Umělá inteligence píše na počest R.U.R. divadelní hru
Věci chytřeAktuality 1 min čtení
V lednu příštího roku to bude sto let, co měla premiéru hra Karla Čapka R.U.R., ve které se prvně objevilo slovo robot. Tým THEaiTRE, který se skládá ze zástupců DAMU, Matfyzu a Švandova divadla teď pracuje na uvedení hry, kterou má na počest této události umělá inteligence rovnou napsat.
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Matematické modely předpověděly šíření viru lépe než vláda
7 a více min čtení
Co se stane, když si v počítači vytvoříte model okresního města a do něj pak pustíte náhodné návštěvníky s koronavirem? Vypadá to trochu jako nějaká speciální verze hry SimCity, ale ve skutečnosti to může mít velký dopad na život v následujících týdnech a měsících. Právě takhle vypadá zkoumání pandemie pomocí matematických modelů.
Michal Šmarda: Současná krize je příležitostí, jak změnit naši společnost
3 min čtení
Kvůli koronavirové pandemii sekáme obrovské dluhy – půl bilionu letos, nejméně půl bilionu příští rok… Kupujeme si za ně čas, abychom se nemuseli měnit. Bylo by ale lepší, kdybychom si za ně koupili změnu.
5G zvyšuje kvalitu života. Bez něj se zvýší nezaměstnanost, říká Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu
7 a více min čtení
5G. Technologie, která budí vzrušené diskuse. Příkladem může být situace v Jeseníku, jednom z pěti měst, v nichž se rozbíhají pilotní projekty této technologie v ČR. Proč ale vlastně zavádění 5G budí takové vášně nejen v tuzemsku, ale i ve světě? A proč je vlastně 5G tak důležité?
Zájem o Teams vzrostl kvůli koronaviru asi sedmkrát, říká Eduard Filek z T-Mobile
6 min čtení
Zájem o nástroje pro videokonference a online spolupráci stoupl ze dne na den sedminásobně. Firmy se teď bez nich neobejdou a zůstane to tak i do budoucna. Zatím však často narážejí na nedostatečnou kvalitu připojení a špatné vybavení domácích kanceláří.
Nejčtenější zprávy
-
První dron na Marsu využívá technologie, které máte v telefonu
5 min čtení
Také jste se zatajeným dechem sledovali přistání roveru Perseverance na povrchu Marsu? Společně s ním na rudou planetu dosedla i maličká helikoptéra – vůbec první létající stroj v historii, určený pro mimozemské prostředí. Jeho technologická výbava přitom při bližším ohledání ani tak kosmicky nepůsobí...
-
Nová kampaň bojuje proti šíření dezinformací mezi seniory
1 min čtení
Českým kyberprostorem putují nepřetržitě desetitisíce řetězových e-mailů s dezinformacemi. Každý měsíc se podaří zachytit 150 až 300 unikátních výtvorů. Uvedlo to občanské hnutí Čeští elfové, kteří dezinformace mapují. V posledních měsících témata e-mailů masivně posílily nepravdivé zprávy týkající se nemoci covid-19, aktuálně je jich více než polovina. Bojovat s nimi teď bude nová kampaň, zaměřená zejména na seniory.
-
Magenta Experience Center: místo, kde si při čekání na nový telefon zahrajete virtuální basketbal nebo sklidíte bylinky
6 min čtení
Multifunkční konferenční sál, herna pro milovníky virtuální i rozšířené reality, chytrá kuchyň nebo třeba miniaturní hydroponický záhon se zeleninou a bylinkami, které si můžete odnést. Prostor s názvem Magenta Experience Center, který T-Mobile otevřel v nákupním centru Arkády Pankrác, je všechno, jen ne obyčejná prodejna telefonů.
-
Karel Rejthar: Škola, které na IT vybavení záleží, si vždycky cestu najde
7 a více min čtení
Na nenápadné střední škole v Klatovech vznikla webová aplikace srovnávající počítačovou výbavu v jednotlivých školních zařízeních. Zatím funguje jen v Plzeňském kraji, ale sbírá ocenění i uznání a patrně se brzy rozšíří i do dalších regionů.
-
Jak mohlo vypadat očkování proti covidu-19 v digitalizovaném zdravotnictví
4 min čtení
Pozor. Toto není utopie. To, co budu popisovat, v některých zemích skutečně funguje a pomáhá k efektivitě a přívětivosti zdravotního systému. Ne náhodou je Izrael tak rychlý v očkování proti covidu-19. Je to také proto, že má velmi dobře digitalizovaný zdravotní systém. Data tečou a klienti s lékaři komunikují za pomoci digitálních technologií.
-
Chytré Lipsko: jak vypadá vzorová spolupráce veřejného a soukromého sektoru?
6 min čtení
Když je řeč o chytrých městech v Německu, většinou člověka napadne Berlín, Frankfurt nebo třeba Hamburk. Saské Lipsko je méně navštěvované a celkově méně nápadné, na své inteligenci ovšem pracuje podobně usilovně.
Další zajímavé články
V boji s koronavirem v Polsku pomohou inteligentní drony
2 min čtení
V boji s koronavirem by v Polsku mohly pomáhat bezpilotní letouny. Chystá se je využívat jedna z největších sítí diagnostických laboratoří v zemi. Tento týden má být podepsána smlouva, která může významně pozměnit přepravu lékařských vzorků. Polský výrobce dronů Spartaqs, která loni zkušebně vytvořila letecký most mezi dočasnou nemocnicí pro pacienty s covidem-19 na Národním stadionu a nemocnicí ministerstva vnitra ve Varšavě, plánuje zahájit stálé vzdušné zásobování.
Jak poznat Sněžku od Milešovky? Pomůže aplikace
1 min čtení
Vyjmenujete všechny hory na obzoru? Jak by se vám líbila pomůcka, díky které byste vždycky bezpečně poznali, zda se před vámi rozkládá Kralický či Malý Sněžník a mohli tak svými znalostmi ohromovat přátele? Přesně to by měla umět aplikace LandscapeAR, kterou vyvinuli na brněnské VUT.
Česká firma vyvinula unikátní biočip. Odhalí mozkovou příhodu
1 min čtení
Česká firma Essence Line vyvinula biočip, který dokáže včas odhalit cévní mozkovou příhodu nebo mozkovou mrtvici. Biočip umožní cílenou terapii na klinických pracovištích a významně tak přispěje k účinné ochraně lidského zdraví i záchraně životů napříč všemi věkovými skupinami, včetně novorozenců.
Umělá inteligence bude v Česku vybírat lidská embrya. Posoudí je lépe než odborníci
2 min čtení
Sleduje kamerou v inkubátoru pečlivě vývoj lidských embryí a hodnotí u nich na 400 různých parametrů. Umělá inteligence v tuzemsku dostane v druhé polovině roku důležité slovo při umělém oplodnění. Klíčová rozhodnutí totiž dokáže učinit lépe než embryologové: analyzuje faktory, které člověk ani neumí rozlišit a zohlednit.
Průzkum: Lidé očekávají, že jim v budoucnu vybere přátele umělá inteligence
2 min čtení
Do roku 2030 budou lidé běžně užívat chytré obleky a jejich soukromí bude chránit umělá inteligence, která jim zároveň doporučí i vhodný okruh přátel. Zároveň budou ale čelit útokům zlých strojů, tzv. zlobotů, kteří se budou snažit ovládnout jejich zařízení prostřednictvím všudypřítomného připojení k internetu. Uvádí to nejnovější výzkum ConsumerLab společnosti Ericsson, který se věnuje předpovědím spotřebitelů ohledně technologického vývoje na dalších 10 let.
Vědci naučili špenát posílat e-maily. Listová zelenina varuje před výbušninami i změnou klimatu
1 min čtení
Rostliny velmi dobře vnímají stav okolní krajiny. Toho využili vědci, kteří za pomocí nanotechnologií přetvořili rostlinku špenátu v miniaturní analytickou laboratoř, která dokáže vědcům předávat důležité signály elektronickou cestou.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!