Foto: Icon

Průlom ve stavebnictví. V Latinské Americe vyroste čtvrť domů vytištěných na 3D tiskárně

Věci chytřeAktuality 2 min čtení

Charitativní organizace New Story ze San Francisca oznámila, že postaví  první celou čtvrť z domů vytištěných na 3D tiskárně. Vyrůst by měla už tento rok a její výstavba má zabrat pouhých dvacet čtyři hodin.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Charitativní organizace New Story ze San Francisca oznámila, že postaví  první celou čtvrť z domů vytištěných na 3D tiskárně. Vyrůst by měla už tento rok a její výstavba má zabrat pouhých dvacet čtyři hodin.

Související článek

Obnova katedrály Notre Dame: hledá se počítačový model mrtvého amerického kunsthistorika

Hořící katedrálu Notre Dame v Paříži vyděšeně sledovala v přímém přenosu celá Evropa. Zničené krovy ještě nepřestaly doutnat a už se rozběhly vzrušené debaty o tom, zda a jak se škodu podaří nahradit. V cestě ovšem stojí jeden zásadní problém – nejenže se zatím přesně neví, kolik škody na nosné konstrukci vlastně požár a následné hašení způsobily, ale neexistuje ani žádná přesná stavební dokumentace, podle níž by se rekonstrukce mohla řídit. Nebo ano?

Organizace New Story působí hlavně v Jižní a střední Americe, kde už postavila řadu domů pro chudé. Před nedávnem navázala spolupráci se společností Icon, která představila 3D tiskárnu Vulcan II, jejíž pomocí loni v březnu vznikl dům v texaském Austinu. Jak stavba probíhala, můžete vidět na videu pod článkem.

Stejným způsobem chce nyní vytisknout celou jednu čtvrť na zatím neurčeném místě v Latinské Americe. Plánované menší domy jsou s dřevěnou konstrukcí střechy, bez základů a se zápražím. Tvůrci 3D tiskárny z firmy Icon slibují, že zvládnout vytisknout i kulaté rohy a zdi, protože její software disponuje překladačem, který převede formáty pro AutoCAD do g-kódu, jímž se dává strojům povel pro pohyb v prostoru. „Je mnoho možností, které se takto otevřely. Dříve přitom byla taková řešení složitá, drahá a se stávajícím přístupem nemožná,“ uvedl Jason Ballard ze společnosti Icon.

Ondřej Průša z české firmy Průša 3D, která se zabývá 3D tiskem, ale vidí tisk domů skepticky. „V praxi zatím nic takového nefunguje, jsou jenom zařízení, která lijí beton podobným způsobem jako je 3D tisk, ale výsledný produkt je bez armatury a dalších věcí, které dělají stavbu stavbou,“ uvedl Průša, podle něhož je tedy tento způob stavění domů nesmyslný.

Související článek

3D tisk zbraní. Přichází doba, kdy si doma vytisknete vlastní pistoli

O tisku zbraní pomocí 3D tiskáren se hovoří už dlouho. Pro některé z oboru jde o pohádku, která nemá reálný základ, ale třeba americké úřady se této možnosti tak obávaly, že nechaly zablokovat internetové stránky amerického kryptoanarchisty Codyho Wilsona, na kterých nabízel ke stažení plánky na výrobu tištěné zbraně Liberator. Je načase se začít bát, jestli váš soused nemá doma arzenál vytištěných zbraní?

„Jsou to projekty pro media, která zaručí publicitu. Šlo by například vytvořit kostru a tu potom zalít betonem, ale to je podobné tomu, jako když se sestaví dům z panelů.“ Vytištěný dům v našich podmínkách je zřejmě stále utopií, takže stavět musíme stále postaru,“ dodává Průša.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama