Foto: iStockphoto

Aby se maso nekazilo. Kontroloři jsou ve střehu, restaurace potřebují průkazné měření teploty

Firmy chytřetéma 4 min čtení

Chladicí box restaurace, vinný sklípek, výrobní prostory potravinářské firmy, sklad, chemická laboratoř, vůz převážející zdravotnický materiál… Je řada míst, kde je potřeba udržovat pořád stejnou teplotu. Výkyv jakýmkoliv směrem by mohl způsobit škodu nebo třeba zapříčinit udělení tučné pokuty. Na řadu tak přichází on-line bezdrátový monitoring teplot v podání čidel a portálu od českých vývojářů společnosti Tanix.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Chladicí box restaurace, vinný sklípek, výrobní prostory potravinářské firmy, sklad, chemická laboratoř, vůz převážející zdravotnický materiál… Je řada míst, kde je potřeba udržovat pořád stejnou teplotu. Výkyv jakýmkoliv směrem by mohl způsobit škodu nebo třeba zapříčinit udělení tučné pokuty. Na řadu tak přichází on-line bezdrátový monitoring teplot v podání čidel a portálu od českých vývojářů společnosti Tanix.

Související článek

Otestovali jsme internet věcí T-Mobile

O internetu věcí, nebo také IoT (Internet of Things), mluví dnes skoro každý. Jenže většinou jde o systémy vznikající na míru, poměrně složité a komplexní – třeba pro dodavatele energií, vodárny nebo velké logistické firmy. My jsme otestovali konkrétní a hotové řešení, které stačí vyndat z krabičky, spustit a jednoduše nastavit. Poskytuje ho T-Mobile a cílí na malé a střední podnikatele. Jak funguje?

Dokud nepracujete například v restauračním a potravinářském byznysu, nejspíš netušíte, co všechno se musí hlídat. A dodržování správných skladovacích teplot a vedení kontinuálních reportů jsou jednou z věcí, kterou kontroloři státní správy vyžadují. Jenže, jak teplotu a její zaznamenávání uhlídat ručně? A jak být včas varován při poklesu teploty třeba v případě nočního výpadku proudu?

Funguje bez zásahu člověka

Ke slovu tedy přichází zapojení do monitoringu IoT čidel a patřičného softwaru. Asi tak lze v jedné větě vystihnout uvažování zakladatele společnosti Tanix a autora stejnojmenného systému Jaroslava Kysely. Jeho systém Tanix má za úkol pomoci hlavně hoteliérům a majitelům restauračních provozů při povinném monitoringu teplot během uchovávání chlazených a mražených potravin. Uplatnění ale může najít i ve farmaceutickém průmyslu a dalších odvětvích.

„Od počátku vývoje v roce 2016 uvažujeme tak, že monitoring teploty chceme udělat automatizovaně. Aby běžel samostatně bez nutnosti lidského zásahu, a ještě přinesl další hodnotu navíc. A tou je ochrana majetku a uskladněného materiálu s využitím včasných poplachů, tedy upozornění, že je v blízkosti čidla v nepořádku teplota nebo jiná měřená veličina,“ vysvětluje Jaroslav Kysela.

Stupeň letí vzduchem

V Tanixu zpočátku počítali především s monitoringem teploty, ale aktuálně dokáží pracovat až s devatenácti veličinami. Jde například o tlak, vlhkost, rosný bod a řadu dalších. Pro různé veličiny jsou potřeba odlišná čidla, a proto Tanix spolupracuje s více výrobci, jejichž IoT zařízení učí komunikovat s vyvíjeným obslužným softwarem. Ten se dle Jaroslava Kysely stále vylepšuje, tak aby měl uživatelsky příjemné rozhraní pro správu více čidel najednou.

Související článek

IoT pohlídá vagón, kontejner i stavební buňku

Silnice jsou plné kamiónů i proto, že řada firem kvůli bezpečnosti odmítá přepravovat své zboží po železnici. U vlaků zdaleka nemají nad nákladem takovou kontrolu, jakou nabízejí kamiony. Jim i majitelům samotných vlakových souprav s hlídáním ujetých kilometrů i okolního prostředí pomáhají IoT trackery a síť Sigfox. Senzory vydrží fungovat až patnáct let, snesou extrémní teploty a nejsou závislé na signálu pro běžné mobilní telefony.

IoT senzory komunikují prostřednictvím IoT sítě, která dosahuje pokrytí až 92 procent území Česka. Není tak problém využít čidla i v odlehlých oblastech republiky a klienti se nemusejí omezovat na statické instalace, takže zařízení funguje třeba i v chladírenském autě. V případě teplotního čidla Tanix nabízí rozsah měření od -55 až do 125 stupňů Celsia s přesností půl stupně. Ohledně životnosti čidel se není třeba obávat výdrže. Podle četnosti odesílání naměřených hodnot, hlavně díky nízké energetické náročnosti, vydrží fungovat několik měsíců až let.

Systémy včas varují

Data z IoT senzorů se automaticky odesílají prostřednictvím sítě do cloudu Tanixu i každých patnáct minut, záleží na přání zákazníků. Tady se ukládají a slouží jako zdroj pro zobrazení informací v on-line portálu Tanixu. Je tak zaručena jejich aktuálnost a uživatelé k nim mají nepřetržitý přístup. „Portál Tanix představuje bohatý nástroj správy informací z čidel, data lze reportovat v záznamových křivkách, nechat automaticky zasílat na e-mail v podobě PDF nebo k nim po přihlášení přistupovat online,“ doplňuje Kysela.

Programátoři navíc v Tanixu mohou klientům nastavit diferenciované upozornění na změny měření teplot nebo jiných veličin. Postupně tak mohou chodit varovné SMS nejprve zaměstnanci, který má monitorovaný úsek na starosti, pak jeho nadřízenému a pak třeba vedení firmy.

Informace o alarmech mohou přicházet, ať už je řeč o poklesu teplot, vychýlení mimo stanovený rozsah, výpadky a podobně. V portálu Tanix se evidují i další věci, které s měřením nemusejí moc souviset, ale uživatelům usnadní hodně práce. Eviduje se třeba datum spotřeby uskladněných potravin, které zboží míří do nabídky, kdy je čas odmrazit zařízení, zavolat jeho servis či sanitaci.

Cena za jedno čidlo: dvě stovky měsíčně

V aktuální době se v Tanixu řeší poptávky prvních klientů, kteří mají zájem monitorovat teploty například ve vozech přepravy léčiv, kde se nabízí měření v několika zónách současně. Další zajímavou zakázkou je monitoring kvality ovzduší u exponátů muzea, měření množství chlóru nebo vlhkosti půdy. Možnosti nasazení IoT čidel se, jak se zdá, meze nekladou. Co za to ale zákazník zaplatí?

Související článek

Protože na teplotě záleží. Obzvlášť, když si necháte vozit potraviny

Chcete si koupit potraviny online a nevěříte, že je dovezou čerstvé? Můžete být v klidu. Zjišťovali jsme, jak to dělají zavedené firmy. A ukázalo se, že i díky chytrým senzorům přímo v autech, které jsou napojené na internet, není třeba mít velké obavy. Takže co si dáte?

Cena za pronájem jednoho čidla, přístup k datům v obslužném softwaru a jeho aktualizacím se může pohybovat mezi dvěma až čtyřmi sty korunami. Záleží na složitosti instalace, dostupnosti napájení, velikosti zvoleného čidla apod. Pokud už klienti čidla mají nebo si je koupí, není podle Jaroslava Kysely problém je do softwaru Tanix začlenit s požadovaným nastavením výpisů a varování. Zákazník pak od Tanixu dostane individuální a přesně spočítaný balíček služeb, které se budou využívat, a veličin, které se budou měřit.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama