kolik bonbónů v ní zbývá. Pípa měřící průtok i teplotu piva. Záplavové senzory v podobě gumových kachniček. Nejen to bylo k vidění na dvoudenním mezinárodním veletrhu Sigfox World IoT Expo, který proběhl koncem září v pražském Foru Karlín.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Mísa, která hlásí, kolik bonbónů v ní zbývá. Pípa měřící průtok i teplotu piva. Záplavové senzory v podobě gumových kachniček. Nejen to bylo k vidění na dvoudenním mezinárodním veletrhu Sigfox World IoT Expo, který proběhl koncem září v pražském Foru Karlín.

Do akce se zapojilo na 120 vystavovatelů z celého světa, od malých startupů s několika zaměstnanci až po velké nadnárodní firmy. Všichni chtěli především představit aplikace a řešení, které využívají technologii Sigfox. Jde o globální platformu pro internet věcí, která v ČR provozuje síť se společností T-Mobile. Její výhodou oproti běžným datovým sítím je především nízká náročnost na energii i množství přenášených dat. Nejrůznější „chytré věci“ totiž nepotřebují být pořád on-line, takže na jednu obyčejnou baterii vydrží fungovat několik měsíců, případně let, a jejich majitelé či provozovatelé se tak v podstatě nijak nemusí starat o údržbu.

Čidla stokrát jinak

Internet věcí, to jsou nyní hlavně čidla a senzory na mnoho způsobů. Alespoň takový obrázek si nejspíš udělal každý, kdo do karlínské haly dorazil. Na většině stánků byla k vidění jednoduchá zařízení, která měří teplotu, tlak, vlhkost, hmotnost, objem, nadmořskou výšku či podobné údaje, a výsledky měření pak přes Sigfox posílají uživatelům. Technický základ je ve většině případů podobný, liší se ovšem způsoby využití v praxi.

Asi největší pozornost na sebe strhávaly nejrůznější systémy pro chytrá města. Třeba systém FastPrk pro inteligentní parkování na veřejných parkovištích. Na parkovací stání se instaluje senzor, který následně vysílá jednoduchou informaci, zda je místo obsazené nebo ne, a tím pádem lze na mapě neustále aktualizovat volné kapacity. V závislosti na vytíženosti dovede systém dokonce průběžně měnit výši parkovného.

Zařízení španělské firmy Intercounters zase může ulehčit odečítačům plynu, vody nebo elektřiny. Stačí do domácnosti nainstalovat jednoduché měřící zařízení, které odešle údaje přímo k dodavateli služby. Podobný systém mimochodem nedávno v ČR nasadila společnost Innogy. Víceméně stejné funkce má i systém firmy Flea. Společnost Entenera zase prezentovala chytré odpadkové koše Wasty, které jsou v Česku již dobře známé – fungují ve více než 800 obcích. Řešení je opět velmi jednoduché, plnící se kontejner prostě zdá popelářům vědět, že je čas jej vyvézt.

Chytrá pole

Internet věcí v poslední době nachází rozsáhlé uplatnění i v zemědělství. Chytrá zařízení hlídají vinice i včelíny, rybníky i pole. Komplexní řešení v této oblasti představila na veletrhu třeba firma Spectrum Technologies. Její senzory měří teplotu i vlhkost vzduchu, hlásí déšť a dovedou dokonce odpuzovat ptáky.

Senzor slunečního záření společnosti EVVOS -

Do téže kategorie patří zařízení společnosti EVVOS, které se ovšem zaměřuje více na půdu než na vzduch. Měří její kyselost, hustotu, vlhkost i teplotu, ale také rychlost a směr větru. Počasím se zabývají nejrůznější chytré meteostanice, například modely značek Integra nebo SensIt. Údaje o aktuálním počasí si díky nim můžete průběžně prohlížet na displeji telefonu nebo tabletu. A z podobného soudku jsou i hladinové senzory, jichž bylo v Karlíně k vidění také víc než dost.

Kontrola teploty piva i sledování vlaku

K vidění byly i poměrně neotřelé nápady. Návštěvníky zaujala především chytrá pípa, která měří teplotu i průtok piva. Zajímavá byla také velká skleněná nádoba na bonbóny. Skrývala totiž v sobě nenápadnou chytrou váhu, která prozradí, kolik cukrovinek v ní ještě zbývá. Úplně stejným způsobem ale mohou fungovat i dávkovače krmiva pro zvířata.  

Neotřelé řešení zvolila další tuzemská firma Hardwario. Její systém se jmenuje BigClown a funguje víceméně jako lego – je to vlastně modulární stavebnice z jednotlivých komponentů, které si uživatel složí sám podle vlastních potřeb. Možnosti využití jsou tak velmi rozmanité, Ze stavebnice si lze postavit třeba monitorovací zařízení pro nebezpečí záplav nebo varovný systém proti přílišné koncentraci oxidu uhličitého, s kterým výrobce počítá především pro školy.

Chipfox – jednoduché sledování čehokoli pod motorky po kufry na letišti -

Další početnou kategorií byla nejrůznější sledovací zařízení. Třeba krabička firmy ChipFox, kterou připnete na auto nebo motorku a na telefonu vidíte, kde stroj je. Podle zástupců firmy na stánku se zařízení hodí i v případě, že cestujete letadlem a chcete se ujistit, že vám letištní personál nikam nezašantročil kufr. Firma IoT Smart nabízí něco podobného, ale ve větším provedení – její trackery se používají ke sledování nákladních vlaků nebo kamionů.

Zařízení pro firemní využití na veletrhu výrazně převažovala, ale našly se i přístroje určené pro soukromé uživatele. Třeba zdánlivě obyčejné hodinky pro seniory Vitalbase Vibby. Jsou vybaveny GPS a také speciálním detektorem pádu. Pokud jejich nositel upadne, na dvacet sekund se rozbliká dioda. Když ji uživatel nevypne (a nedá tak najevo, že je v pořádku), systém automaticky zavolá záchranku a udá svou polohu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama