Sítě 5G ve světě rostou jako houby po dešti
Věci chytřetéma 7 a více min čtení
V Česku skončila aukce frekvencí pro sítě páté generace a jejich masivnímu rozvoji už tak v podstatě nic nebrání. Čeští operátoři navíc začínají zařazovat do svých nabídek telefony, které v těchto sítích umí fungovat. V podobné fázi jsou i další evropské země.
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Matematické modely předpověděly šíření viru lépe než vláda
7 a více min čtení
Co se stane, když si v počítači vytvoříte model okresního města a do něj pak pustíte náhodné návštěvníky s koronavirem? Vypadá to trochu jako nějaká speciální verze hry SimCity, ale ve skutečnosti to může mít velký dopad na život v následujících týdnech a měsících. Právě takhle vypadá zkoumání pandemie pomocí matematických modelů.
Michal Šmarda: Současná krize je příležitostí, jak změnit naši společnost
3 min čtení
Kvůli koronavirové pandemii sekáme obrovské dluhy – půl bilionu letos, nejméně půl bilionu příští rok… Kupujeme si za ně čas, abychom se nemuseli měnit. Bylo by ale lepší, kdybychom si za ně koupili změnu.
5G zvyšuje kvalitu života. Bez něj se zvýší nezaměstnanost, říká Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu
7 a více min čtení
5G. Technologie, která budí vzrušené diskuse. Příkladem může být situace v Jeseníku, jednom z pěti měst, v nichž se rozbíhají pilotní projekty této technologie v ČR. Proč ale vlastně zavádění 5G budí takové vášně nejen v tuzemsku, ale i ve světě? A proč je vlastně 5G tak důležité?
Zájem o Teams vzrostl kvůli koronaviru asi sedmkrát, říká Eduard Filek z T-Mobile
6 min čtení
Zájem o nástroje pro videokonference a online spolupráci stoupl ze dne na den sedminásobně. Firmy se teď bez nich neobejdou a zůstane to tak i do budoucna. Zatím však často narážejí na nedostatečnou kvalitu připojení a špatné vybavení domácích kanceláří.
Nejčtenější zprávy
-
Jak dlouho vydržíte v restauraci bez rizika nákazy? Prozradí aplikace od MIT
2 min čtení
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
-
Češi loni rekordně nakupovali na internetu, přeborníky v online nákupech jídla jsou ale dlouho
1 min čtení
Češi loni přesunuli velkou část nákupů na internet. Nejvíce se loni prodalo roušek, znatelný byl nárůst ale například i u potravin.
-
WeChat: superaplikace pro čínského občana i digitální diktaturu
7 a více min čtení
V posledních dvou letech prudce stoupla negativní publicita čínských technologických produktů. Značné pozornosti se přitom dostalo aplikaci WeChat. Je používaná víceméně celou Čínou a prakticky nepostradatelná pro každého občana ČLR, zahraniční studenty nebo podnikatele. Čínskou vládou je ale vnímána jako úhelný kámen digitální diktatury. I proto některé státy WeChat zakázaly nebo se o to snaží.
-
T-Mobile zdvojnásobil pomoc školám. Rychlá data zdarma dá 20 000 žáků
2 min čtení
T-Mobile se pro obrovský zájem rozhodl navýšit svou pomoc základním školám na 20 000 SIM karet s neomezenými daty pro žáky, kteří se nemohou účastnit online výuky a jejich rodiny jsou v tíživé finanční situaci.
-
Pípni a jeď: zjistili jsme, jak se daří novince v šalinách a autobusech
5 min čtení
Brňáci nemusí od počátku léta shánět papírové jízdenky. Stačí vytáhnout mobil nebo kartu a pípnout si v terminálu ve voze MHD. Necelé tři měsíce provozu projektu přinesly rekordní čísla, což překvapilo i autory projektu. Dobře si stojí i projekt Brno iD, který brněnský dopravní podnik plánuje dál rozvíjet.
-
Český průmysl varuje: 5G sítě v Česku mohou zaostávat
3 min čtení
Vypadá to, že problémy kolem budování sítě 5G v České republice narůstají. Nejprve se proti aukci 5G razantně ozvali mobilní operátoři, kteří podali žaloby u českých soudů a také si stěžují u Evropské komise kvůli porušení unijních pravidel. Nyní přišel s vážnými obavami o budoucnost sítí 5G a konkurenceschopnost české ekonomiky nejvýznamnější zástupce zaměstnavatelů v zemi, Svaz průmyslu a dopravy. Podle Svazu vyvolává přístup státu k aukci a nedostatečná komunikace s Evropskou komisí nejistotu, v jejímž důsledku může ČR zoastávat v zavádění chytrých průmyslových řešení.
Další zajímavé články
Umělá inteligence bude v Česku vybírat lidská embrya. Posoudí je lépe než odborníci
2 min čtení
Sleduje kamerou v inkubátoru pečlivě vývoj lidských embryí a hodnotí u nich na 400 různých parametrů. Umělá inteligence v tuzemsku dostane v druhé polovině roku důležité slovo při umělém oplodnění. Klíčová rozhodnutí totiž dokáže učinit lépe než embryologové: analyzuje faktory, které člověk ani neumí rozlišit a zohlednit.
Průzkum: Lidé očekávají, že jim v budoucnu vybere přátele umělá inteligence
2 min čtení
Do roku 2030 budou lidé běžně užívat chytré obleky a jejich soukromí bude chránit umělá inteligence, která jim zároveň doporučí i vhodný okruh přátel. Zároveň budou ale čelit útokům zlých strojů, tzv. zlobotů, kteří se budou snažit ovládnout jejich zařízení prostřednictvím všudypřítomného připojení k internetu. Uvádí to nejnovější výzkum ConsumerLab společnosti Ericsson, který se věnuje předpovědím spotřebitelů ohledně technologického vývoje na dalších 10 let.
Vědci naučili špenát posílat e-maily. Listová zelenina varuje před výbušninami i změnou klimatu
1 min čtení
Rostliny velmi dobře vnímají stav okolní krajiny. Toho využili vědci, kteří za pomocí nanotechnologií přetvořili rostlinku špenátu v miniaturní analytickou laboratoř, která dokáže vědcům předávat důležité signály elektronickou cestou.
Divadelní hru napsala umělá inteligence. Uvedou ji ve Švandově divadle
5 min čtení
Pražské Švandovo divadlo patří k těm pražským scénám, kde publikum znovu usedne v hledišti nejdřív v březnu 2021. Pro všechny diváky připojené on-line tu ale ještě do té doby chystají jednu velmi zajímavou novinku: 26. února od 19 hodin zde bude mít on-line premiéru první česká hra, jejíž dialogy vygenerovala umělá inteligence.
Chytré senzory a online mapy české firmy bojují proti vymírání žraloků
5 min čtení
Senzory fungující na internetu věcí nenajdou své využití jen v domácnostech nebo v průmyslu, ale také třeba při ochraně zvířat. Česká firma Mapotic se podílí na projektu, který má za úkol lépe poznat žraloky a pomoci tak k jejich záchraně.
Dálková výuka pod palbou hackerů. Útoků přibylo o šedesát procent
2 min čtení
Distanční výuka na školách se stává stále častějším terčem kybernetických útoků. Populární videokonferenční online platformy, které školy využívají pro vyučování na dálku, přitahují pozornost útočníků. Od července do prosince 2020 se podle dat společnosti Kaspersky potýkalo s různými druhy útoků na výukové platformy 270 171 uživatelů, což představuje nárůst o 60 % ve srovnání s prvním pololetím loňského roku.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!