Zdroj: Alza.cz

Televizi, kávovar a pár solárních panelů k tomu. Alza nabízí solární elektrárny pro rodinné domy

Domov chytřetéma 3 min čtení

Napřed prodávali počítače, pak fotoaparáty, spotřební elektroniku, hračky – a teď si on-line pořídíte solární elektrárny na klíč pro rodinný dům. Internetový prodejce Alza tak pokračuje v rozvíjení konceptu chytré domácnosti.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Napřed prodávali počítače, pak fotoaparáty, spotřební elektroniku, hračky – a teď si on-line pořídíte solární elektrárny na klíč pro rodinný dům. Internetový prodejce Alza tak pokračuje v rozvíjení konceptu chytré domácnosti.

Související článek

Domácnost jako ze sci-fi filmu můžete mít i vy. Víme, jak na to

Snili jste o tom, že byste doma ovládali osvětlení hlasem, z mobilu nastavili topení nebo třeba měli místo kukátka ve dveřích kameru? Tohle všechno už si můžete zařídit sami. Poradíme vám, jak na to.

Největší český hráč na poli e-commerce se dvěma osvědčenými výrobci a dodavateli začal nabízet kompletní nabídku solárních panelů počínaje projektem na míru přes kompletní instalaci až po vyřízení státní dotace. Přechod na fotovoltaiku by tak měl být maximálně jednoduchý.

O využívání nových zdrojů energie se v souvislosti s hrozící klimatickou krizí hovoří stále častěji. A pro běžné domácnosti v rodinných domech je čím dál atraktivnější možnost vlastní solární elektrárny. Samozřejmě si to žádá počáteční investici – nejlevnější balíček pro menší rodinný dům se nabízí za necelých sto tisíc korun. Následně už za elektřinu neplatíte prakticky nic, nejste závislí na cenové politice energetických závodů, nehrozí vám blackout. Vzhledem k možnostem dnešních elektráren zdejší počasí bohatě stačí na výrobu elektřiny pro celý rok a zmíněnou počáteční investici zmírní státní dotace, která poběží ještě minimálně dva roky. Celé to má jen jediný háček – je to organizačně dost náročné. Tedy bylo, až dodnes. Ode dneška si můžete elektrárny na klíč začít kupovat v největším českém e-shopu hned vedle notebooků, telefonů nebo kávovarů.

Šest balíčků. Nejlevnější za 85 tisíc

Alza si k tomu přizvala hned dvě firmy, které se fotovoltaikou dlouho a úspěšně zabývají – Insight Energy a Lomina. V nabídce bude šest balíčků – od každého z partnerů po třech, podle velikosti domu. Ceny začínají na 85 000 Kč (Insight Energy Standard pro malé domy) a končí na 270 000 Kč (Lomina Premium pro velká sídla). V těchto částkách jsou již započítány zmíněné dotace z programu Nová zelená úsporám. Vše, od počáteční konzultace přes projekt a instalaci až po vyřízení dotace, si bere na starost Alza, celý proces od objednání až po spuštění zabere přibližně osm týdnů.

Související článek

Pokladny? Nemáme! Totální proměna placení nákupu v obchodech je na spadnutí

Internet máme skoro všude, do domácností se nám tlačí zařízení, které jsme ještě před pár lety viděli jen ve sci-fi filmech… Jen to nakupování, respektive placení, kdy si ve frontě u pokladny, kde unavená pokladní musí ručně načíst každé zboží, pořád připadáte jako v technologickém pravěku. Změna je ale blízko. Ukazují to hlavně první chytré obchody v USA. A ty dřív nebo později přijdou i k nám.

„Prodej solárních elektráren zapadá do našeho konceptu chytrých domácností, který rozvíjíme už dlouho. Co může být chytřejšího než energetická soběstačnost?“ prohlásil obchodní ředitel Alzy Petr Bena. „Naším cílem je vybavit solární elektrárnou každý rodinný dům v zemi,“ přidal se majitel Insight Energy Jan Průcha. „Zní to možná ambiciózně, ale když Bill Gates kdysi prohlásil, že každá domácnost bude jednou mít vlastní počítač, byla to v dané době mnohem absurdnější myšlenka. Z technického hlediska nám nestojí nic v cestě. Sluneční paprsky jsou výkonné dost – teď o velikonočním víkendu pocházelo 21 procent energie v naší zemi od slunce. Je hřích to nevyužít.“

Vše v jedné krabici

V minulosti běžné zákazníky odrazovala od instalace fotovoltaického systému mimo jiné jeho složitost. „Pochopitelně – z té soustavy panelů, akumulátorů, měničů a dalších zařízení šel strach,“ souhlasí Průcha. „Jenže dnes je situace úplně jiná. Vše obstarává jediný box, velký asi jako rozměrnější plynový kotel. Od něj vede kabel k solárním panelům a druhý do domovního rozvodu, to je celé. Když bychom to přirovnali k mobilním telefonům, pak ty starší systémy připomínaly takové ty obrovské a složité kufříkové stroje s anténou, co se používaly v devadesátých letech. Dnešní box je jako moderní smartphone. Koneckonců se pomocí aplikace na telefonu také ovládá, takže se jedná o regulérní chytré zařízení.“

Související článek

Na silnici to klouže! Auta od Volva si to díky cloudu řeknou mezi sebou

Vozy automobilky Volvo se budou v celé Evropě vzájemně upozorňovat na kluzký povrch na silnici nebo na jiné nebezpečí signalizované spuštěním výstražných světel. Komunikovat budou prostřednictvím cloudové sítě.

Veškeré záruky přebírá Alza, týká se to i vyřízení státních dotací. Podle mluvčí Patricie Šedivé by měla návratnost investice činit šest až dvacet let. Prostým výpočtem se dá dojít k tomu, že zejména v případě instalace pro menší domy může být tato doba ještě o něco kratší.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama