Foto: iStockphoto

Praha viděla techniku, která přenáší nepohyblivé a nevidomým vrací zrak

Firmy chytřeAktuality 1 min čtení

Nejmodernější technika, která pomáhá tělesně postiženým byla tím hlavním, co bylo k vidění na pražské konferenci INSPO. Letošním hlavním motivem byla umělá inteligence.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Nejmodernější technika, která pomáhá tělesně postiženým byla tím hlavním, co bylo k vidění na pražské konferenci INSPO. Letošním hlavním motivem byla umělá inteligence.

Související článek

Na ČVUT vymysleli, jak slepým vrátit zrak. Trvalo to čtrnáct let

Už od roku 2004 se na ČVUT zabývají vývojem takzvané chytré hole, která nevidomým zásadně zlepší život. Roky práce se ale chýlí ke konci, protože výsledný produkt do světa vypustí nejspíš už v dubnu. Oním výsledkem je dobře známá pomůcka v podobě hole, ke které přibylo jen pár tlačítek a brýle. Jenže co se zdá jako jednoduché řešení, může představovat dlouhé výzkumy a celou řadu testů končících ve slepé uličce.

Projekty, které se na konferenci v Praze představovaly, pomáhají lidem s omezením pohybu, ale třeba i se smyslovým poškozením. Jeden takových přivezl ukázat Hector Minto, technologický vizionář z Microsoftu, který prezentoval technologii Seeing AI, jež pomáhá zrakově postiženým. Zrakový vjem totiž mění na akustický, dokáže přečíst nápisy a rozeznávat osoby. Technologie se navíc ještě sama učí, čímž se její schopnosti zdokonalují.

Nechyběla ani česká společnost Benetronic, tvůrce takzvané ústní myši, která umožňuje ovládání počítače třeba kvadruplegikům, tedy těm, kteří nepohybují ani jednou končetinou. Myš je totiž možné ovládat jazykem, ale i třeba dechem. Tentokrát firma představila robota Eiffela, díky kterému se tělesně postižený může na dálku pohybovat na libovolném místě a komunikovat s osobami, které se na něm nachází.

Pozornost se tentokrát zaměřila také na zaměstnávání osob s postižením. Vodafone a Komerční banka se prezentovaly přednáškou Nebojte se velkých zaměstnavatelů a lákaly do svých řad právě postižené návštěvníky. Nadace Vodafone navíc předala Cenu Rafael, kterou tentokrát obdržel projekt knihovny digitálních dokumentů. Zrakově postiženým zajišťuje odbornou literaturu v hlasové podobě, případně v braillově písmu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama