Foto: iStockphoto.com

Konec přetahování o zasedačky. Problém řeší chytrá aplikace za pár stovek měsíčně

Firmy chytřetéma 5 min čtení

Možná to znáte. Bloumáte po firmě a marně hledáte volnou zasedačku na meeting. A když ji konečně najdete, začnete s kolegy nebo s klientem něco řešit a během deseti minut k vám vpadne tým kolegů, kteří si zasedačku „přece zamluvili u recepční“. Jenže k vám už se to nedostalo. Tak s tímhle se rozhodli skončit vývojáři z české firmy IXPERTA.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Možná to znáte. Bloumáte po firmě a marně hledáte volnou zasedačku na meeting. A když ji konečně najdete, začnete s kolegy nebo s klientem něco řešit a během deseti minut k vám vpadne tým kolegů, kteří si zasedačku „přece zamluvili u recepční“. Jenže k vám už se to nedostalo. Tak s tímhle se rozhodli skončit vývojáři z české firmy IXPERTA.

Související článek

Hyundai a Kiu ještě letos odemknete a nastartujete mobilem

Automobily Hyundai a Kia budou ještě letos vybavené technologií  digitálního klíče, který uživatelům umožní odemknout a nastartovat prostřednictvím smartphonu. Nový digitální klíč bude možné stáhnout prostřednictvím aplikace a použít jej až pro čtyři oprávněné osoby, přičemž zcela nahradí klasický klíč.

Ťukání na zavřené dveře a vyrušování během jednání. Ve firmě IXPERTA si všimli, že tohle je problém, který se řeší překvapivě často. A tak navrhli vlastní šikovný nástroj, jehož úkolem je zajistit přehlednost a pořádek v rezervaci zasedaček. Dostal název XEVOQ. Kromě zasedaček řeší třeba i obsazování firemních parkovacích míst nebo stolů tam, kde fungují sdílená pracoviště.

O řešení XEVOQ jsme si povídali s Kamilem Duškem, jehož tým vývojářů za tímto produktem stojí.   Ukázal nám možnosti vzdáleného přístupu z mobilu a prozradil i cenu za systém, který nabízejí k používání dalším společnostem. Stojí tedy za to?

Kouknu a vidím

Jak docílit toho, aby bylo na první pohled jasné, že je zasedačka obsazená? V IXPERTA přišli s nápadem ke každé zasedací místnosti umístit tablet, který bude informovat o tom, zda je zasedačka obsazená, jak dlouho ještě bude a kdo ji má rezervovanou. „Cílem bylo přehledně zobrazit stav zasedačky přímo u vstupu, aniž by člověk vešel dovnitř. Díky tabletům u dveří do místností je hned vidět, zda je uvnitř obsazeno. Zároveň není problém najít a rezervovat jiný volný prostor,“ říká Kamil Dušek.

Řešení pro správu obsazenosti zasedaček se jmenuje XEVOQ Room. Stačí pár ťuknutí na tabletu a zasedačka je rezervovaná. Současně ukáže kalendář i na jiné dny a její obsazenost. Displej také prozradí, kolik minut zbývá do konce probíhajícího jednání. Je ovšem nutné, aby ten, kdo volný prostor obsadí, na tabletu potvrdil příchod. Pokud to neudělá do nastaveného limitu, zasedačka se v systému zpřístupní komukoliv.

Co chcete sdílet?

Systém XEVOQ využívá sdílených zdrojů informací z firmy, takže se dá snadno napojit na firemní Exchange. Díky tomu tak komunikuje s kalendáři MS Outlook. Zároveň funguje i podpora řešení Office 365 pro přístup odkudkoliv. Zasedačky se tak dají rezervovat i prostřednictvím sjednávání schůzek v Outlooku, není třeba běhat po firmě a ťukat informace do jednotlivých displejů.
Co se týká pohodlnosti používání systému XEVOQ, je možné využívat i mobilní verzi XEVOQ Mobile, kterou může ovládat každý zaměstnanec firmy. Existuje ve verzi pro iOS a Android. „Mobilní aplikace není omezena počtem zaměstnanců a zobrazuje osobní kalendář každého uživatele. U nás ve firmě toto rozhraní používáme i na výběr a rezervaci volných parkovacích míst v pražské pobočce. Můžete se podívat na volné místo a provést rezervaci doslova až před vjezdem do garáží a hlavně rychleji než z jiné podobné aplikace,“ vysvětluje Kamil Dušek. U této verze platí, že může fungovat samostatně bez nutnosti přikoupit XEVOQ Room s tablety. Jednoduše si rezervované zasedačky hlídáte sami v mobilní aplikaci.

Související článek

„Sociální sítě jsou budoucnost lidstva. Ty dnešní ale přinášejí chaos,“ říká Karel Janeček

Když se řekne Karel Janeček, ozvěna vrátí slova umělá inteligence. Jenže tenhle geniální matematik se silně angažuje i společensky, takže s umělou inteligencí se u něj spojuje i politika a společnost.

XEVOQ tedy nemusí nutně sloužit jen pro zasedačky. Jeho možnosti jsou díky sdílení informací z firemních zdrojů bohatší. Kromě zmíněných parkovacích míst může fungovat k řízení obsazování jednotlivých pracovních míst například v rámci velkých open space kanceláří nebo hubů. Problém není třeba ani při sdílení jednotlivých kusů výpočetní techniky, třeba projektorů. Stačí je jen všechny zaevidovat, uložit na firemní server a propojit s XEVOQ. O zbytek se postarají v IXPERTA.

Neustále hlídá čas

Systém XEVOQ v domovské firmě IXPERTA používají pro čtrnáct zasedacích místností v pobočkách v Brně a Praze a také u několika klientů. Jak IXPERTA, tak i ostatní uživatelé šetří náklady tím, že zasedací místnosti používají maximálně efektivně. Jak konkrétně?
Rezervace zasedaček je totiž zpravidla dlouhodobá a může se opakovat každý den, ve stejnou hodinu. Ovšem pokud se lidé na meeting nedostaví a místnost zůstane prázdná, je to neefektivní využití firemních zdrojů. Díky XEVOQ se neobsazená zasedačka během pár minut zpřístupní, aby ji mohl použít někdo další, kdo má zrovna zájem. Například v brněnské pobočce britské firmy Dixons Carphone takto ušetřili až dvě hodiny denně díky automaticky zrušeným rezervacím. Uvolněné zasedačky pak mohou pomoci především v exponovaných dnech.

Podle Kamila Duška je možné XEVOQ nasadit už od dvou zasedacích místností ve firmě. S rostoucím počtem míst se zvyšuje efektivita používání mobilní aplikace XEVOQ Mobile, která nabízí jen volná místa. Aplikace XEVOQ Room umí upozornit pět minut před ukončením rezervace na to, že je na čase uvolnit prostor někomu jinému.

Stačí 12 eur za měsíc

Ceník XEVOQ rozlišuje, jestli má klient zájem jen o tablety pro každou zasedačku, nebo mu stačí mobilní varianta. V případě mobilní aplikace účtuje 12 eur za měsíc za jednu zasedačku, parkovací místo nebo pracovní místo. U aplikace XEVOQ Room je cena 20 eur za měsíc. Balíček XEVOQ Premium kombinuje aplikaci XEVOQ Room s hardwarem v podobě tabletu, montážního rámečku a nákladů na instalaci. Cena je individuální. Každý zájemce si může XEVOQ Mobile osahat a vyzkoušet ve svém mobilu, lze využít i čtvrtletní bezplatné období s využitím mobilní aplikace.

Související článek

„Sci-fi filmaři se trefili, mýlili se vědci,“ říká nejlepší český vědec, který vyvíjí nanoroboty

Jsou nanotechnologie požehnáním, nebo naopak skrytou hrozbou? Dokážou léčit nemoci, jak to prorokoval Karel Zeman a jak o tom zpívali Tata Bojs, nebo se jich máme bát, jak radil spisovatel Michael Crichton, autor například Jurského parku?

Součástí ceny je kromě užívání samotné aplikace plná podpora ze strany vývojářů IXPERTA, kteří udržují systém aktuální a stále v chodu tak, aby vždy plně spolupracoval se zdroji od zákazníků, byl plně aktuální a komunikoval s podporovanými servery Exchange a podobně. „Uvažujeme ještě o doplnění možnosti vytvoření rezervace přímo z internetového prohlížeče, bez návaznosti na Exchange nebo Outlook,“ nastínil Kamil Dušek.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama