Foto: iStockphoto.com

V každé pražské tramvaji lze platit bezkontaktně. V autobusech jen na lince k Letišti Václava Havla

Města chytřeAktuality 2 min čtení

Praha je o něco víc smart. Do všech pražských tramvají lze od pátku nastoupit i bez jízdenky. V každém tramvajové voze je totiž k dispozici platební terminál, kde si lze jízdenku koupit a zaplatit ji bezkontaktní platbou. Poté už ji není třeba označovat. Cestujících v autobusech tuto službu mohou využít pouze když jedou na Letiště Václava Havla linkami 119 a EA.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Praha je o něco víc smart. Do všech pražských tramvají lze od pátku nastoupit i bez jízdenky. V každém tramvajové voze je totiž k dispozici platební terminál, kde si lze jízdenku koupit a zaplatit ji bezkontaktní platbou. Poté už ji není třeba označovat. Cestujících v autobusech tuto službu mohou využít pouze když jedou na Letiště Václava Havla linkami 119 a EA.

Související článek

Díky malé moravské firmě už vám auto nikdo neodtáhne. V Praze je to ale jinak

Už vám někdy naložili a odvezli auto, protože jste přehlédli oznámení o čištění ulice? S řešením přišel startup Urbitech, který motoristy na blížící se termín blokového čištění upozorní. Kromě toho nabízí ještě jednu aplikaci – digitální obdobu hlášení místního rozhlasu. O těchto chytrých produktech jsme si na veletrhu ISSS povídali se dvěma šéfy Urbitechu Markem Pinkavou a Petrem Tomášů.

Pražské tramvaje i autobusy platebními terminály na své náklady vybavila dceřiná společnost ČSOB s názvem Bankovní informační technologie. Pražský dopravní podnik (DPP) jí pak za každou nákup vstupenky zaplatí 1,99 procenta z ceny jízdného. Bezkontaktní nákup jízdenek platební kartou je tak z pohledu DPP nejlevnějším prodejním kanálem jízdného.

Oranžové automaty se nacházejí ve všech tramvajových vozech u prostředních dveří, v tramvajích typu 14T jsou umístěny dva. Dveře, u nichž najdete terminál pro bezhotovostní nákup cestovního dokladu, jsou označeny viditelnými piktogramy. Ze statistiky zkušebních transakcí za období od spuštění do 31. března 2019 vyplynulo, že z celkového počtu cestujících, kteří si jízdenku koupili bezkontaktně, bylo 54 procent Čechů a 46 procent zahraničních návštěvníků Prahy. Nejvíce pak  výletníků z USA, Polska a Německa. 

Cestující na displeji automatu zvolí jazyk a druh jízdného, následně přiloží svou platební kartu a přístroj mu vydá již označený lístek. -

„Je to krok správným směrem. Bezhotovostní platby jsou budoucností, a to  i v dopravě. Pražané a návštěvníci Prahy teď konečně budou mít stejné možnosti jako v ostatních moderních metropolích. Kromě toho budeme dále vylepšovat mobilní aplikaci Lítačka, aby se přes ni daly pořizovat časové kupony,“ řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Bezkontaktní platba je jednoduchá, cestující na displeji automatu zvolí jazyk a druh jízdného, následně přiloží svou platební kartu a přístroj mu vydá již označený lístek. Jednou transakcí lze pořídit jednu jízdenku. na terminálech bude možné platit také pomocí aplikací Apple Pay a Google Pay. Cestující má možnost zakoupit si jednotlivé jízdné v hodnotě 24, 32 a celodenní jízdné za 110 Kč, zároveň i zlevněné jízdné pro děti a seniory za 12 Kč, 16 Kč a 55 Kč. Za platbu v tramvaji se tedy nic nepřiplácí a zakoupená jízdenka z  terminálu již obsahuje údaje o platnosti.

Související článek

„Smart city? V Řeporyjích to máme arci jináč,“ říká starosta Pavel Novotný. Elektromobil se mu ale líbí

Bývalý bulvární novinář Pavel Novotný je mediálně známá figura, kterou jedni milují, druzí nesnášejí. Fanoušků si ale v rodných Řeporyjích, okrajové pražské čtvrti, našel dost – zvolili ho totiž starostou. Promění osmatřicetiletý enfant terrible pražské ODS Řeporyje v chytrou městskou část i přes to, že má na stole dva papírové kalendáře?

V instalování bezhotovostních terminálů DPP nekončí. „Chceme směřovat DPP ke smart společnosti a přispívat k naplnění cíle Prahy jako smart city. v metru každý týden instalujeme v průměru 4 platební terminály umožňující bezkontaktní nákup jízdenek. na letošek připravujeme výběrové řízení na bezkontaktní terminály v autobusech. Během příštího roku by tak bezkontaktní nákup jízdenek kartou měl být k dispozici ve všech prostředcích MHD,“ informoval  Petr Witowski, generální ředitel a předseda představenstva DPP. Pražský dopravce pak průběžně vyměňuje i staré automaty na jízdenky akceptující pouze mince, převážně umístěné ve stanicích metra. Jen během první poloviny roku je nahradí 100 nových zařízení, které nabízí i bezkontaktní platbu, ovládání dotykovým displejem a  vyhledání dopravního spojení.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama