iStockphoto

Čína chce o občanech vědět vše v jednom cloudu

HomepageStát chytře 1 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Čína, od které se prý máme učit, usilovně pracuje na sběru informací o svých občanech. A vyvíjí umělou inteligenci, která je dokáže analyzovat a třeba předem odhalit chování, které je z pohledu čínských úřadů nezákonné. Systém by měl být schopen data kombinovat a vyvozovat z nich logické závěry. Zkouší se například analýza dat o pohybu lidí. Třeba z návštěv obchodů se zbraněmi lze usoudit, kdo může být potenciální terorista či násilník.

Systém také dokáže odhalit chování, které sice na první pohled nemusí být v rozporu se zákonem, ale je přinejmenším podezřelé. Pokud tak například dva lidé opakovaně bydlí ve stejném hotelu nebo navštěvují stejnou internetovou kavárnu, může to být pro čínskou policii signál, že je třeba tomuto páru věnovat zvýšenou pozornost – a například získat možnost následně jej přimět ke spolupráci  výměnou za nezveřejnění informace o jejich nevěře. Podobně se dá z uličních kamer analyzovat podezřelý vzorec pohybu v davu. Z něj lze usoudit mimochodem to, že jde o kapesního zloděje.

Takovýto masivní sběr a zpracování osobních údajů ze strany Číny je ale silným zdrojem kritiky. Tento měsíc ve své zprávě postup Číny kritizovala organizace Human Rights Watch. Kritika se týká konkrétně nového policejního cloudu, který země vytváří. Databáze v sobě potenciálně může obsahovat téměř vše – od adres přes lékařské záznamy, členství ve věrnostních programech supermarketů až po informace o objednávkách v e-shopech. Analytici pak mohou v osobních datech hledat vzorce mnohem jednodušeji než před pár lety. 

Zdroj: QZ.com

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama