Česko má ve světě umělé inteligence velké ambice. Ostravský superpočítač je jen začátek
Města chytřerozhovor 7 a více min čtení
Evropa hodlá zásadně posilovat digitalizaci a využití umělé inteligence. Buduje proto síť napříč celým kontinentem, kterou staví na takzvaných superpočítačích. Strojích o takovém výpočetním výkonu, že podle strůjců této myšlenky mohou změnit rozvoj průmyslu i celé společnosti. Jedním z důležitých bodů této sítě je i Česko.
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Aukce 5G se podle ministra Havlíčka nejspíš zpozdí. I tak ale věří, že nový operátor přijde do Česka už příští rok
7 a více min čtení
Příští rok bude v Česku klíčový z pohledu zavádění 5G sítí. Vláda chystá aukci kmitočtů pro 5G. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by do státního rozpočtu měla přinést miliardy korun a do Česka i čtvrtého operátora, který ještě sníží ceny. Ještě před standardním pokrýváním celé země se ale 5G spustí ve vybraných pěti městech.
Průmysl, o kterém se nemluví. Česko má ke kosmu mnohem blíž, než si myslíte
7 a více min čtení
O českém kosmickém průmyslu se moc nemluví. To ale rozhodně neznamená, že neexistuje. Nejenže funguje, ale v posledních deseti letech prudce roste. Zapojených je do něj kolem šedesáti firem, které se dělí o zakázky atakující miliardu korun. V Česku tak vzniká například zařízení, bez kterého by se na družících za miliardy korun nerozvinuly životně důležité listy solárních panelů. Velkou roli v účasti Česka na evropského kosmického programu má Karel Dobeš.
„Stejně jako má každý v bytě vodovod, měl by mít i optický kabel,“ říká Martin Adam z T-Mobile
7 a více min čtení
„Čau lidi, mám pro vás dobrou zprávu – naše krásná země se na žebříčku složitosti stavebního řízení propracovala na skvělé 156. místo, což znamená, že jsme předehnali Pásmo Gazy a dotahujeme se na Uruguay. Naše ministryně na tom prostě mákla.“
Dan Přibáň: Co jsme viděli v Číně, by vyděsilo každého
7 a více min čtení
Dan Přibáň projel s trabanty Afriku, postsovětské země, Jižní Ameriku, Austrálii i část jihovýchodní Asie. Průjezd Čínou ale považuje za nejhorší dny, jaké kdy zažil. Deptalo ho spojení moderní techniky a režimu, který se lidskými právy a svobodami příliš nezdržuje. V praxi to představovalo obří rentgeny aut na hranicích, všudypřítomné kamery nebo povinně instalovaný sledovací software v mobilu. „Neuměl jsem si představit, že by něco takového mohlo existovat. Tak masivní využití technologií jsem v životě neviděl. Čína využívá moderní techniku dost odpudivým způsobem,“ říká patrně nejznámější český cestovatel současnosti.
Nejčtenější zprávy
-
Nástup 5G roztáčí kola dezinformací. Případ konkrétního webu ukazuje, že se na nich dá dobře vydělávat
7 a více min čtení
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
-
Futuristická novinka Tesly šokuje. Za víkend má skoro 150 tisíc objednávek
3 min čtení
Představení nového pick-upu Tesly nazvaného Cybertruck oběhlo minulý týden planetu jako jeden z největších marketingových trapasů roku, když šéf designu americké automobilky Franz von Holzhausen hozenou kovovou koulí rozbil okno, ačkoliv mělo údajně odolat i střelbě. „Napravíme to,“ nejprve na Twitteru komentoval vzniklou situaci známý vizionář a majitel automobilky Elon Musk. Konec víkendu ale ukázal, že vše byla nejspíš jen skvěle připravená show.
-
Třetina lidí v Česku chce opustit tradiční pozemní vysílání. Láká je kvalitnější obraz
2 min čtení
V Česku finišuje přechod na nový systém televizního vysílání. Vypínání staršího DVB-T a přechod na nový systém DVB-T2, jímž je pokryta téměř celá republika, začne v Praze už 27. listopadu, ostatní regiony budou následovat v dalších měsících. Pro řadu lidí vypnutí současného systému bude cestou, jak pozemní vysílání opustit. Nahrávají tomu, jak nabídky telefonních operátorů, tak i nástup streamovaných televizí.
-
Šéf českého Siemensu: „Díky digitalizaci a 3D tisku se nám otevírá nový fascinující svět“
7 a více min čtení
Deset let v čele firmy v lednu oslaví Eduard Palíšek, šéf skupiny Siemens Česká republika. Řízení této obří společnosti, která v Česku zaměstnává přes 13 tisíc lidí, s sebou v poslední době nese i jeden zásadní aspekt. Je jím masivní podpora a propagace konceptu Průmysl 4.0 a digitalizace českých firem.
-
František Vrábel: Prezident Zeman je hlásnou troubou dezinformační scény
7 a více min čtení
Dezinformace, fake news, hybridní válka. Pro mnohé námět nekonečných debat na sociálních sítích, pro Františka Vrábela každodenní práce. Jeden z nejúspěšnějších datových analytiků na světě si nebere žádné servítky, co se týče hodnocení zdejší mediální gramotnosti, stavu médií nebo třeba úlohy Facebooku a dalších sociálních sítí…
-
Český gymnazista přišel na to, jak fotografové můžou díky umělé inteligenci vydělat víc peněz
1 min čtení
Student Gymnázia Jana Ámose Komenského v severočeském Dubí Michal Doubek přišel se zcela novým způsobem, jak s pomocí umělé inteligence výrazně zrychlit vystavování fotografií ve fotobankách a tím i zvětšit možnosti výdělku pro fotografy, kteří svoje snímky do fotobank umísťují.
Další zajímavé články
Plzeň, Bílina, Karlovy Vary, Jeseník, Ústí nad Labem. Města, kde poběží nejrychlejší internet 5G
3 min čtení
Pět českých měst může slavit. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výsledky soutěže, jejíž vítězové získají přednostní pokrytí 5G internetem. Těmi úspěšnými jsou Bílina, Jeseník, Karlovy Vary, Plzeň a Ústí nad Labem. 5G v těchto městech poběží na experimentální síti oproti zbytku Česka výrazně dříve a nezávisle na aukci kmitočtů, kterou vláda vláda plánuje na příští rok.
Technická univerzita v Ostravě otevřela největší centrum 3D tisku v zemi
1 min čtení
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava nedávno otevřela největší pracoviště 3D tisku v České republice a na Slovensku. Centrum 3D tisku Protolab na Fakultě strojní v současné době vlastní osm průmyslových tiskáren pro 3D tisk kovových slitin, polymerů a kompozitních materiálů. Náklady na vybavení pracoviště přesáhly 60 milionů korun.
Praha zřídí novou instituci pro rozdělování dotací na výzkum a vývoj. Rozdělovat se bude půl miliardy
1 min čtení
Více než půl miliardy korun z evropského operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání bude nově rozdělovat Pražský inovační institut. Jeho vznik musí ještě schválit zastupitelé, pokud se tak stane, měl by vzniknout 24. prosince. Prostředky dosud rozdělovala pražská hospodářská komora, současné vedení města má ale odlišnou představu o povaze podporovaných opatření.
Plzeň sází na vlastní síť internetu věcí. V domácnostech přibývají chytré vodoměry
2 min čtení
V roce 2017 se Plzeň stala prvním městem v Česku, které vybudovalo vlastní síť pro internet věcí. Od té doby západočeská metropole konstantně rozšiřuje její využití. Vodárna Plzeň například do domácností obyvatel města nainstalovala už dva tisíce speciálních čidel, díky kterým může provádět dálkové odečty vody. V následujících letech je v plánu stejným zařízením osadit zhruba patnáct tisíc plzeňských domácností.
Za co utrácí Praha? Kdokoliv se nově může podívat do rozklikávacího rozpočtu
3 min čtení
Česká metropole se opět posunula ve snaze být chytrým městem. Dalším krokem je možnost pro kohokoliv, kdo má zájem, si na internetu prohlédnout rozpočet města a zjistit, jak se ho daří dodržovat. Zatím ale vázne zapojování jednotlivých městských částí.
Pražané mohou nechat Lítačku na MHD doma. Stačí jim kupón v mobilní aplikaci
1 min čtení
Praha o něco zpříjemnila používání metropolitní hromadné dopravy. Nově cestující s předplaceným kupónem nemusí v peněžence vozit kartu. Kupón si stačí nahrát do aplikace PID Lítačka v mobilním telefonu.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!