Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
Umělá inteligence rozpozná v davu lidí teroristu, ale také odhalí skutečnou identitu studentky, která si před lety přivydělala erotikou. Fake news prověří lépe než tým odborníků, ovšem stejně tak zvládne zavádějící zprávu sama sepsat lépe než kdokoliv z masa a kostí. Je bezpečné podporovat rozvoj technologií, o kterých už víme, že se snadno obrátí proti nám?
5G je nový, ve světě postupně zaváděný telekomunikační standard. Stranou nezůstává ani Česká republika a samotný pojem 5G se ve značné míře dostává do mediálního prostoru včetně prostředí dezinformačních webů. Analytik Romana Máca popsal, jak je téma 5G prezentováno a rámováno ve sféře takzvaných alternativních médií. Jako příklad používá komerční dezinformační web AC24.cz.
Roman Máca zvolil web AC24.cz z několika důvodů. Patří mezi ně to, že se AC24.cz řadí mezi nejpopulárnější a nejaktivnější dezinformační weby v Česku. Dále pak, že tento web funguje jako agregátor a přetiskuje obsah z dalších zdrojů, a vliv mělo i to, že AC24.cz uvádí statistiky počtu zhlédnutí jednotlivých článků.
Na webu AC24.cz se k 23. říjnu 2019 objevuje celkem 31 článků zahrnujících heslo 5G. První z nich vychází 22. června 2016 (web byl založen v roce 2011) s titulkem Rusko zavede na základě nařízení prezidenta Putina do roku 2035 teleportaci. Originální text pochází z ruského státního propagandistického webu Sputnik. O 5G je zde referováno v rámci jakéhosi ruského programu s názvem Národní technologická iniciativa, jehož finálním cílem je právě teleportace.
5G se blíží, počet dezinformačních článků roste
V roce 2016 vycházejí celkem tři články s heslem 5G. O rok později dva a v roce 2018 pouze jeden. Situace se mění až letos, kdy 5G začíná být zaváděno v Česku. Počet článku vydaných od začátku roku až do 23. 10. vzrostl na pětadvacet.
Roman Máca
Roman Máca je analytik a produktový manažer Institutu pro politiku a společnost. Dlouhodobě se věnuje bezpečnostní problematice ve vztahu k informačním a komunikačním technologiím a k médiím obecně. Vystudoval obor Mezinárodní rozvojová studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na dané téma působí jako lektor, je autorem řady článků a příspěvků na konferencích. Jako řešitel se rovněž zapojil do regionálních, celostátních i mezinárodních projektů. Téma mediální gramotnosti a online bezpečnosti každoročně přednáší ve válkou postižených regionech východní Ukrajiny.
Jednoznačně nejpopulárnějším (543 753 zhlédnutí) je článek 5G spustíme válku proti lidstvu! Silné varování vysoce postaveným členům v OSN. Článek je přetiskem z dezinformačního webu zvedavec.org. „Vláda a průmysl, jež jsou zapojeny do zavádění 5G, mají nulový zájem na bezpečnosti veřejnosti, protože technologie slibuje, že bude mimořádně zisková, a zároveň všechny a všude nutí do nově vznikající technokracie,“ uvádí se v textu.
5G má podle článku způsobovat: „Sníženou plodnost, neurologické/neuropsychiatrické účinky, poškození buněčné DNA, aptózu – naprogramovaná smrt buněk, oxidační stres a poškození volných radikálů, endokrinní (hormonální) účinky, nadbytek intracelulárního vápníku, rakovinu.“
Dezinformace, fake news, hybridní válka. Pro mnohé námět nekonečných debat na sociálních sítích, pro Františka Vrábela každodenní práce. Jeden z nejúspěšnějších datových analytiků na světě si nebere žádné servítky, co se týče hodnocení zdejší mediální gramotnosti, stavu médií nebo třeba úlohy Facebooku a dalších sociálních sítí…
Na druhém místě (102 918 zhlédnutí) je text Odhalení, že 5G je útočnou zbraní určenou k ničení lidstva. Informujte se! Článek je přetiskem z dezinformačního webu tadesco.cz. „Pokud se podíváte na hlavní titulky médií ve Spojených státech, budete přesvědčeni, že 5G je úžasná bezdrátová technologie příští generace, díky které bude vše rychlejší, jednodušší a úžasné. Ale to je všechno lež, protože 5G je opravdu pokročilá, vojenská útočná zbraň v přestrojení, která je realizována jako konečné řešení proti svobodnému lidstvu,“ dočtou se čtenáři.
Pokud z titulků, resp. z jednotlivých slov vytvoříme tzv. wordcloud, získáme tento obrázek. - Zdroj: archiv redakce
Článek rovněž odkazuje na konkrétní film: „Ve filmu 5G Apokalypsa, film, který otvírá oči, uvidíte pravdu o 5G sítích v hrůzných detailech. Nejen že 5G napadá všechny aspekty života lidí, odstraní veškeré soukromí, ale zároveň se stane technologií nejvíce ničící zdraví, jaká kdy byla vytvořena.“ 5G je dále označeno za zločinnou technologii, která „ve skutečnosti existuje v protikladu k samotnému životu“.
Třetí místo obsazuje článek Mrtvé včely, ptáci a umírající stromy. Takové jsou první důsledky, kde běží 5G (93 887 zhlédnutí). Článek je kompilát z videí na YouTube majících dokazovat škodlivost 5G. „Přicházející videa z celého světa, kde již běží či se testuje 5G, jsou zarážející. Pokud je skutečně hlavní příčinou tato 5G technologie, obavy vědeckých kapacit se nyní potvrzují naplno,“ uvádí začátek textu.
Americká vláda rozprašuje nad Evropou z letadel chemické látky, které lidem ničí mozek a dělají z nich poslušné otroky. Migraci do Evropy řídí ilumináti usilující o nový světový řád a newyorská „dvojčata“ nechala zbořit CIA. Absurdní výmysly? Jistě, ale nemalé procento lidí jim alespoň částečně věří. Vyučující a studenti politologie brněnské univerzity se s fake news rozhodli bojovat.
Čtenost jde do milionů
Celkový počet zhlédnutí všech 31 zkoumaných článků je 1 156 565 (dle na webu uvedené statistiky). Reálný dosah sdělení je nicméně daleko vyšší. AC24.cz totiž svůj obsah přetiskuje z jiných zdrojů a jiné weby rovněž přetiskují z AC24.cz. Identické texty se tak objevují i na jiných místech.
Započítán rovněž není dosah na sociálních sítích, kdy pro přijetí sdělení „Odhalení, že 5G je útočnou zbraní určenou k ničení lidstva. Informujte se!“ stačí prosté zhlédnutí příspěvku bez návštěvy webu a otevření článku. Do indikátoru počtu zhlédnutí se rovněž nedostává případné šíření obsahu prostřednictvím řetězových emailů a dalších komunikačních kanálů či prostého zkopírování textu článku na sociální sítě, sdílení samotnými uživateli atp.
Australan Alex Joske ví o vlivu Číny na jiné země své. Jako analytik pracuje v Australském institutu pro strategickou politiku, který podpořil zákaz přístupu Huawei na australský trh. Čínský gigant se ho následně pokusil prostřednictvím masivní reklamní kampaně zničit. V našem rozhovoru si i na základě této zkušenosti nebral ani trochu servítky, co se čínského vlivu na Západě týče.
Pro zvýšení dosahu provozovatel AC24.cz využívá na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku, nejen stránky označené jako vlastní současné či bývalé projekty (AC24 85 000 fanoušků, Svět kolem nás 19 000 fanoušků, Lajkit.cz 5 000 fanoušků, Časopis Vědomí 9 000). Prakticky veškerý obsah je umisťován (automaticky sdílen) na zhruba dvacet dalších stránek tvářících se, že nemají s AC24.cz oficiálně nic společného. Nicméně skutečnost je taková, že se jedná o platformy šířící pouze obsah rodiny webů AC24. Stránky mají pro poplatné obecenstvo dezinformačních webů líbivý název, automaticky ho přitahují, a tím se následně zvyšuje i dosah jednotlivých sdělení.
Jedná se například o stránky: Sdílíme pravdu (22 000 fanoušků); STOP mediální manipulaci (11 000 fanoušků); Chci znát pravdu (9 000 fanoušků); Česi a Slováci podporuj Ruský Krym (10 000 fanoušků); Politici a politické strany ČR – ODSTUPTE !!! (9 000 fanoušků); Rakovina – alternativní léčba a prevence (6 000 fanoušků) a další.
Pro zvýšení dosahu dezinformací podnikatel Ondřej Geršl dále využívá falešné profily atraktivních mladých žen (ty automaticky přitahují větší zájem a více žádostí o přátelství). Příkladem je profil „Adriana Lia“ (nyní již přejmenovaný). Profil spamuje obsah webů z rodiny AC24 do jednotlivých skupin včetně apolitických, kde je např. běžná inzerce (koupím/prodám). Obsah se tak dostává mimo „sociální bublinu“ k dalším osobám.
Podpora T-Mobile
T-Mobile letos podpořil třináct projektů v prvním ročníku grantové výzvy „Pomáháme“ věnované informační a mediální gramotnosti. Úspěšné organizace se věnují osvětě a vzdělávání v různých regionech ČR či se zaměřují na odhalování fake news a boji s dezinformacemi. Podporu získaly jak vzdělávací instituce na nové programy, tak zavedené organizace, například Demagog.cz, Manipulatori.cz nebo Transparency International. Mezi úspěšnými grantisty je i skupina pracovníků z reklamního oboru či sdružení dokumentaristů, kteří své zkušenosti a talent chtějí věnovat právě boji s fake news. Každý ze žadatelů mohl získat až 200 tisíc Kč, celkem bylo rozděleno 2 133 500 Kč. O příspěvek mohly žádat nejen neziskové a příspěvkové organizace, ale i lokální komunity a neformální skupiny.
Dominantním prvkem v titulcích zkoumaných článků je termín „USA“. Netřeba dalekosáhle uvádět, že Spojené státy jsou pro běžného konzumenta dezinformačních webů symbolem zla, a téma 5G je tak celkově rámováno negativně. Významným pojmem je také slovo „zdraví“, které má 5G údajně poškozovat. Častěji jsou zmiňovány reálie „Huawei, čínského, Rusko“. Ty představují oponenty či oběti amerických spiknutí majících za cíl zničit/poškodit lidstvo.
Celkové rámování tak můžeme číst následovně – Varování: Sítě 5G přichází z USA, způsobují záření s důsledky pro zdraví. 5G je nástroj USA proti Rusku, Číně a Huawei.
S šířením falešných zpráv o 5G můžeme předpokládat konkrétní rizika. Ta jsou pro lepší pochopení doplněna vysvětlením či větou snažící se popsat, jak je věc vnímána optikou fanouška dezinformačních webů:
1. Šíření panických nálad ve společnosti. „Chtějí nám tu postavit ten 5G vysílač, co z něj dostaneme rakovinu. Psali to ve zprávách na internetu a ČT a vláda nám to tají.“
2. Poškození zdraví obyvatelstva. Podobně jako před účinky chemtrails nás prý ochrání čepice z alobalu a rozprašování octa, můžeme se v budoucnu dočkat i „zaručených tipů“, které zabrání údajnému ozáření od 5G. Dezinformátoři jako prevenci proti rakovině doporučují například pití dezinfekce na bazény.
3. Poškození majetku. Vystrašený a zmanipulovaný občan nechce být dále ozařován, bere „spravedlnost“ do vlastních rukou a ničí zařízení provozovatele sítě viz komentář „No vida – návod na obrázku, jak s tím zatočit“.
Technologie 5G. Převratná novinka, na kterou čeká celý svět, ale také něco jako pověstná paní Columbová – všichni o ní mluví, ale v Česku ji (skoro) nikdo nikdy neviděl. A jak bývá mýtickým bytostem vlastní, víří kolem ní spousta neověřených zpráv a pověr… Podívali jsme se na to, co je a co není pravda.
4. Tlak na samosprávy a zastavení nebo zpoždění získání územních rozhodnutí a stavebních povolení. „Pane starosto, ten vysílač, co nám způsobí rakovinu, tady nechceme. Zastavte to.“ Již dnes tak operátorům v pilotních 5G městech volají starostové, kterým volají ustrašení obyvatelé bojící se o zdraví.
5. Snížení důvěry ve stát a v demokracii. „Prostřednictvím 5G nás chtějí vyhubit a naše vláda to podporuje. Je to horší než za komunistů. Ti nám sem 5G dát nechtěli.“
6. Ekonomické ztráty na mikro i makro úrovni. Čtenáři alternativních pravd je nevnímají a fakt, že absence kvalitního připojení má negativní dopad na rozvoj regionů a jde o konkurenční nevýhodu pro ekonomiku (bez inovací nám „ujede vlak“), je nechává klidnými.
Jak hrozbám čelit?
Roman Máca ve své případové studii bodově uvádí i způsoby, jak podobným hrozbám dezinformačních webů čelit. Zní takto: Prověření, zda se nejedná o činnost v rozporu se zákonem. Šíření poplašné zprávy, obecné ohrožení.
Dotčené firmy by měly zvážit, zda se soudně bránit. Ušlý zisk a poškození dobrého jména a pověsti právnické osoby.
Firmy by měly přestat financovat dezinformační weby.
Vyjádření autorit (Státní zdravotní ústav a jiné relevantní) a kvalitní strategická komunikace ze strany institucí vůči veřejnosti. Ve hře je ohrožení vnitřní bezpečnosti a zdraví obyvatelstva.
Změna přístupu provozovatelů sociálních sítí vůči dezinformátorům. Sociální sítě jsou pro dezinformátory zásadním kanálem pro šíření obsahu.
Rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení. Domnívat se, že vyjádření odborných autorit akceptuje zapálený fanoušek AC24, je ale naivní. Podle průzkumu agentury STEM z června 2016 24,5 % Čechů věří více tzv. alternativním médiím (dezinformační, prokremelská) více než médiím tradičním.
Česká armáda dostane autonomní posilu. Už zkraje příštího roku by měla začít fungovat speciální letka, která se bude skládat pouze z dronů. Základ budou tvořit drony monitorovací, ale armáda počítá i s pořízením bojových bezpilotních strojů.
Co je web AC24.cz
Web, který o sobě uvádí „Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte“, byl založen v roce 2011 podnikatelem Ondřejem Geršlem. Náplň koresponduje s konspiračními weby a weby šířícími prokremelské dezinformace. Na AC24.cz se neobjevuje prakticky žádný původní obsah a jedná se o články, videa atp. zpravidla přejímané z dalších českých či zahraničních dezinformačních webů. Ty jsou následně publikovány na vlastní doméně (motivace zisku z reklamy). Velmi častým zdrojem přetiskovaných článků je česká verze ruského státního propagandistického portálu Sputnik.
AC24.cz patří mezi komerční dezinformační weby. Cílem je prostřednictvím emoce vyvolávajících sdělení typu „šokující odhalení, sdílejte, to vám média neřeknou“ získat co nejvyšší návštěvnost, a tím i vyšší příjem z reklamy. Ta je zde umístěna skrz reklamní sítě, a zadavatel tak o ní nemusí vědět. Jedná se o obvyklou praktiku dezinformační scény, jelikož podobné obskurní weby by přímou inzerci hledaly jen těžko.
Představte si dům, který můžete ovládat z mobilu. Dům, který se učí podle vašich potřeb. Pamatuje si, jaká teplota vám doma vyhovuje nebo kolik světla vás dokáže příjemně vzbudit.
Z hlediska popularity patří AC24.cz k nejnavštěvovanějším dezinformačním webům v ČR. Články z AC24.cz rovněž šíří politici z tuzemských „vlasteneckých“ stran adorujících Kreml. Podnikatel Ondřej Geršl provozoval/provozuje další komerční dezinformační weby např. svetkolemnas.info, lajkit.cz, DT24.cz a vydával časopis Vědomí. Geršl je rovněž jedním ze zakladatelů „Asociace nezávislých médií“ udílející tzv. Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku. Provozovatelem webu AC24.cz je AC24 s.r.o. V obchodním rejstříku je jako jednatelka společnosti uvedena Kateřina Schleifer. AC24 s.r.o. dle dat v rejstříku za jednotlivé roky vykázala celkové tržby 2 808 000 Kč (2015), 3 918 000 Kč (2016), 3 492 000 Kč (2017).
Varování Národní centrály proti organizovanému zločinu
Na rizika tzv. alternativních médií upozorňuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ta ve výroční zprávě za rok 2018 uvádí: „Do budoucna byla jako hrozba vyhodnocena činnost tzv. alternativních médií, která mohou výrazně podporovat vyhraněnost a radikální názory svých adresátů. Velmi často je patrná určitá míra synergie mezi alternativními médii a populistickými subjekty, které vzájemně sdílejí stejná témata i názorové postoje.
V Česku finišuje přechod na nový systém televizního vysílání. Vypínání staršího DVB-T a přechod na nový systém DVB-T2, jímž je pokryta téměř celá republika, začne v Praze už 27. listopadu, ostatní regiony budou následovat v dalších měsících. Pro řadu lidí vypnutí současného systému bude cestou, jak pozemní vysílání opustit. Nahrávají tomu, jak nabídky telefonních operátorů, tak i nástup streamovaných televizí.
Obsah obvykle tvoří různé domněnky, které jsou prezentovány jako fakta či konspirační teorie. Často se rovněž objevují i příspěvky balancující na hranici trestněprávní odpovědnosti ve smyslu šíření poplašných zpráv, podněcování k nenávisti, hanobení nebo popírání holocaustu. Řada těchto alternativních médií neskrývá svůj nekritický postoj vůči Ruské federaci, konfliktu na Ukrajině a anexi Krymu. Obdobně je tomu i v oblasti politického extremismu v souvislosti se vznikem a působením radikalizovaných jednotlivců a skupin, u nichž se mohou projevovat násilné tendence.“
Studie byla napsána pro Institut pro politiku a společnost. Její kompletní znění najdete ZDE.
Co se stane, když si v počítači vytvoříte model okresního města a do něj pak pustíte náhodné návštěvníky s koronavirem? Vypadá to trochu jako nějaká speciální verze hry SimCity, ale ve skutečnosti to může mít velký dopad na život v následujících týdnech a měsících. Právě takhle vypadá zkoumání pandemie pomocí matematických modelů.
Kvůli koronavirové pandemii sekáme obrovské dluhy – půl bilionu letos, nejméně půl bilionu příští rok… Kupujeme si za ně čas, abychom se nemuseli měnit. Bylo by ale lepší, kdybychom si za ně koupili změnu.
5G. Technologie, která budí vzrušené diskuse. Příkladem může být situace v Jeseníku, jednom z pěti měst, v nichž se rozbíhají pilotní projekty této technologie v ČR. Proč ale vlastně zavádění 5G budí takové vášně nejen v tuzemsku, ale i ve světě? A proč je vlastně 5G tak důležité?
Zájem o nástroje pro videokonference a online spolupráci stoupl ze dne na den sedminásobně. Firmy se teď bez nich neobejdou a zůstane to tak i do budoucna. Zatím však často narážejí na nedostatečnou kvalitu připojení a špatné vybavení domácích kanceláří.
Jak v těžkých časech fungovala spolupráce vlády a soukromých firem? Kde se zadrhl slibný projekt online monitoringu lůžek v nemocnicích v celé zemi? A co mohly podniky v nejhorším období dělat lépe, aby se v nich nákaza tak nešířila? Bývalý vysoký úředník ministerstva průmyslu a obchodu o tom promluvil pro Svět chytře.
Digitalizace nejsou jen elektronické recepty, dálniční známky nebo online výuka. Jde o zásadní změnu celé ekonomiky i vzdělávání. A Česko na tom ve srovnání se zahraničím není úplně špatně.
Digitální věk umožňuje dříve těžko představitelné zásahy do soukromí lidí a digitální technologie dokáží zásadním způsobem ovlivňovat lidské názory, uvažování a myšlení. Čínská propagandistická aplikace s jistou dávkou naivity názorně dokládá, jak to celé funguje, když se digitální nástroje dostanou do rukou totalitního režimu.
Umí interaktivní vizualizované mapy pohybu lidí i aut, ukáže aktuální polohy dopravních prostředků nebo zaplněnost kontejnerů na tříděný odpad. Platforma Golemio, kterou spustilo a provozuje hlavní město Praha, už třetím rokem dokládá, jak můžou data pomoct s životem v hlavním městě. Poslední rok ji ale vytěžil důsledněji než kdy dřív: díky jejímu přispění se po Praze rozvážely vakcíny proti covid-19.
Ze svých chytrých telefonů již obsluhujeme své peníze. Máme tam bankovní účty, používáme fintechové aplikace, mobilním telefonem nahrazujeme plastové platební karty i hotovost. Není to jediná citlivá oblast, kterou mobilnímu telefonu svěřujeme. Proč tomuto trendu stále odolává zdravotnictví?
Společnost T-Mobile postaví v nejbližších měsících pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) nejmodernější kampusovou síť v České republice.
Mít právo na svou vlastní digitální identitu a používat ji podle libosti v celé Evropě - to je plán, který teď hodlá protlačit Evropská komise. Navrhla systém online totožnosti lidí, který má odlehčit jak při krátké dovolené, tak i delším pobytu kdekoliv v členských státech. Namísto peněženky plné dokladů by k jakémukoliv ověření každému člověku stačil mobil.
Digitalizační balíček prošel Senátem i jeho připomínkami, nyní čeká na podepsání prezidentem. Sněmovna ho schválila v podobě, v jakém jej obdržela od senátu.
Digitální technické mapy zásadně pomohou všem občanům včetně projektantů i stavebníků a také městům, obcím i státu. Díky nim budou na jednom místě dostupné digitální údaje o veškeré infrastruktuře na území celé ČR.
Jak se stalo, že se Česko proměnilo z covidového premianta v průšviháře? Odpověď na tuhle otázku budeme hledat ještě dlouho, ale pro mnohé je jedním z jader problému práce s daty. Co si o tom myslí expert z Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, tedy z instituce, která měla data během pandemie pod palcem?
Čínské úřady zkouší na etnických Ujgurech v provincii Sin-ťiang kamerový systém se softwarem, který má za cíl odhalit emocionální stav pozorovaných osob. Informoval o tom server BBC s odkazem na programátora, který zařízení údajně instaloval na několika místních policejních stanicích. Místní úřady tvrdí, že je zevrubné sledování místních obyvatel nutné z bezpečnostních důvodů.
Na konci loňského února byla podepsána deklarace o digitálním 5G koridoru Praha–Mnichov. Podle tehdejšího vyjádření ministra průmyslu a obchodu budou „5G sítěmi nepřetržitě pokryty všechny dopravní cesty, tedy dálnice a železnice, mezi Prahou a Mnichovem včetně transevropských dopravních sítí.“ Jinde se objevovala teze, že by to mohl být virtuální koridor, tedy že by se sdílely technologie.
Počet smluv na využívání mobilních telekomunikačních služeb páté generace (5G) by se měl v celém světě do konce letošního roku zvýšit z loňských 220 milionů na zhruba 580 milionů a do roku 2026 na 3,5 miliardy. To by podle předpovědi švédského výrobce Ericsson odpovídalo téměř 60 procentům všech smluv na mobilní služby.
Domníváte se, že hraní videoher je pouze bezduché krácení času? Váš názor s vámi zcela jistě nesdílí valná většina těch, kdo tuto zábavu provozují. Podle průzkumu společnosti G2A – online tržiště s herními tituly – se naopak 73 % hráčů domnívá, že si takto vylepšují strategické myšlení.
O tom, že velmi rychlý internet může výrazně změnit náš život, není pochyb. Operátor T-Mobile staví kampusové 5G sítě na českých univerzitách: po zprovozněné 5G síti v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava a vznikající 5G SA síti pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze teď další síť vzniká v pražské České zemědělské univerzitě (ČZU). Další mají následovat.
Spoluzakladatel společnosti CleverFarm vysvětluje, jak chytré moderní technologie pomáhají zemědělcům ušetřit, ale zároveň také chránit půdu a přírodu.
Před 30 lety v CERNu nezkoumali jen vznik vesmíru. Když tu 6. srpna 1991 spustil Tim-Berners Lee první webové stránky, zažil zde svůj velký třesk i web. Ten své třicáté narozeniny oslaví na WebExpu – největší technologické konferenci ve střední Evropě. Ta dnes představila oficiální program svého 13. ročníku, který se bude konat v pražské Lucerně od 21. do 23. září.
Děti sice už chodí do škol, hrozba distanční výuky nad námi ještě nějakou dobu však viset bude. Na Masarykově univerzitě vyvíjejí aplikace pro výuku ve virtuální realitě. V současné době přemýšlí, jak s její pomocí učit geologii a jazyky.
Logistická dceřiná společnost čínského internetového prodejce Alibaba bude vyvíjet autonomní nákladní auta. Společnost Cainiao chce příští rok v Číně uvést do provozu tisícovku samořízených doručovacích robotů.
Díky Mobilnímu Rozhlasu může brněnský dopravní podnik posílat zprávy o plánovaných výlukách i aktuálních problémech v dopravě. Nástroj umožňuje přesné cílení na ty, kdo v určité oblasti Brna bydlí nebo pracují. Důležité informace mohou lidé dostávat e-mailem nebo jako notifikaci v rámci mobilní aplikace.
Spoluzakladatel společnosti CleverFarm vysvětluje, jak chytré moderní technologie pomáhají zemědělcům ušetřit, ale zároveň také chránit půdu a přírodu.
Výdaje koncových uživatelů za veřejné cloudové služby letos celosvětově vzrostou o 23,1 % na 332,3 miliardy dolarů, což by mělo být o 62,3 miliardy více než v roce 2020. Uvádí to zpráva přední světové výzkumné společnosti Gartner v oblasti ICT. Migraci firemních dat do cloudu výrazně urychlila pandemie koronaviru i rozvíjející se technologie, jako je kontejnerizace, virtualizace a edge computing.
České pojišťovny se koronavirové situaci přizpůsobily rychle. V době protiepidemických opatření přišly pojišťovny s řešením, ke kterému by si za normálních okolností hledaly cestu déle. Pro usnadnění komunikace se svými klienty představily chatboty a další chytrá řešení sloužící ke zkvalitnění komunikace na dálku. Jak se tyto nástroje osvědčily, jsme zjišťovali v největší tuzemské pojišťovně – Generali České.
Díky Mobilnímu Rozhlasu může brněnský dopravní podnik posílat zprávy o plánovaných výlukách i aktuálních problémech v dopravě. Nástroj umožňuje přesné cílení na ty, kdo v určité oblasti Brna bydlí nebo pracují. Důležité informace mohou lidé dostávat e-mailem nebo jako notifikaci v rámci mobilní aplikace.
Zdražení svozu odpadu a nárůst jeho objemu se některá města rozhodla řešit moderními technologiemi. Služby inteligentního odpadového hospodářství zkouší například některé části Prahy nebo středočeská Unhošť.
Z Plzně se do roku 2027 stane centrum pro chytrou mobilitu a živá laboratoř pro testování autonomního řízení. Vznikne tak první chytré město tohoto druhu v Česku. Jeho součástí budou mimo jiné autonomní tramvaje.
Mít právo na svou vlastní digitální identitu a používat ji podle libosti v celé Evropě - to je plán, který teď hodlá protlačit Evropská komise. Navrhla systém online totožnosti lidí, který má odlehčit jak při krátké dovolené, tak i delším pobytu kdekoliv v členských státech. Namísto peněženky plné dokladů by k jakémukoliv ověření každému člověku stačil mobil.
Digitalizační balíček prošel Senátem i jeho připomínkami, nyní čeká na podepsání prezidentem. Sněmovna ho schválila v podobě, v jakém jej obdržela od senátu.
Digitální technické mapy zásadně pomohou všem občanům včetně projektantů i stavebníků a také městům, obcím i státu. Díky nim budou na jednom místě dostupné digitální údaje o veškeré infrastruktuře na území celé ČR.
Jak se stalo, že se Česko proměnilo z covidového premianta v průšviháře? Odpověď na tuhle otázku budeme hledat ještě dlouho, ale pro mnohé je jedním z jader problému práce s daty. Co si o tom myslí expert z Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, tedy z instituce, která měla data během pandemie pod palcem?
Před rokem přišel do Česka covid a miliony lidí zavřel do jejich kuchyní a obýváků. Část začala z domu pracovat nebo studovat, další se vrhli na seriály na Netflixu. Jak se tahle situace projevila na spotřebě dat?
VOIX Premium Audio, pražský showroom se špičkovým audio vybavením, přidal ke konci loňského roku do svého portfolia progresívní dánskou značku Lemus, průkopnického výrobce designově vytříbené a zvukově atraktivní bezdrátové elektroniky. VOIX má nyní v nabídce obě modelové řady z portfolia této mladé, ale ambiciózní značky ze severské Kodaně a to Lemus Home a Lemus Lifestyle.
Technologický vývoj jde rychle dopředu a nevyhýbá se ani domácnostem. Do našeho života se postupně dostávají hlasoví asistenti, jako je je například Alexa od Amazonu nebo HomePod od Applu. V mobilu máme aplikace, díky kterým ovládáme topení, chlazení, ale i zabezpečovací systém v domě.
Počet smluv na využívání mobilních telekomunikačních služeb páté generace (5G) by se měl v celém světě do konce letošního roku zvýšit z loňských 220 milionů na zhruba 580 milionů a do roku 2026 na 3,5 miliardy. To by podle předpovědi švédského výrobce Ericsson odpovídalo téměř 60 procentům všech smluv na mobilní služby.
O tom, že velmi rychlý internet může výrazně změnit náš život, není pochyb. Operátor T-Mobile staví kampusové 5G sítě na českých univerzitách: po zprovozněné 5G síti v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava a vznikající 5G SA síti pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze teď další síť vzniká v pražské České zemědělské univerzitě (ČZU). Další mají následovat.
Děti sice už chodí do škol, hrozba distanční výuky nad námi ještě nějakou dobu však viset bude. Na Masarykově univerzitě vyvíjejí aplikace pro výuku ve virtuální realitě. V současné době přemýšlí, jak s její pomocí učit geologii a jazyky.
Logistická dceřiná společnost čínského internetového prodejce Alibaba bude vyvíjet autonomní nákladní auta. Společnost Cainiao chce příští rok v Číně uvést do provozu tisícovku samořízených doručovacích robotů.
Domníváte se, že hraní videoher je pouze bezduché krácení času? Váš názor s vámi zcela jistě nesdílí valná většina těch, kdo tuto zábavu provozují. Podle průzkumu společnosti G2A – online tržiště s herními tituly – se naopak 73 % hráčů domnívá, že si takto vylepšují strategické myšlení.
Před 30 lety v CERNu nezkoumali jen vznik vesmíru. Když tu 6. srpna 1991 spustil Tim-Berners Lee první webové stránky, zažil zde svůj velký třesk i web. Ten své třicáté narozeniny oslaví na WebExpu – největší technologické konferenci ve střední Evropě. Ta dnes představila oficiální program svého 13. ročníku, který se bude konat v pražské Lucerně od 21. do 23. září.
Prostorový zvuk už při sledování filmů nebo hraní her už dávno vnímáme jako samozřejmost. Málokdo ale ví, jak vlastně vzniká, jak se v minulosti vyvíjel a jaké chytré technologie se dnes při jeho produkci využívají…
Počet smluv na využívání mobilních telekomunikačních služeb páté generace (5G) by se měl v celém světě do konce letošního roku zvýšit z loňských 220 milionů na zhruba 580 milionů a do roku 2026 na 3,5 miliardy. To by podle předpovědi švédského výrobce Ericsson odpovídalo téměř 60 procentům všech smluv na mobilní služby.
Domníváte se, že hraní videoher je pouze bezduché krácení času? Váš názor s vámi zcela jistě nesdílí valná většina těch, kdo tuto zábavu provozují. Podle průzkumu společnosti G2A – online tržiště s herními tituly – se naopak 73 % hráčů domnívá, že si takto vylepšují strategické myšlení.
O tom, že velmi rychlý internet může výrazně změnit náš život, není pochyb. Operátor T-Mobile staví kampusové 5G sítě na českých univerzitách: po zprovozněné 5G síti v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava a vznikající 5G SA síti pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze teď další síť vzniká v pražské České zemědělské univerzitě (ČZU). Další mají následovat.
Spoluzakladatel společnosti CleverFarm vysvětluje, jak chytré moderní technologie pomáhají zemědělcům ušetřit, ale zároveň také chránit půdu a přírodu.
Už odcházíte?
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!