foto: Jakub Joachim

„Smart city? V Řeporyjích to máme arci jináč,“ říká starosta Pavel Novotný. Elektromobil se mu ale líbí

Města chytřerozhovor 6 min čtení

Bývalý bulvární novinář Pavel Novotný je mediálně známá figura, kterou jedni milují, druzí nesnášejí. Fanoušků si ale v rodných Řeporyjích, okrajové pražské čtvrti, našel dost – zvolili ho totiž starostou. Promění osmatřicetiletý enfant terrible pražské ODS Řeporyje v chytrou městskou část i přes to, že má na stole dva papírové kalendáře?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Bývalý bulvární novinář Pavel Novotný je mediálně známá figura, kterou jedni milují, druzí nesnášejí. Fanoušků si ale v rodných Řeporyjích, okrajové pražské čtvrti, našel dost – zvolili ho totiž starostou. Promění osmatřicetiletý enfant terrible pražské ODS Řeporyje v chytrou městskou část i přes to, že má na stole dva papírové kalendáře?

Co se vám vybaví, když se řekne smart city?

Vím, že v tom frčí mnoho mých kamarádů z řad starostů. Někteří mi tady prezentovali i své elektromobily, což se mi líbí. Lidi tady to ale moc nebere, my jsme taková vesnice. Víte, u nás v Řeporyjích máme ty věci ještě arci jináč. Jen na náměstí mi už „hrozí“ chytrá lavička. Praha je v tomhle ve specifickém postavení. My pražští starostové jsme ve zvláštním vakuu, nejsme tak mocní jako ostatní starostové, tuhle agendu dělá vlastně Praha. Starosta je takový šéf neziskovky, který shání peníze.

Související článek

Nejchytřejší na světě je Vídeň

Rakouská metropole se stala nejchytřejším městem na světě. Aspoň podle aktuálního Smart City Strategy Indexu. Ten porovnává 153 světových měst podle toho, jak přistupují k tématům, jako jsou rostoucí počet obyvatel, doprava, ochrana klimatu nebo kvalita digitálních služeb pro obyvatele.

Jak vy sám využíváte moderní technologie, jste jejich fanda? Myslíte, že lidem pomáhají, nebo škodí?

Jsem takový základní uživatel. Teď jsem se třeba zděsil obecního Huaweie. Technologie moc nepoužívám, jsem spíš konzerva – všechno rozbiju, nechci si nic půjčit a všechno je z mého pohledu takové složité. Spíš se vracím k tomu starému, dobrému. Smál jsem se starostce, že tady měla stolní kalendář, a za chvilku jsem tu já sám měl dva! Technologie jednoznačně pomáhají, taková je prostě doba. Dcera měla tablet už asi ve dvou letech.

Když jsme převzali úřad, uváděli jsme ho do digitálního věku. Je hrozně zvláštní, jak šel vývoj dopředu, což mě trochu štve. Nemám zvoníka na kostelní věži, nemám průvodčího, všechno je automatické, nádraží funguje bez výpravčího. Já bych chtěl zvoníka a výpravčího, já jsem v tomhle takový staromilec.

Takže třeba plánovací aplikace nepoužíváte?

Zvládám Outlook, Word, internet. Nikdy bych si například nedovolil napsat, že umím s Excelem. Jsem jen základní uživatel a lepší už to nebude. Z moderních technologií mě zajímá sledovací technika. Ale opravdu jsem ten poslední, kdo by šel s dobou a sledoval trendy.

Říkal jste, že vám hrozí chytrá lavička. Co bude umět a jaké další podobné projekty by se vám líbily?

Na chytré lavičce se budou moct dobíjet telefony a tak podobně. V obci bych strašně chtěl bezplatnou Wi-Fi, což jsem viděl v Kolíně. Wi-Fi po celé čtvrti je asi můj jediný předvolební slib, který budu muset trochu odložit. Jinde jsem viděl, že ať to běží kdekoliv, běží to pomalu. A také jsem přišel na to, co by to stálo.

Líbí se mi, co Piráti prosazují, ale myslím, že své plány a vize předkládají předčasně.

Co třeba elektroauto?

Jako starý populista jezdím starou multikárou a původně jsem o služebním voze vůbec neuvažoval. Pak jsem ale v Běchovicích uviděl kolegu Ondřeje Martana, který má libový elektromobil. Dostal na něj čtvrt milionu od města a čtvrt milionu od ministerstva. Je to pravděpodobně hudba budoucnosti. Tady v Řeporyjích jsme sice pořád Praha, je to velká městská část, ale máme charakter vesnice. Lidi tu volají spíš po jiných věcech.

Znamená to tedy, že je vám v této oblasti bližší konzervativní ODS než Piráti?

Je to tak. Piráti v některých těch věcech narážejí na praktickou politiku. Líbí se mi, co Piráti prosazují, ale myslím, že své plány a vize předkládají předčasně. Stejně je to o těch pobídkách. Já bych si také pořídil chytré věci, kdybych mohl. Při vší úctě si myslím, že si tyhle věci pořizují městské části, jen když se naskytne dotace. Já bych si to elektroauto samozřejmě také koupil.

Jak moc je váš úřad otevřený? Nakolik zveřejňujete data?

Jsem v koalici s Piráty a ve volebním programu jsem měl, že úřad otevřu lidem. Dělám pro to úplně všechno. Fakt jsme se snažili to tady zprůhlednit, co to šlo. Měl jsem spíš problém s nějakými procesy tady uvnitř. Když jsem třeba otevřel úřad ve čtvrtek na celý den, úřednice se ptaly, proč to dělám, když sto let bylo otevřeno v úterý a ve středu. Ve čtvrtek podle nich nikdo chodit nebude. Já jsem řekl, že jsem to ale slíbil, a teď to musím plnit. A skutečnost? Je tu cvrkot od sedmi od rána.

Související článek

„Sociální sítě jsou budoucnost lidstva. Ty dnešní ale přinášejí chaos,“ říká Karel Janeček

Když se řekne Karel Janeček, ozvěna vrátí slova umělá inteligence. Jenže tenhle geniální matematik se silně angažuje i společensky, takže s umělou inteligencí se u něj spojuje i politika a společnost.

Když máte v koalici Piráty, tak se do toho nemusíte ani nutit. Já si s nimi rozumím. Tři roky tady nefungovala Wi-Fi, protože ji tady prostě nikdo nepotřeboval. Všichni se připojovali přes kabel. A když jsem ji zapojil, zjistil jsem, že heslo je „řeporyje“ s malým ř. Z úřadu teď šíříme Wi-Fi. Z plezíru jsem tam to staré heslo nechal, takže každý, kdo napíše „řeporyje“ s malým, tak se připojí. Zveřejňujeme registr smluv a všechny tyto povinné věci. A když se podíváte na obecní Facebook, uvidíte tam kolikrát věci, které ani komunikovat nemusíme. Snažíme se hrát s kartami na stole a dělat to tak, abychom neměli co skrývat.

Jak byste dále chtěl otevřít úřad lidem?

Bavil jsem se o tom s ostatními starosty a chtěl bych přehled věcí, do kterých bych mohl lidi vtáhnout. Viděl jsem teď v Běchovicích, že lidé vybírali samoobsluhu ze šesti návrhů. Zajímavé je, že když to vyberou lidé sami, reagují na to pozitivně. Máme tu třeba velmi lukrativní stavební pozemek, a nevíme, jestli ho držet dál, nebo jestli ho prodat. Já jsem tam chtěl postavit dětské hřiště, nakonec jsem se rozhodl, že to bude jedna z otázek, na kterou se zeptám zdejších lidí. Občanská vybavenost, nebo prodat?

Když jsem viděl stav naší technické čety a jejích dopravních prostředků, došlo mi, že k autonomním vozidlům máme ještě daleko.

Bavíte se s ostatními starosty o problematice smart city?

My jsme v diplomacii hodně aktivní. Zveme sem starosty z jiných městských částí i měst, sami vyjíždíme. Ale musím vám říct, při úctě k vašemu tématu, že když se potkají starostové městských částí, řešíme pořád to samé: autovraky, ubytovny… Pořád dokola.

Už jsme to nakousli – líbí se vám autonomní auta a elektromobilita?

Já jsem hlavně benzíňák, ale přemýšlím o elektrokoloběžce. Na elektromobil je ještě čas. Když jsem viděl stav naší technické čety a jejích dopravních prostředků, došlo mi, že k autonomním vozidlům máme ještě daleko. My nejsme chudá městská část, ale máme do čeho investovat. Vzhledem k novým obytným souborům mi tady chybějí asi tak tři až čtyři školky, protože počet obyvatel by tu měl stoupnout asi o čtvrtinu během dvou tří let.

Související článek

Nová škodovka bude hlídat únavu a zdraví řidiče. V případě potřeby sama zastaví

Vozy mladoboleslavské automobilky budou v blízké budoucnosti hlídat řidiče mnohem více než dosud. V případě potřeby zastaví a samy mu přivolají pomoc. Těmito funkce představil koncept elektromobilu Vision iV, který automobilka představila na autosalonu v Ženevě.

Okrajové Řeporyje jsou ideální místo pro rozvoj elektromobility… 

Chtěl bych tu také stanici na dobíjení elektromobilů. Ta by nám slušela. To je věc, kterou bych sem pořídit měl, protože ji v Řeporyjích ještě nemáme.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama