iStockphoto

Začínáme s Alexou – chytrý reproduktor do každé rodiny

Domov chytřetéma 6 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Chytré reproduktory Amazonu se šíří po světě jako lavina a k dostání jsou i v Česku. Jaký Amazon Echo vybrat? A co všechno se s ním dá zažít? Připravili jsme pro vás třídílný seriál o tomto stále úspěšnějším doplňku chytré domácnosti.

Amazon Echo je označení modelové řady chytrých reproduktorů amerického obchodního giganta Amazon. Zařízení vypadá jako běžný reproduktor, ale zdání klame. Liší se hlavně tím, že v sobě obsahuje virtuální hlasovou asistentku jménem Alexa, která je vybavena umělou inteligencí reagující na hlasové povely. Díky Alexe tak lze přistupovat k funkcím reproduktoru a také informacím z internetu – stačí jí jen položit libovolnou otázku. Alexa pak může odříkat informace z médií, sdělit aktuální předpověď počasí, ale také nahlédnout do kalendáře, založit schůzku, nakoupit na e-shopu Amazonu a mnoho dalšího. Současně zvládá rutinní úkoly jako nastavení minutky či budíku a umí i ovládat kompatibilní prvky chytré domácnosti, takže zvládne třeba v domě nebo bytě rozsvítit.

Jak si Alexu namluvit

Reproduktory Amazon Echo se v USA začaly prodávat již v listopadu 2014. Nyní je na světě jejich druhá generace a také zmenšená verze Amazon Echo Dot. Součástí nabídky chytrých zařízení Amazonu jsou i další doplňky chytré domácnosti – uživatelé v USA mohou využít Echo Spot a Echo Show, což jsou chytré reproduktory s displeji. Případně také mohou zvolit Amazon Tap, chytrý bezdrátový reproduktor, nebo Amazon Echo Plus, což je chytrý hub pro ovládání domácnosti. Zatímco ještě loni se daly Amazon Echo reproduktory koupit jen v USA, Velké Británii, Kanadě, Japonsku, Indii a Německu, od začátku prosince je lze pořídit i v e-shopech v Česku. Kromě České republiky se Amazon Echo rozšířil ještě do dalších osmdesáti zemí světa, což potvrzuje domněnky o tom, že ambicí Amazonu je rozšířit své chytré reproduktory celosvětově dříve, než přijde opravdová konkurence ze stáje Applu a Samsungu. U nás se prodávají modely Echo první a druhé generace a malý Echo Dot. Další zařízení budou podle všeho následovat. My jsme využili nabídky e-shopu Alza.cz a vypůjčili jsme si na test Amazon Echo první generace.

Ceny Amazon Echo v Česku

Amazon Echo první generace: 4 490 Kč
Amazon Echo druhé generace: 2 999 Kč
Amazon Echo Dot: 1 290 Kč
Pozn.: Ceny vycházejí z nabídky obchodu Alza.cz k 24. 1. 2018

Echo 1. generace

Echo 2. generace

Echo dot

 

 

Větší, nebo menší Echo?

Čím se liší Amazon Echo první generace od druhé? A které Echo vlastně koupit? Rozdílů není mnoho, na první pohled je nejviditelnější odlišná velikost zařízení. Postupně od nejvyššího po nejmenší se řadí modely Echo první generace, Echo druhé generace a Echo Dot.

Nejstarší Echo je vysoké asi 24 centimetrů, zatímco Echo druhé generace jen 15 centimetrů. Jejich vlastnosti a schopnosti jsou stejné, u novějšího modelu potěší nižší cena. Výrobce také přidal více barevných variant – starší je dostupný pouze v černé a bílé, zatímco novější navíc přidává šedou a texturu dřeva. Z pohledu ceny  a designu tak má větší smysl koupit novější model, u něhož se výrobce chlubí kvalitní produkcí zvuku díky integrovaným reproduktorům s rozměry 2,5 palců pro basy a 0,6 palců pro výšky. U první generace je více prostoru ve vyšší konstrukci pro zesílení basů z 2,5palcového reproduktoru, pro podání výšek zase pracuje o něco větší 2palcový reproduktor.

V případě Amazonu Dot je rozhodování nejrychlejší. Jde opět o chytrý reproduktor, ale jeho výkon je příliš malý na kvalitní poslech. Zaujme nízkou cenou a poslouží hlavně jako krabička pro rozšíření pokrytí domácnosti asistentkou Alexou. Dá se také využít pro komunikaci mezi místnostmi, protože hlas lze přenášet mezi jednotlivými reproduktory v rámci jedné Wi-Fi.

Alexa vás slyší, i když šeptáte

V balení Amazon Echo najdete chytrý reproduktor a napájecí adaptér, nic jiného k jeho používání nebudete potřebovat. V našem případě jsme z balení vybalili adaptér se zámořskou koncovkou, tudíž jsme pro zapojení do české zásuvky museli použít cestovní adaptér.

Samotný reproduktor je válcového průměru a váží přibližně jeden kilogram. Pevný plast konstrukce zaručuje solidní odolnost a stabilitu, spodní část pokrývá neklouzavá guma. Viditelně dírkovaná konstrukce ukrývá zmíněné reproduktory, horní část tvoří otočný prstenec s bílým podsvícením. Tento světelný kruh umí svítit různou barvou podle typu činnosti, ale může sloužit třeba jako náladové noční světlo. Modře se rozzáří pokaždé, když reproduktor oslovíte.

Echo obsahuje sedm mikrofonů pro zachycení hlasových povelů z jakéhokoliv směru. Nahoře svoje místo našla tlačítka vypnutí mikrofonu (po stistku svítí červeně, stejně tak celý prstenec) a aktivace poslechu (nahrazuje povel k probuzení). Mikrofony jsou opravdu citlivé, v místnosti můžete klidně šeptat a reproduktor váš hlas zachytí. Rozhodně tak není nutné na Alexu křičet.

Amazon Echo komunikuje anglicky, německy a japonsky. Ačkoliv se s Alexou domluví i jazykoví začátečníci, pro řadu zákazníků v Česku to může být značná nevýhoda. Bohužel nejsou žádné informace o tom, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit.

Alexa není sama. Chytré reproduktory nabízí i konkurence
Google Home
 – asistent Google Assistant, prodejní cena: 149 eur
Apple HomePod – asistentka Siri, prodejní cena: 349 dolarů (zahájení prodeje 26. 2.)  
Samsung – asistent Bixby, zahájení prodeje cca v polovině roku 2018
LG ThinQ – asistent Google Assistant, zatím nebyla potvrzena dostupnost

V dalším dílu našeho seriálu vás seznámíme s tím, jak Amazon Echo zprovoznit a začít používat. Popíšeme vám i možnosti ovládací mobilní aplikace a odhalíme další schopnosti Alexy. 

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama